15 OCAK 2019 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Doğuş Yayın Grubu, bünyesindeki kanallardan Kral TV için radikal bir karar aldı. Türkiye’nin ilk müzik kanalı, 1 Şubat’ta sadece dijitalden yayın yapacak.
Bazı müzik yapımcısı ve şarkıcıların bu karara gösterdiği tepki, dijital çağı okuyamadıklarının göstergesi.
Doğuş, TMSF’nin yaptığı ihalede Kral TV’ye ne kadar para ödedi?  95 milyon dolar
Kral TV bugün satışa     çıksa değil 95 milyon dolar,     95 milyon TL veren çıkar mı? Sanmıyorum. Çünkü tüm televizyonların reklam pastasından aldığı pay, 2017’de ilk kez yüzde 50’nin altına düştü. Henüz rakamlar açıklanmadı ama 2017 yılında yüzde 48’ini alan reklam payının 2018’de daha da küçüldüğü kesin.
O yüzdendir ki, 2019’da TV kanalları ilk kez ocak ayında dizilerin yeni bölümlerini yayınlamama kararı aldı.
Reklam geliri giderlerini karşılamayınca ayakta kalmak için parayla klip yayınlamaya başlayınca ortalığı ayağa kaldıranlar bugün, “Kral TV’miz kapandı” diye timsah gözyaşı dökmeye başladı.
Kral TV, Doğuş Grubu’nun kapattığı ilk kanal mı? Hayır. Grup, daha önce de zarar eden CNBC-e ve NTV Spor’u kapattı. Seyircilerin bedava izlediği açık kanalları yakın gelecekte bekleyen tehlike ortada. Gittikçe azalan reklam gelirleri yüzünden TV kanalları bir süre tasarruf yaparak ayakta kalmaya çalışacak. Ekonomik şartlar böyle devam ederse mevcut olanlardan kimi kapanacak, kimi internet televizyonculuğuna geçiş yapacak.

İŞTE YENİ NESİL TELEVİZYONCULUK 

Varsayalım ki Kanal D’de izleyip beğendiğiniz bir diziyi internetten paylaştınız. Ertesi gün kanaldan izleyebileceğiniz başka dizilere dair e-posta gelir mi size?
Sadece Kanal D değil, her gün yüzbinlere mal olan içeriğini izleyiciye bedava sunan hiçbir kanal yapmaz bunu.
Ama parasını verip eriştiğiniz internet televizyonculuğunun yöntemi bu. İzleme alışkanlıklarınıza göre programlanan yapay zeka, düşüyor peşinize başka yapımlarını da izleyin diye. ‘Dogs of Berlin’ dizisi hakkındaki yazımın üstünden 24 saat geçmeden Netflix’ten şöyle bir mail aldım:
“Dogs of Berlin’i bitirdin. Hadi sana izleyecek yeni bir şeyler bulalım.” Netflix’in yapay zekasının “Nefesini tut, izlemeye başla” diye önerdikleri ‘Hakan Muhafız’, ‘Bird Box’ ve ‘The Angel’ı çoktan izlediğim için, başka aksiyon dizileri de önerdiler bana…

ÜNLÜ YILDIZIN BORCU
ÇALIŞANDAN KESİLDİ! 

Şov dünyasının ünlülerinden biri, lüks cipini yetkili servise götürür. Müşteri temsilcisi, daimi müşterisiyle ilgilenip, isteklerini not eder.
Cipin işi bitince görevli, müşteriyi arayıp otomobilinin hazır olduğunu bildirir.
Sahibi, çalışanlarla aralarında yıllar içinde oluşan güvene dayanarak ödemeyi birkaç güne kadar yapacağını söyler.
O güne kadar cipin servis giderlerini holding sahibi sevgilisinin ödediğini bilen ve bu yüzden müşteriye güvenen görevli, ödemeyi almadan otomobili teslim eder.
Beklenen ödeme gelmeyince görevli, ünlü müşteriyi arar ama telefonlarına yanıt alamaz.
Bunun üzerine servisin tepe yöneticisi devreye girer ve borcu ödememesi halinden paranın ödemeyi almadan cipi teslim eden çalışandan kesileceğini söyler.
Ünlü müşteri, “Ne parası? Ne ödemesi? Bir daha telefonla arayıp rahatsız ederseniz beni, sosyal medyadan rezil ederim sizi” deyip, telefonu kapatır.
Yetkili servis yeni yılın ilk ayında ünlü müşterinin ödemediği 5 bin 500 TL’yi kusurlu bulduğu çalışanın maaşından kesti.
Önemli not: Sarışın yıldızın adını, cipinin markasını ve servisi, belki kendisine güvenen çalışanın parasını ödeyip, onu mutlu eder umuduyla şimdilik yazmadım.

GÜNÜN SÖZÜ
“Ben terbiyeyi, terbiyesizlerden öğrendim.” (Ebu’ala Ma’arri)