MİLLİYET CADDE – 12 KASIM 2013 SALI  –  ALİCE

Aynı üniversitede gazetecilik okuyan Lisa Altmaier ile Steffi Fetz, ilginç bir yöntemle başladı gazeteciliğe. Amaçları ülke ülke dolaşıp, gördüklerini ve yaşadıklarını sosyal medyadan paylaşmaktı.

LISA ALTMAIER (solda), STEFFI FETZ (sağda), BREZİLYA YOLLARINDA...

Alman Büyükelçiliği’nin Antalya’daki “sosyal medya” seminerinin en renkli ve farklı konukları Lisa Altmaier (25) ile Steffi Fetz (26) adlı iki üniversiteli, stajyer gazeteci ve blogger’dı… Bir sebebi vardı bunun, o da yaptıklarının “Yeni nesil gazetecilik” olarak görülmesi.
Aynı üniversitede gazetecilik okuyan iki genç kız, ilginç bir yöntemle başladı gazeteciliğe.
Amaçları dünyayı ülke ülke dolaşıp, gördüklerini ve yaşadıklarını sosyal medyadan paylaşmaktı.
Önce bir blog kurdular kendilerine. Sonra gidecekleri ilk ülkeyi kararlaştırdılar. Sosyal medyanın etkili olduğu ülkelerden Brezilya’yı ilk durak seçtiler. Brezilya’da geçirecekleri üç ayda gördüklerini “Yeni nesil haberciler” olarak sosyal medyadan paylaşacaklarını duyurdular Facebook ve Twitter’dan. Çağrılarının ulaştığı insanlardan mesaj yağdı onlara…

Burs alıp çıktılar yola

Gelen önerileri değerlendirip beşe indirdikten sonra yeniden oylamaya sundular. Finalde en yüksek oy alan seçeneği hayata geçirmek için çıktılar yola…
Almanya’dan Brezilya’ya uçakla gitmek, üç ay boyunca ülkeyi dolaşmak ve haber yapmak para ister. Önce kısmen de olsa bu işi çözdüler. “Yenilikçi medya”yı destekleyen bir kurumdan aldıkları ayda 1000 euro burstan sonra ver elini Brezilya.
Sosyal medyadan takipçilerinin yönlendirmeleriyle Brezilya’daki rotalarını belirleyen, seyahatte yaşadıkları “Şahsi Saçmalıklar”ı takipçileriyle paylaşan iki Alman, önce kendilerini haber yapan medya kuruluşlarına daha sonra hazırladıkları “ciddi haberler”i satıp, böylece seyahatin finans açığını kapattı…

OKULLARI BİTER BİTMEZ  YENİ HABERLER İÇİN YENİ ÜLKELERİ TURLAMAYA BAŞLAYACAK GENÇ GAZETECİLERE, TÜRKİYE'NİN GÜNDEMLERİNDE OLUP OLMADIĞINI SORDUM. VERDİKLERİ YANIT, "ŞİMDİ DEĞİL, AMA İLERİDE MUTLAKA" OLDU...
OKULLARI BİTİNCE YENİ HABERLER İÇİN YENİ ÜLKELERİ KEŞFE ÇIKACAK GENÇ GAZETECİLER, TÜRKLERDEN DE TEKLİF ALDILAR, “TÜRKİYE’DE GELİN” DİYE. TÜRKİYE VAR MI GÜNDEMİNİZDE DİYE SORDUM STEFFI FETZ (sol başta) ve LISA ALTMAIER’E (ortada) “İSTERİZ, AMA ÖNCE DİLLERİNİ BİLDİĞİMİZ ÜLKELERİ GEZMEK İSTİYORUZ” YANITINI VERDİLER BANA… 

Türkiye’den gelen teklif
Çoğu kez kendilerini sosyal medyadan takip eden Brezilyalıların evlerinde misafir olan Altmaier ve Fetz, “Sadece gezmedik, aynı zamanda gazetecilik de yaptık” dedi ve ekledi“Seyahatimizin ilk günlerinde klasik medyadan da, ‘Bize de yazın, hazırladığınız dosyaları bize verin’ diye talep gelmesi yolumuzun doğru olduğunun göstergesi. Çünkü günümüz okuru ciddi haberlerden sıkıldı. Biz okurlara, hangi alanlarda ne gibi haberler istediklerini sorduk ve onların istedikleri daha soft, daha renkli haberleri yaptık, büyük ilgi gördü. Çünkü hepsi onların istediği konulardı.
Brezilya’dan sonra hangi ülkelere gidelim diye sorduk  ve önerilere göre gidilecek ülkeler listesini oluşturduk. İnsanlardan, ‘Bizim ülkemize gelin’ diyerek para vermek istediklerini beyan edenler bile oldu. İkimizin de bu yıl okulu ve stajı bitiyor. Büyük yayın kuruluşları da çalışmak istiyor bizimle. Okul bitince anlaşacağız biriyle ve atılacağız yeni maceralara.”
Lisa’nın ikinci dilinin Fransızca, Steffi’nin İspanyolca olması nedeniyle insanlarla iletişim de zorluk çekmeyecekleri ülkelere gideceklerini anlatan ikiliye, “Türkiye’ye gelin” diyen de oldu, ama sadece iki kişi!

TWITTER’DA iLK 500’DE KAÇ TÜRK VAR?

Algıda seçicilik böyle bir şey… İnsan hangi konuyla ilgilenirse o alandan daha çok malzeme geçiyor eline… Malum son zamanlarda sosyal medya ve bilhassa da Twitter ilgi alanım. Her geçen gün yeni ve ilginç şeyler çıkıyor karşıma ve fırsat buldukça da paylaşıyorum bunları sizlerle.
Bugün sıra, Katy Perry’nin 46.917.205 takipçiyle 1 numara olduğu Twitter’da en çok takipçisi olan 500 kişiden kaçının Türk olduğunda… İsimlerin başındaki ilk rakamlar bizim ünlülerinin Twitter’ın “Dünya geneli”ndeki yerini, ikinci rakam ise onların dünyadaki meslektaşları arasında kaçıncı sırada olduğunu gösterir. Bu listeyi hazırlarken bir şey dikkatimi çekti. Sinan Akçıl, bir günde kazandığı 82.959 takipçiyle dünyada “En hızlı büyüyen profil” listesinde 4’üncüydü!

Sırası         Hesap sahibi                         Takipçisi
194 – 136   Cem Yılmaz……………………..  5.157.804
307 – 6       Abdullah Gül…………………….  3.882.411
335 – 8       Recep Tayyip Erdoğan…….   3.616.118
373 – 251   Ata Demirer……………………..   3.370.550
387 – 259   Hülya Avşar……………………..   3.310.580
403 – 50    Galatasaray SK………………..   3.260.814
409 – 275   Demet Akalın…………………..   3.242.291
483 – 327   Okan Bayülgen……………….    2.935.378
497 – 335   Gülben Ergen………………….    2.899.349

GÜNÜN SÖZÜ
Ederinden fazla değer, soytarıyı kral eder!