MİLLİYET CADDE – 31 MAYIS 2013 CUMA  –  ALİCE

Yönetmenliğini Çağan Irmak’ın yapacağı ‘Çalıkuşu’ dizisinin çekimleri ağustosta başlıyor. Tims’in sahibi Timur Savcı, diziyi yurt dışına sattıklarını ve Türkiye’yle birlikte Rusya’nın en büyük televizyonu CTC’de yayınlanacağını söyledi.

Dizi ihracatından yıllık gelirini 120 milyon dolara çıkaran Türkiye, bir ilke daha imza attı. Bunu da şimdilerde Meryem Uzerli nedeniyle sıkıntılı günler geçiren Tims’in sahibi Timur Savcı yaptı.
Tims, Reşat Nuri Güntekin’in ölümsüz eserlerinden ‘Çalıkuşu’nu yeniden çekmeye karar verdi.
Üstelik ‘Çalıkuşu’nun üçüncü dizi versiyonu olacak bu.
Timur Savcı’dan aldım çekimleri ağustos ayında başlayacak ‘Çalıkuşu’na dair bilgileri. ‘Muhteşem Yüzyıl’ın yapımcısı ‘Çalıkuşu’yla ilgili şunları söyledi: Dizinin senaryosunu Sevgi Yılmaz yazdı. Dizi tutkunları ‘Sevgi Kalbimde Yaradır’dan tanır Sevgi Yılmaz’ı. ‘Çalıkuşu’nun yönetmenliğini Çağan Irmak yapacak. Şu günlerde cast çalışmaları sürüyor dizinin. En geç bir hafta içinde biter sanıyorum dizinin kadrosunun oluşumu. Dizi bildiğimiz ‘Çalıkuşu’, yani dönem işi ama senaristimiz çok güzel bir dönem yakaladı ve ortaya şahane bir iş çıktı. ‘Çalıkuşu’yla bir ilke daha imza atmış olduk. Diziyi yurt dışına sattık. Türkiye’yle birlikte Rusya’nın en büyük televizyonunda aynı anda yayınlanacak ‘Çalıkuşu’. Rusya’nın en büyük medya kuruluşu CTC Media’yla anlaştık. CTC, Kanal D’yle eş zamanlı yayınlayacak ‘Çalıkuşu’nu.”

AHMET ALTAN ROMANLARI DiZi DEĞiL, FiLM OLACAK

Dizi sektörünü yakından takip edenler hatırlayacaktır Tims’in sahibi Timur Savcı’nın ünlü yazar Ahmet Altan’la     2011 yılında yaptığı telif anlaşmasını. O günlerde Tims’in, ‘Kılıç Yarası Gibi’yle ‘İsyan Günlerinde Aşk’ romanlarından dizi yapmak için Ahmet     Altan’a 1 milyon TL telif ödediği medyaya yansımıştı.
Bu konuya dair bir hatırlatma daha yapayım.
Tims, bu hamleyi ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisini Show TV’den Star’a transfer ettiği günlerde yapmıştı. Böylece     Timur Savcı, ‘Muhteşem Yüzyıl’ gibi bir diziden mahrum ettiği Show TV’yi dönem dizisiz bırakmayacaktı.
Ancak işler hiç de planlandığı gibi gitmedi.
Tims, Show TV’ye Ahmet Altan’ın romanlarından yapılacak dönem dizisi sezona yetişmeyeceği için onun yerine     ‘Suskunlar’ı çekti.
Peki o Ahmet Altan’ın kitaplarının dizi yapılması işi ne oldu?
Aldığım bilgiye göre Ahmet Altan, Taraf’tan istifa ettikten ve son romanını yazdıktan sonra kendini bu senaryoların yazımına verdi.
Bu süreçte Yasemin Çongar da yardım etti Ahmet Altan’a.
İşin bu yanı sorunsuz ilerliyordu ama öte yandan yapımcı Timur Savcı için deniz         bitiyordu.
Başbakan’ın ‘Muhteşem Yüzyıl’ çıkışından sonra Savcı için yeni diziyi yayınlayacak kanal bulmak olanaksız hale geldi.
RTÜK Kanunu’nda değişiklik yapılarak tarihe malolmuş kişiler hakkında dizi çekimine getirilmek istenen sınırlamalardan sonra Savcı, geçti harıl harıl senaryo yazan Ahmet         Altan’ın karşısına.
Uzun uzun anlattı Altan’a, Osmanlı’nın son döneminin çalkantılı siyasi atmosferini ve 31 Mart ayaklanması etrafında gelişen olayları, bugün konjonktürel olarak dizi yapmanın ve bunu yayınlayacak kanal bulmanın zorluğunu.
Sonunda da açıkladı Ahmet Altan’ın yazdığı senaryoya dair verdiği kararı:
“Sinema filmi yapalım biz bu projeyi.”
Romanların akıbetini sorduğum Savcı, “Evet, o projeyi sinema filmi yapmaya karar verdik ama işin dizi boyutunu da tamamen rafa kaldırmış     değiliz” dedi.

BEŞ YILDA BİR DİN DEĞİŞTİREN TUĞÇE

“Hıristiyanlığı bir türlü içime sindiremedim. İslamiyeti doğru bulmadığım için reddetmiş değilim. Sadece kaynaşamamıştım. Öğrenmeye başladıkça islamiyetle yeniden bütünleştim. Şimdi dini vecibelerimi yerine getiriyorum. Namaz da kılıyorum, oruç da tutuyorum.”
Tuğçe Kazaz’a ait bu laflar.
Tek kelimesine inanmadım.
Neden mi?
Hatırlarsanız 2005 yılında gazetecilere ‘köpek çektiği’ bir kilise düğünü yapmıştı.
Yunan Yorgo Seitaridis’le kilisede evlendikten sonra müslümanlıktan hıristiyanlığa geçtiğini açıklamıştı.
Yunan eşinden boşanınca     hıristiyanlıktan da istifa etmiş anlaşılan.
Bir süre budizmle ilgilendiğini açıklayan Kazaz, dönüp dolaşıp yine döndü müslümanlığa.
Başlamış namaz kılıp, oruç tutmaya.
Allah kabul etsin de, bunlardan bize ne?
Sonuçta Allah’la kul arasında mevzular bunlar.
İnsanları yaptıklarına ve samimiyetine inandırma çabası niye?
Sizi bilemem ama ben, zerre kadar inanmam ‘aşkı için’ din değiştiren, aşk bitince o dinden de vazgeçenlerin samimiyetine.

GÜNÜN SÖZÜ
Her günahın affı vardır, ‘kul hakkı’ müstesna.