MİLLİYET CADDE – 14 ŞUBAT 2016 PAZAR  –  ALİCE

unnamed-2

Cuma günü İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Birgi’deydim. Pazartesi akşamları TRT 1’de yayınlanan ‘Yeşil Deniz’in setine gittim.

Belediyeler Yasası’ndan sonra Ödemiş’in mahallesi olan eski belde Birgi’ye ilk gidişim… 2012’de UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’ne aldığı Birgi’ye bayıldım.
Birgi, aslına uygun restore edilmiş taş evleri, konakları ve  pırıl pırıl sokaklarıyla şahane bir yer… ‘Yeşil Deniz’ sayesinde Birgi’ye olan ilgi adeta tavan yaptı. Hafta sonları insanların otobüslerle akın ettiği beldeye, mutlaka gitmenizi tavsiye ederim. İzmir’den Salihli istikametinde 120 kilometre ilerlediğinizde Birgi’desiniz.


TFT Yapım’ın burayı seçmesinin sebebi, Birgi’nin doğal bir plato ve evlerin ışık kurulabilecek tavan yüksekliğine sahip olması.

Denize 1.5 saat mesafede çekilen dizinin adının ‘Yeşil Deniz’ olması da senarist Ali Kara’nın marifeti! Dizinin bir başka özelliği de şu: Başroldeki kızların hepsi, ekibin ‘yenge’si!

Çünkü Şive Şenözen, yönetmen Yahya Samancı’nın nişanlısı, Elvan Dişli, Ali Barkın’ın sevgilisi. Serdar Şanal’la dizinin yeni oyuncusu Merve Akkaya arasındaki aşk ise daha yeni.

 

DİZİNİN BİRGİ’YE AYLIK KATKISI 400 BİN TL

Murat Turak, 110 bin liraya aldığı bu tarihi evi restore edip pansiyon yapacak.
Murat Turak, Birgi’de aldığı bu tarihi evi restore edip pansiyon yapacak.

‘Yeşil Deniz’in Birgi’ye iki türlü katkısı var. Bölgenin tanıtımına ciddi katkı sağlayan projenin aylık prodüksiyon gideri 400 bin TL civarında.
‘Yeşil Deniz’in birçok oyuncusu Birgi’de ev kiraladı. Oyuncular arasında İstanbul’daki evini kapatıp, burada satın aldığı eve yerleşen bile var.
Örneğin Mert Turak… Birgi’deki tarihi bir konağı alan oyuncu, çiftlik yapmak için de arazi satın aldı.

Bu.rak Alkaş, "Yeşil Deniz"e başladıktan sonra ... ile evlendi ve ... oldu
Burak Alkaş, “Yeşil Deniz”e başladıktan sonra Seçil Hanım’la evlendi ve kısa bir süre önce de baba oldu. Çift, kızlarının adını Destina koydu.

Yaşadığı konağı ileride pansiyona dönüştürmeyi planlayan Turak, ev yapacağı çiftliğe yerleşip, doğayla iç içe bir hayat sürecek, İstanbul’a sadece iş için gelecek.
Dizi başladıktan sonra evlenen ve baba olan Burak Alkaç da, İstanbul’daki evini kapatıp ailesiyle Birgi’ye yerleşenlerden.

‘MEYVEYİ DALINDAN KOPARIP YİYORUM’

unnamed-1

Dizi oyuncularından otelde yaşayan tek isim, İlker Aksum. ‘Yeşil Deniz’in Üsen’i Aksum’a Birgi’de dizi çekmenin avantaj ve dezavantajlarını sordum.
TV8’deki ‘Buyur Bi De Burdan Bak’a başlayana kadar İstanbul’a gitmek zorunda kalmadığını, Birgi’de çalışmaktan ve yaşamaktan yana acayip mutlu olduğunu belirten Aksum, şunları söyledi:

unnamed-5

İzmir, Çeşme, Kuşadası ve Foça buraya bir saatlik mesafede. Yazları set olmadığı zaman buralara gidiyorum. Kayak merkezi Bozdağ’a henüz gitme fırsatım olmadı, ama Ödemiş’lilerin yazlığı cennetten bir köşe var yanı başımızda. Fırsat buldukça atıyorum kendimi Gölcük’e.. Ödemiş pavyonlarıyla da ünlü bir yer, ama henüz gitmedim.
Her mevsim dalından meyve koparıp yemenin keyfini yaşıyorum Birgi’de. Doğayla iç içeyim, her gün yürüyüş yapıyorum. Set dışında da oyuncu arkadaşlarla vakit geçiriyorum. Ödemiş’i, Birgi’yi çok seviyorum.”

KASABADA LÜKS İÇİNDE YAŞAYAN OYUNCU

unnamed-3

Dizinin genç oyuncularından Serdar Şanal, Ödemiş’te dolar milyonerleri gibi bir hayat yaşıyor. Dizide Radyocu İsmail’i canlandıran Porsche’li Şanal, kiraladığı havuzlu villada tek başına kalıyor.  Şirketin site içinde, iki katlı, 450 metrekare villa kiraladığı Şanal’a, ‘Bu kadar geniş bir yerde ne yapıyorsun tek başına?’ dediğimde yanıtı şu oldu:
“Dizinin yanı sıra ATV’deki ‘Kızlar ve Anneler’i sunduğum için 5.5 ay boyunca haftada en fazla 20 saat uyuyabildiğim yoğun bir tempo geçirdim. Kendime zaman ayırmaya daha yeni başladım. 
Villada tek başıma kalıyorum, ama çoğu kez Birgi’de kalan meslektaşlarımla vakit geçiriyorum. Masa tenisi, bilardo ve okeyin yanı sıra havuza top kaçırmamaca oynuyoruz. Topu kaçıran ceza olarak havuza atlıyor. Bu karda – kışta 15 – 20 defa ceza olarak havuza girmişliğim var.
Bol bol spor yapıyor, kendime zaman ayırıyorum. Burada çalışmaktan ve yaşamaktan acayip mutluyum.”

unnamed-4