4 Haziran 2022 Cumartesi  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Beyoğlu Kültür Yolu kapsamında İstanbul Sinema Müzesi’nde açılan ‘Kamera Arkası – Geçmişten Günümüze Set Fotoğrafları Sergisi’nde Yeşilçam tarihine ışık tutan tarihi fotoğraflar var. Şimdiye kadar ilk kez yapılan bir derleme ile gün ışığına çıkarılan 100 civarında fotoğraf yönetmen Reis Çelik küratörlüğünde görücüye çıktı.

Sergi için kimi arşivini, kimi koleksiyonunu, kimi albümünü, kimi de sandığını açtı.

Kimler mi onlar? Burçak Evren, Muzaffer Hiçdurmaz, Mustafa Ziya Ülgenciler, Vadullah Daş, Yılmaz Güney Vakfı, SİNESEN, Alican Sekmeç, Hülya Koçyiğit, Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz, Biket İlhan, İsmail Güneş, Yeşim Ustaoğlu, Derviş Zaim, Aycan Çetin, Serdar Akar, Uğur İçbak, Semir Aslanyürek ve İhsan Gedik.

Fotoğraflar arasından en çok ilgimi çeken Hülya Koçyiğit’in onca erkek arasında tek kadın olarak bir ucunu tuttuğu ‘Kadınlar Katılmadan Gerçek Bir Kitle Hareketi Olamaz’ yazan pankart oldu. Her fotoğrafın altında bilgi var, ama bunda yoktu.

Fotoğrafı Hülya Koçyiğit’in basın danışmanı Bircan Usallı Silan’a atıp sordum, ne zaman ve nerede çekildiğini. Sevgili Bircan, Koçyiğit’e fotoğrafı sorup, döndü:

“Hülya Hanım, fotoğrafa dair hiçbir şey hatırlamadı. ‘Fotoğrafta Çetin Tunca da var, ona sorsun, o bilir belki’ dedi.”

84 yaşındaki usta sinemacıyı arayıp, durumu anlattım ve şu ricada bulundum?

Whatsapp’tan size o fotoğrafı atsam, bir bakar mısınız?

Usta yönetmen, akıllı cep telefonu olmadığını söyleyince öğrenemedim Hülya Koçyiğit’in kadınlar katılmadan gerçek bir kitle hareketi olamayacağını yazan pankartın altındaki erkekler ordusu arasında niye yalnız kaldığını.

Sergideki kameraman İzzet Akay’ın iş başındaki bir fotoğrafı sinemacılarımızın kısıtlı imkanlara en iyisini çekmek için nasıl da insanüstü gayret gösterdiğinin kanıtı…

Sergideki siyah beyaz fotoğraflara bakınca, “Türk Sineması’ndan kimler geldi, kimler geçti?” diye hüzünlenmemek ve “Yeşilçam’dan geriye kalan az sayıdaki sanatçılara hak ettikleri saygıyı gösteriyor muyuz?” diye düşünmemek elde değil.

MEL GIBSON’UN REDDETTİĞİ FİLMLER

Mel Gibson’un reddettiği filmleri okuyunca şaşırmamak mümkün mü?

Baksanıza aktörün reddettiği filmlere? ‘Batman’, ‘James Bond’ ve ‘Gladyatör’…

Hepsi de vizyona girdikleri dönemde gişe rekoru kıran filmler…

İskoçya Glasgow’daki bir etkinlikte Gibson, üç filmi reddetme sebeplerini de açıkladı. ‘Gladyatör’ filmini ‘The Patriot’ta oynamak için reddettiğini, ‘Batman’ için üç kez teklif almasına rağmen kabul etmediğini, ‘Hayır’ dediği filmler arasında ‘Rain Man’ de olan aktör, ‘Süper kahraman’ ya da ‘Süper kötü’ hikayelerin ilgisini çekmediğini söyledi. Gibson, bu filmleri reddettiği için en küçük bir pişmanlık duymadığını da vurguladı. Mel Gibson, reddettiği bu filmlere rağmen bugün ‘En İyi Yönetmen’ ve ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dallarında ‘Oscar’ aldı mı?

Evet…

Çünkü o bir ‘Cesur Yürek’!

GENÇ KALMAK İÇİN HER YOLU DENEMEYE RAZI

21 Haziran’da kendi markasıyla cilt bakım dünyasına giriş yapacak Kim Kardashian, genç kalmanın önemine dikkat çekmek için mide bulandıran bir açıklama yaptı.

The New York Times’a yaptığı açıklamada genç kalmak için her yolu deneyebileceğini vurgulayan 41 yaşındaki reality show yıldızı, “Eğer bana her gün dışkı yersem genç kalacağımı söylerseniz bunu yapabilirim” dedi. Kim’in bu açıklaması sosyal medyada gündem oldu.

Ahu Tuğba, “Reklam için çiğ tavuk bile yerim” sözüyle manşetlere çıktığında 80’li yıllardı.

Aradan geçen onca yılda şöhret için çiğ tavuk yemek ‘out’, gençlik iksiri için dışkı ‘in’ oldu demek ki!

GÜNÜN SÖZÜ

“Kötüler, kendilerine tahammül edildikçe daha çok azarlar.” (Tolstoy)