17 OCAK 2019 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Yerli film yapımcılarıyla CGV Mars Entertainment arasında çıkan krizden sonra, Güney Koreli şirketi protesto için filmlerini vizyondan çekenlerden BKM, bir sürpriz yaptı. Yılmaz Erdoğan ve Necati Akpınar’ın şirketinin, ‘Can Dostlar’ filmi, yapımcıların protesto ettiği CGV Mars’ın sinemaları da dahil olmak üzere 18 Ocak’tan itibaren vizyonda.

CGV Mars’ı da bünyesinde bulunduran Güney Koreli holding şirketi CJ Entertainment’ın dağıtımcı, BKM’nin yapımcı olduğu, ‘Güldüy Güldüy Show’ oyuncularının rol aldığı ‘Can Dostlar’ın hedef kitlesi çocuk izleyici… O yüzden
BKM, yapımcılarla sinemacılar arasındaki kriz öncesi planladıkları gibi filmi, karne
tatilinde vizyona soktu.
BKM’nin, ‘Can Dostlar’dan sonra Organize İşler-Sazan Sarmalı’nı da 25 Ocak’ta vizyona sokacağı söylentileri çıktı. Aradığım Necati Akpınar, oyuncular Cem Yılmaz, Şahan Gökbakar, Yılmaz Erdoğan, Mahsun Kırmızıgül, yapım şirketleri TAFF, Med Yapım ve Ay Yapım’la ortaklaşa aldıkları kararı şöyle
açıkladı:

“Can Dostlar’ı karne tatili için çekmiştik, o yüzden vizyona soktuk ama başka film yok. Çünkü aldığımız karar, ‘Kanun çıkana kadar bekleyelim’ şeklinde… 
Yasanın 510 güne kadar çıkmasını bekliyoruz. Sinemacıların promosyonunu, yapımcı ve dağıtımcının iznine bağlayan kanunun çıkmasından sonra ne olur? CGV Mars’ın dışındaki sinema işletmecileri, ‘Biz artık promosyon yapmayacağız’ dedi. CGV Mars buna yanaşmazsa, sadece promosyonu bitirenlerle mi çalışırız, zaman gösterecek. Hiçbir yapımcı o filmleri evinde izlemek için çekmediğine göre, bir şekilde ulaştıracağız onları seyirciye. Yasa şartları belirleyecek, biz de uyacağız.”

SÜRPRİZ TELEFON: O SARIŞIN YILDIZ BENİM

‘Ünlü yıldızın borcu, çalışandan kesildi’ başlıklı yazımın çıktığı salı sabahı yürüyüş yaparken, telefonum çaldı. Telefonuma baktım, ekranında o sarışın yıldızın adı. Telefonu açınca ilk sözü şu oldu:
“Bugünkü ‘Sarışın yıldız’ diye yazdığın benim.”
Müzik ve TV dünyasının sarışın yıldızı ardından uzun uzun anlattı, cipinin servis giderini ödememesinin sebeplerini:
“Yıllardır gittiğim yetkili servis, son seferinde şikayet ettiğim sesleri yok etmeden cipimi teslim etti. Durumu bildirmek için müşteri temsilcisini defalarca aradım, mesaj attım, dönüş yapmadı. Dönüş yaptığında 5 bin 500 TL’ye sabitlediğimiz borcu Ağustos’ta iki kat yükselen güncel kurdan talep edince, tepem attı. Servis müdürüne, müşteri temsilcisiyle yazışmalarımızı yolladım, o da o parayı kusurlu personelinden kesti.”
Şarkıcının bana attığı sesli ve yazılı mesajları inceledim. Mesajlar, şarkıcının servisten şikayetini, görevliyle iletişim sorununu anlatıyor, ama ödenmeyen borcun
çalışandan kesilmesini haklı kılmıyor.

MEKSİKALI SANATÇIDAN ‘DİRİLİŞ ERTUĞRUL’ MÜZİĞİ

Şimdiye kadar 70 ülkedeki 3 milyar insanın yaşadığı evrende yayınlanan TRT 1’in ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisine dair bir haber izledim TRT Haber’de. Haber, Meksikalı sanatçı Lubella Gauna’nın ‘Diriliş Ertuğrul’un fon müziğini kemanıyla yorumlayıp, sosyal medyasında paylaşmasıydı.
‘Diriliş Ertuğrul’un çift haneli reyting almasına inanmayan, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun dizinin fanı olmasından etkilenmeyenler için bir şey ifade etmeyebilir ama Meksikalı bir sanatçının kemanıyla dizinin fon müziğini çalması beni çok etkiledi. Sanatçının 26 Haziran 2017’de paylaştığı bu video, Rusça yayın yapan Mixroliki de bile anında haber oldu, bizim haberdar olmamızsa, iki yılı aldı.

GÜNÜN SÖZÜ
“Kadınların en büyük kusuru kendilerini beğenmeleri ve başkalarına da beğendirmeye çalışmalarıdır.” (Plautus)