MİLLİYET CADDE – 13 ARALIK 2013 CUMA  –  ALİCE

SBT Analiz’den “Yetenek Sizsiniz Türkiye” jürisiyle ilgili sosyal medya analizi yapmasını istedim. 7-8 Aralık’ta yayınlanan programın sağlıklı analizi 4, 5 gün sürdü ve ortaya bu veriler çıktı.

150920131301336709121_3SBT Analiz’in “O Ses Türkiye”nin sosyal medya analiziyle ilgili yazım üzerine gerek Twitter’dan gerekse de e-posta yoluyla şöyle istekler geldi okurlarımızdan: “Madem böyle bir imkanınız var, o zaman ‘Yetenek Sizsiniz Türkiye’ için de aynı çalışmayı yaptırın bakalım, ne çıkacak ortaya?”
Alice’yi takip edenler anımsayacaktır Alman Büyükelçiliği’nin Antalya’da düzenlediği “sosyal medya” seminerinden sonra birkaç kez yazdım bu geleceğin gazeteciliğinde okur taleplerinin etkisini…
Sosyal medyadaki takipçiler ve okur isteyince yapmamak olur mu? SBT Analiz’den Tuğba Aydın’ı arayıp verdim siparişi! Ama pide ya da peynirli sipariş etmek gibi değil bu tür sosyal medya analizleri. Siparişi verdin 30 dakika içinde paket eve gelmezse para yok durumu söz konusu değil bu işlerde.
Yazılımlar sayesinde kimin için kaç tweet atıldığını bir komutla öğrenmek mümkün, ama o tweet’lerin ne kadarının “olumlu”, ne kadarının “olumsuz” ya da “nötr” olduğunu ortaya çıkarmak için hepsini tek tek okumak gerek. O yüzden 7 Aralık Cumartesi ve 8 Aralık Pazar yayınlanan programın sağlıklı analizi 4,5 gün sürdü ve ortaya bu veriler çıktı.

ACUN’LA HÜLYA KAPIŞTI SEYiRCi KiMi DESTEKLEDi?

İşte SBT Analiz ekibinin yaptığı çalışma sonunda 7-8 Aralık’ta “Yetenek Sizsiniz Türkiye” için hazırladıkları rapor:
“Yetenek Sizsiniz Türkiye” yarışma programı #yeteneksizsiniztürkiye hashtagi ile 7 Aralık Cumartesi ve 8 Aralık Pazar günü program saatleri süresince toplam 842 tekil kullanıcıdan 1047 adet tweet atıldı.
7 Aralık Cumartesi ve 8 Aralık Pazar günü program saatleri süresince “yeteneksizsiniz” kelimesi ve jüri üyeleri hakkında toplamda 2649 farklı kullanıcı tarafından atılan tweet sayısı 2873.
Jüri üyelerinden en çok konuşulanı Acun Ilıcalı olmuştur. Bazı yarışmacılara Acun’un “Evet” demesi, bu yarışmacılar hakkında “hayır” fikrine sahip izleyicileri tweet atmaya sevk etti. Ayrıca Acun Ilıcalı’nın Hülya Avşar’la olan atışmasından dolayı da birçok izleyici Twitter üzerinden Acun Ilıcalı’ya destek verdi.
Çok konuşulanlarda ikinci sırayı ise Hülya Avşar aldı. Toplamda 41 tweet’te adı geçen Avşar’ın Acun’la olan kapışmaları kullanıcıları Twitter’da paylaşım yapmaya yöneltti. Acun Ilıcalı’yı bu kapışmalar da haklı bulanlar çoğunluktaydı. Haftaya genel olarak baktığımızda Acun ve Hülya atışmaları, Twitter’da en çok konuşulan jüri üyeleri olmalarının sebebi diyebiliriz.

‘YARIŞMAYI ESER iÇiN iZLiYORUZ!’

Eser Yenenler, “Yetenek Sizsiniz Türkiye” yarışmasının 24 olumlu tweet’le en sevilen jürisi oldu. Sempatik tavırları, esprileri, doğal duruşu izleyicileri olumlu yönde etkilemiştir. Programı Eser olduğu için izlediğini söyleyen kullanıcılar ise yoğunluktadır. İzleyicilerin beğendiği bazı yarışmacılara jürinin ‘Hayır’ demesi izleyicileri Eser hakkında da tweet atmaya yöneltti.
“Yetenek Sizsiniz Türkiye” dörtlüsünün içinde Alp’in ismi de toplam 10 tweet’te geçti. Muzip ve sempatik tavırlarıyla izleyicinin beğenisini  kazandı.
“Yetenek Sizsiniz Türkiye” programının yayın saati süresince, “3 Adam” programından tanıtımlar gösterilmesi üzerine bu yönde de yüzlerce tweet atıldı.

GÜNÜN SÖZÜ
“İnsanların kirletemediği tek şey vardır, o da iyilerin kalbindeki vicdandır!”