6 AĞUSTOS 2019 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

İnternetten yayın yapan TV kanallarına denetim getiren yönetmeliğin yürürlüğe girmesi üzerine ‘Netflix ve benzeri platformlara RTÜK sansürü’ yorumlarına Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin’den yanıt geldi.
Şahin, AA’ya yaptığı açıklamada, çoğu insanın, ‘Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı İnternet Yayınlarının İnternet Ortamından Sunumu’ hakkındaki yönetmeliği okumadan eksik bilgi, ön yargı ve muhalefet etme alışkanlığıyla yorum yaptığına dikkat çekti ve ekledi:

‘Vatandaş istedi’
RTÜK’ün 2018’deki İzleyici Eğilimleri Araştırması’na katılan vatandaşların yüzde 70.4’ü internet üzerinden yayın yapan platformların denetlenmesini istedi. Bu grupta ‘Denetim olmasın’ diyenlerin oranı yüzde 13’tü. Aynı araştırmada bu platformlara üye olanların da görüşleri de var. Bu yayınlardan birine üye olanların yüzde 65.9’u denetim olmasını istedi. ‘Denetim olmasın’ diyenlerin orası ise 29.5’ti.
Birçok ülkede internet yayın içeriklerinin denetlenmesi ve içerik üreticilerinin lisanslanmalarına yönelik çalışmalar mevcut. Avrupa Görsel-İşitsel Medya Hizmetleri Direktifi, 19 Aralık 2018’de AB Resmi Gazetesi’nde yayınlanarak yürürlüğe girdi. ABD’de de çocukların ve gençlerin cinsellik, şiddet ve uyuşturucu temalı yayınlara karşı içerik sınırlaması kanunu yolda. Lisanslı yayıncılar vergi öderken, bu platformlar bir kuruş vergi ödemiyordu. Çıkarılan yönetmelik, bu haksız rekabeti bitirecek. Yayınlara sansür değil, denetim geldi.”

‘İzleyici mobile kaydı’
RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in yaptığı açıklamada, Türkiye’de televizyon izleme alışkanlıklarının mecra dağılımına dair bilgiler çarpıcı:
“Televizyon yayınlarını her gün klasik ve akıllı televizyonlardan izleyenlerin oranı yüzde 29.2. Cep telefonlarından takip edenlerin oranı yüzde 26.1. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan izleyenlerin oranı yüzde 12.3, tabletten seyredenlerin oranı ise yüzde 9.7.”

RAP, ROCK VE POP’UN 30 YILDIZI AZMAK’TA

YouTube sayesinde neredeyse her hafta bir rap yıldızı çıkıyor karşımıza… Rap yıldızları sadece şarkıları değil, bir dönem popçular arasında yaygın olan polemikleriyle de gündemde.
Yeni şarkısı ‘Mekanın Sahibi’yle müzik dünyasına dönen ve “Mekanın sahibi geri geldi, bebeleri pistten alalım” diye Ben Fero ile Khontkar’a gönderme yapan Norm Ender, 30, 31 Ağustos ve 1 Eylül’de gerçekleşecek Azmak Festivali’nde aynı sahneyi paylaşacak. Marmaris Saklıgöl’de üç gün sürecek festivalde rock, rap ve pop müziğin 30 yıldızı sahne alacak. İşte festivalin programı ve bazılarını ilk kez duyduğum müziğin yıldızları…
30 Ağustos: Jabbar, Baba Zula, Massaka, Gripin, Norm Ender, Abdullah İnal.
31 Ağustos: Batuhan Kordel, Siyah Tavşan,  Bossy, Ayben, Ege Çubukçu & Brok Beatz, Keisan, Hüsnü Arkan, Eypio, Anıl Piyancı, Edis, Davut G. ve Şehinşah.
1 Eylül: Aga B, Sansar Salvo, Nova Norda, Sattas, Can Gox, Khontkar, Son Feci Bisiklet, Kalben, Büyük Ev Ablukada ‘Fırtınayt’, Haluk Levent, Ben Fero.

YENİ MEDYA ARAÇLARI VE İNTERNETE <a href=RTÜK DENETİMİ" data-inline-image="true" />

SIRA GECESİ KIZLARI’NDAN BAYRAMDA MÜZİK ŞÖLENİ

Bir yıl önce kurulan ‘Sıra Gecesi Kızları’, televizyondaki ilk programlarını Kurban Bayramı’nda yapacak. ‘Sıra Gecesi Kızları ile Yedi Bölge Türküler’ adlı program bayram boyunca Women TV’de yayınlanacak.
Yıllarca televizyon kanallarında müzik programı yapan Gülay’ın kız kardeşi Nilüfer Sezer’in kurduğu ‘Sıra Gecesi Kızları’, bayram boyunca saat 22.00’de Women TV’de ekrana gelecek bir saatlik programlarını, bayram sonrasında ise hafta sonları sürdürecek.

YENİ MEDYA ARAÇLARI VE İNTERNETE <a href=RTÜK DENETİMİ" data-inline-image="true" />

GÜNÜN SÖZÜ
“Bakıp görmeyenlerden, konuşup dinlemeyenlerden, dokunup hissetmeyenlerden uzak durun.” (Leonardo Da Vinci)