3 AĞUSTOS 2021 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

TRT Haber Koordinatörü Yahya Bostan, kurum olarak karşı karşıya kaldıkları haksızlık ve ahlaksızlığı Twitter’dan şöyle duyurdu:

“TRT Haber’in deneyimli muhabiri Bülent Güler yayın yapıyor, bir cümleyi kesip dolaşıma sokuyorlar. TRT Haber yalan söylüyormuş, yangını gizliyormuş gibi yapıyorlar. Oysa aşağıda video’sunu koyduğum o yayın, durumun ne olduğunu ortaya koyuyor. Büyük bir ahlaksızlıkla karşı karşıyayız.”

Kanal Koordinatörü Yahya Bostan’ın “Büyük ahlaksızlık” dediği bu olayı anlatmak için önce TRT Haber’deki haberi aktarayım, sonra algı için bunun nasıl değiştirildiğini.

Turunç’tan yapılan yayını TRT Haber, “Marmaris’ten orman yangınları… 7 mahallede ekiplerin yangınla mücadelesi sürüyor” alt yazısıyla ekrana taşırken, muhabir Bülent Güler olan biteni şöyle anlatıyordu:

“Özellikle Turunç, Hisarönü ve Orhaniye Mahallesi ve yükseklerinde alevler hala etkisini sürdürüyor. Şu an kameraman arkadaşım Turunç’un üst kesimlerinde ve aşağılarda alevlerin devam ettiğini ekrana taşıyor. Aslında bugün ekipler olağanüstü bir çaba gösterdi. Türkiye’nin gözbebeklerinden biri, çok önemli bir noktası Gökova Körfezi’ne yangının sıçrama ihtimali vardı.
Ekipler cansiperane bir mücadeleyle Gökova Körfezi’ne ve Akyaka yoluna yangının sıçramaması için büyük gayret gösterdiler ve yangın burada durduruldu. Artık Gökova Körfezi’ne yönelik tehdit tamamen ortadan kaldırıldı.”

ABC Gazetesi’nin “TRT muhabiri yangının durdurulduğunu öne sürdü, arkasında yangının devam ettiği görüldü” diyerek Twitter’dan paylaştığı 13 saniyelik video’da görüntü büyütülerek TRT Haber’in alt yazısı uçuruldu. Arka fonda alevlerin yükseldiği video’da muhabirin dediği şuydu:

“… sıçramaması için büyük gayret gösterdiler ve yangın burada durduruldu. Artık Gökova Körfezi’ne yönelik bir tehdit tamamen ortadan
kaldırıldı.”

Amaç ‘habercilik’ değil; ‘siyaset’ veya ‘muhalif bir duruş’ ise mesele edecek onca konu varken algı oluşturmak için gerçeği çarpıtmak niye?

TRT Haber için ‘yangınları gizleyen kanal’ algısı yaratmaktan kimin ya da kimlerin ne gibi çıkarları var? Neyin peşinde bu insanlar? Savcıların harekete geçip bu yalancılara bunun hesabını sorması gerekmez mi?

ALKIŞ EMOJİSİ KIZDIRDI!

Haluk Levent, yaşanan yangın felaketlerinden dolayı Elbistan Festivali’nde vereceği konseri iptal ettiği haberini paylaşan ‘2. Sayfa’nın Instagram’ına iki şarkıcı dörder alkış emojisi bıraktı.

Emel Sayın’ın Levent’i desteklemesine itiraz eden olmadı, ama Işın Karaca’nın alkış emojileri, birilerini fena kızdırdı. Onlardan biri, “Işın Hanım, Demet Akalın’ın Alişan’ın cenazesine katılmamasına ‘şov devam ediyor’ diye destek verdiniz, şimdi de Haluk Levent’in kararını alkışlıyorsunuz. Demek ki olağanüstü olaylarda şov devam etmemesi gerekiyormuş” diye yazdı. Bir başkası ise Karaca’ya tepkisini şöyle dile getirdi:

“Kendinizle bu kadar çelişmeyin ki size olan saygımızı yitirmeyelim. Alişan’ın kardeşi vefat ettiğinde ‘şov her türlü devam eder’ diye bas bas bağırdınız, şimdi bu duruma alkış tutarak sahne alanları yeriyor musunuz? Hani şov? Hani iptal edilemeyen anlaşmalar?”

METE GAZOZ’UN YAŞATTIĞI GURUR

Mete Gazoz’un ülkemize okçuluk dalında olimpiyattan ilk altın madalya kazandırması, yangınların dağladığı yüreğimizi biraz olsun soğuttu.

TGRT Haber, Gazoz’un Olimpiyat birinciliğini, “İhlas Koleji mezunu milli sporcu” diye verdi.

Nişantaşı Üniversitesi, altın madalyayı alan öğrencileri Gazoz’la gurur duyduklarını duyurdu.

Boşuna dememişler, “Başarının anası-babası çoktur, başarısız yetimdir” diye.

YANGINI FIRSAT BİLİP YALANA SARILANLAR

GÜNÜN SÖZÜ

“Böyle bir çağın insanı olmak, imtihan olarak hepimize yeter…” (Can Yücel)