2 Haziran 2022 Perşembe  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) – Galataport arasındaki dört kilometrelik Beyoğlu Kültür Yolu’nu Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın rehberliğinde turlamak için buluştuk Beyoğlu’nda…

Beyoğlu Kültür Yolu, 53 durağı olan bir kültür yolu, ama bazen esnaf, bazen vatandaş, bazen öğrenciler, bazen de çocuklar “Başkanım” deyip yolunu kestikçe durak sayıları arttı. Demircan, Beyoğlu Belediye Başkanlığı’nı bırakalı üç yılı aştı. Beyoğlu’ndan Tophane’ye onca insanın Demircan’a hala başkanmış gibi ilgi göstermesi, kamuda yöneticilik yapan herkese ders olmalı. Toplum, kendine hizmet ederken kalıcı eserlere imza atanları kolay kolay unutmuyor demek ki.

Yenilenen AKM’den İstanbul’u kruvaziyer gemilerinin uğrak yeri yapacak Galataport’a uzanan Beyoğlu Kültür Yolu da Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un imzası olan projelerden biri…

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, 12 Haziran’a kadar sürecek Beyoğlu Kültür Yolu Festivali için şunları söyledi:

“Dünyada kültür başkentleri kavramı diye bir gerçek var ki 2010’da İstanbul böyleydi. Şehirler kendilerini kültürü ve sanatı üzerinden anlatırlar. Bugün Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa da bu gayret içerisinde. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Beyoğlu özelinde başlatıp, Ankara’ya taşıdığı oradan bütün Türkiye’ye yönelteceği ‘Kültür şehri Beyoğlu’nu Beyoğlu Kültür Yolu üzerinden ortaya koymasının sebebi budur.

Neden Beyoğlu?

Çünkü Beyoğlu’nda AKM ile Galataport arasında yapılan çok eser var. Artı farklı diller, farklı dinler ve farklı kültürler burada. Burası İstanbul’un hatta Türkiye’nin özeti. Türkiye’deki tüm kültürleri, medeniyetleri bir cadde temsil etsin deseniz, orası İstiklal Caddesi… Dolayısıyla bu aks üzerinde yapılan işler, onların ortaya çıkarılma gayreti ve bunu sanatla bütünleştirmek hem Beyoğlu, hem İstanbul ve hem Türkiye için çok değerli. Bakanlığımız şehirlerimizi bu yönüyle anlatarak turizme de katkı sağlamaya çalışıyor.”

Beyoğlu Kültür Yolu, 16 günde 5 binin üstünde sanatçının AKM-Galataport arasındaki 53 kültür sanat durağında 1.500’den fazla etkinlik yapacağı bir festival. AKM’nin arkası, Şişhane Meydanı, Galata Kulesi’nin girişi ve Galataport’ta açık hava konser alanlarında Melek Mosso’dan Murat Boz’a birçok yerli ve yabancı şarkıcı da konser verecek.

ABDULLAH AVCI MÜTHİŞ OYNADI

Salı akşamı çok özel bir gösteri vardı… ‘Hababam Sınıfı Parıltı’yla El Ele’ adlı oyunda görmeyen ya da çok az gören 13 öğrencinin yanı sıra Parıltı Derneği’nin yöneticileri ve ünlüler sahne aldı.

Rıfat Ilgaz’ın ölümsüz eserini Zorlu PSM’de sahneleyen medyatik isimler kimlerdi?

Abdullah Avcı, Ayten Danışman, Burcu Esmersoy, Feryal Gülman, Hande Sezer Pekcan, Hakan Tiftik, Hakan Bilgin, Hilal Özdemir, Neşe Gönül (Parıltı Derneği Başkanı), Monik İpekel ve Saffet Emre Tonguç.

Yeliz Yalçın’ın yönettiği oyunda başta “İnek Şaban” olmak üzere 13 öğrenci üstlendikleri rollerin üstesinden gelmeyi başardı. Bana göre oyundaki en iyi performansı sergileyen “Mahmut Hoca”yı oynayan Trabzonspor’un Teknik Direktörü Abdullah Avcı’ydı.

Haber spikeri Hilal Özdemir Babacan, sunuculuk yaptığı gecede bir de şarkı söyledi. Afrika maceralarıyla ‘Hababam Sınıfı’nı heyecanlandıran ‘Coğrafya öğretmeni’ Feryal Gülman ile keman çalıp şarkı söyleyen Hande Sezer Pekcan’ın performansları da iyiydi.

Finalde sahne alan Haluk Levent ise esprileri ve şarkılarıyla cemiyet hayatının ünlülerini eğlendirdi.

GÜNÜN SÖZÜ

“Hatalı olduğunu anlamak ve özür dilemek sadece beynini kullanabilen insanlara özgüdür.” (Freud)