MİLLİYET – 24 AĞUSTOS 2014 CUMARTESİ  –  ALİCE

Bir yaz daha bitti… Bu yaza damgasını vuran şarkı ya da şarkılar oldu mu? Hayır… Yazın fenomeni haline gelen, yayınlandığında sokakların boşalmasına sebep olan bir dizi var mı? Hayır…
Kanalların “yaz ekranı”na sürdükleri dizilerden “Ulan İstanbul”, “Güzel Köylü”, “Kiraz Mevsimi” ve “Kaçak Gelinler” rakiplerinden bir adım öne çıktı, hepsi bu.
Bu diziler sayesinde Türkiye yeni starlar kazandı mı? Hayır…
Bu yaz bir dizi yarışma sürdü ekrana kanallar. Onlar arasında yaza damgasını vuran bir yarışma oldu mu? Hayır…
Peki bu yaza damgasını vuran, milyonların günlerce konuştuğu bir “magazin olayı” oldu mu? Hayır…
Her yaz Bodrum’u mesken tutan magazincilerin oltasına takılan en büyük balık neydi?
Gülben Ergen’le Erhan Çelik’in ilk kez birlikte görüntülenmesi. O da dumanı çoktan görünen geminin ortaya çıkması gibi bir şeydi. O yüzden kimseyi şaşırtmadı.
Özetle ortaya çıkan tablo şu:
Şov dünyasından hiçbir şey bu yaza damgasını vuramadı. Bunu, “Türkiye normalleşiyor, her şey yerine oturuyor” diye yorumlamak da mümkün, şu tür değerlendirmeler yapmak da… “Türkiye’nin normalleştiği falan yok, müzik dünyası yaza damgasını vuracak hit’ler üretemedi, TV dünyası yayınladığı akşam sokakları boşaltacak işler ekrana getiremedi.
Bu durum, “normalleşme”nin işareti mi, yoksa şov dünyasında “parlak fikir ve proje” kıtlığının emaresi mi?

SİZİN DÜĞÜN NE ZAMAN?

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan İstanbul Sabiha Gökçen’e uçuş vaktini beklerken baktım yolcu salonuna tanıdık iki sima teşrif etti.
Biri “O Hayat Benim”in başrol oyuncusu Keremcem, diğeri “Medcezir”in oyuncularından Seda Güven…
Yanımızdan geçip, sol çaprazda oturdular.
“O Hayat Benim”in yapımcısı Yaşar İrvül’ü arayıp Keremcem’le sevgilisi Seda Güven’i Adnan Menderes Havalimanı’nda yakaladığımı söyledim.
Bana, “Onların ilişkisi ciddi. 5-6 aya kadar evlenecekler” diyen İrvül, görüşmemiz biter bitmez Keremcem’I aradı.
Baktım Keremcem telefonla konuşurken sağı – solu kolaçan etmeye başladı, beni görünce de yanıma geldi.
Meslektaşları Yetkin Dikinciler’le Aslı Orcan’ın Kuşadası’ndaki düğününden döndüklerini söyleyen Keremcem’e, “Peki sizin düğün ne zaman?” diye sordum. Keremcem, “Daha belli değil” dedi, sevgilisi Seda Güven ise düğün için yer aramaya başladıklarını söyledi.

DENİZCİLİĞİN KANLA YAZILAN KURALLARI

Habertürk’ten Balçiçek İlter, kiraladıkları deniz bisikletiyle denizde kaybolan beş gençle ilgili Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’ü canlı yayına aldı.
Akgün, telefonla katıldığı canlı yayında, insanların denizde ya da göllerde pedal çevirip gezindiği deniz bisikletlerine dair bir mevzuat olmadığını söyledi.
Şimdiye kadar deniz bisikletine onca kurban vermemize rağmen bu konuda bir yasa, bir yönetmelik çıkmamış olması kimin ayıbı?
Balçiçek İlter, “Başkan, o deniz bisikletlerini kiraya veren işletmeler ruhsatı sizden almıyor mu?” deyince Akgün önce dert yanmaya devam etti:
“Bölgemizde ilk defa olmuyor bu. Daha önce de oldu. Deniz bisikletleri bir yasaya, dolayısıyla da denetime tabi olsun dedik, ama dinleyen olmadı.”
Daha önce de yazdım, Kenya gibi bir ülkede bile gezi teknesine adımını atmadan önce can yeleği takmak mecburi.
Çünkü biliyorlar ki, kanla yazılmıştır denizciliğin bütün kuralları…
Biz de ise tablo ortada:
Her yıl gencecik insanları kurban veriyoruz kuralsızlığa!