16 Ekim 2022 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

İclal Aydın’la son röportajımı bu yılın şubat ayında yapmıştım. Salı gecelerine damgasını vuran Kanal D’nin dizisi “Üç Kız Kardeş”in çekimleri yeni başlamıştı… Yağmurlu bir günde öğlen sohbet etmiştik oyuncuyla Cunda Adası’nda…

Sekiz ay sonra bu kez Güre’deki 1774 Kazdağı Butik Otel’de kahvaltıda sohbet ettik, dizinin yeni sezonunu, yazın çıktığı Avrupa tatilini, şubatta çıkacak yeni kitabını konuştuk.

Dizi nasıl gidiyor?

Çok iyi gidiyor. Geçen yılki varoluş sınavımızdı. Bu yıl bir varlık sınavı veriyoruz. Nedir varlık sınavı? Başarının sınavıdır, olduğun yerde kalabilme sınavıdır, süreklilik sınavıdır. Bence sınavların en zorudur bu…

 Kaçıncı bölümü çekiyorsunuz?

Bugün 23’ü çekiyoruz. Geçen yıl kışın yarı sezonda başlamıştık. İlk sezonumuz çok başarılı geçmişti. Hem Türkiye’ye sürpriz, hem Türkiye’ye ümit oldu. Şimdi ikinci sezondayız. Az önce de dediğim gibi geçen sezon ciddi bir varoluş mücadelesi verdik, bu sezon ciddi bir varlık sınavı veriyoruz. İnşallah onu da başaracağız.

İlk planı diziydi, ama…

Dizi yaz tatiline girer girmez, pasaportunu alıp Avrupa’yı dolaşmaya başladın. Üstelik her etapta başkasıylaydın, niye?

Başkasıyla deyince yanlış anlaşılmasın başka kız arkadaşlarımlaydım. Şimdi şöyle:

2016 yılının yaz aylarında yakın kız arkadaşlarımdan Müco’nun (Müjde) bahçesinde otururken, ben bir dizi tasarladım dedim. ‘Bir anlat bakalım’ deyince ben de anlatmaya başladım hevesle, çok ilgiyle dinledi, ‘Bu fena değil, devam et’ dedi. Ben bunu oturdum yazdım ve bir televizyon yöneticisine anlattım. TV yöneticisinin soruları ve verdiği tepkilerden sonra bunu dizi yapmak için uğraşmayayım, kitap yapayım dedim, kapanıp yazmaya başladım.

Bu kararı vermende o TV yöneticisinin sen öyküyü anlatırken sürekli bacak sallayıp, başka bir modda olmasının etkisi de var herhalde?

Şöyle bir şey; gün boyu bir sürü insanla konuşup, bir sürü şey dinliyorlar. Onlar için bir cümlenin önemli olduğunun farkındayım. Beni de çok seven birisi. Doğal olarak bana soruyor, ‘Çatışma nerede?’ diye. Televizyonlarda projelerin o ‘Çatışma nerede?’ sorusu üzerine indirgenmesi beni zaten yormuştu. O yüzden de uzaktayım. İyi ki o gün bana ‘Çatışma nerede?’ diye sordu da ben de oturdum bunu roman yaptım. Roman çıktı, satmaya başladı, hikâyesini ilk anlattığım arkadaşım Müjde, ‘İclal sence ne kadar satacak?’ diye sordu.

Hangi kitaptan bahsediyoruz?

‘Üç Kız Kardeş’ten… Şubat 2018’de çıkan romanım için 30 bin falan benim için başarılı olabilir dedim. ‘Tamam’ dedi. Kitabın satışı 100 bine yaklaşınca çok yakın iki arkadaşım Müjde’yle Pelin, ’30 bin demiştin, 100 bine gidiyor’ dedi…

Soyadları ne bu arkadaşlarının?

Pelin Onat ve Müjde Mısırlı Zoto’ya dedim ki, tamam 100 bin satarsa sizi İtalya’ya tatile götürürüm. Kitap 100 bin sattı, kızlar dediler ki, ‘Eee?’… Dedim ki 100 bin kurtarmıyor, 200 bin satması lazım sizi İtalya’ya tatile götürmem için. 200 bin de kurtarmadı. 300 bin oldu, kızlar, ‘İclal, kitap 300 bini de geçti, İtalya tatiline ne oldu?’ dediler. Bu sefer kitap dizi olursa gidiyoruz dedim. ‘Üç Kız Kardeş’ dizi oldu, kitabın satışı 400 bini buldu. Kızlar bu sefer, ‘Eee, dizi de oldu. Ne zaman gidiyoruz?’ demeye başladı. Dizimiz birinci olursa kesin gidiyoruz dedim.

Dostlarını ödüllendirdi

Ha bire çamura yatıyorsun, ama euro da uçuyor bu arada?

Tabii, tabii, elimden geleni yaptım. (gülüyor) Başak burcuyum, biriktiririm. Kötü gün paramı biriktiririm, tatil paramı biriktiririm, çocuğumun eğitimi için paramı biriktirir, bir kenara koyarım. Kızlara hayır diyorum, ama bir taraftan da paramı biriktiriyorum yani…

‘Üç Kız Kardeş’, dördüncü bölümde tüm kategorilerde birinci olunca kızlar hemen aradı ve ‘Biletlerimizi alıyorsun’ dedi. Ben Amalfi biletlerini nisan ayında aldım.

Hayatımda başarıma, başarısızlığıma, inişime, çıkışıma, üretimime destek olan çok değerli kız arkadaşlarım, yarı kardeşlerim var. Elif Dağdeviren, sevgili Özlem Çakır, Meltem Çakır, bana herkesten çok inanırlar. Ben çok kolay yerle bir olurum, çok üzülürüm, bu arkadaşlarım her daim yanımdadırlar.

Elif Dağdeviren’le dört gün Portekiz’e gittim. Sonra Müjde Mısırlı Zoto ve Pelin Onat’la dört gün İtalya tatili yaptık. Son olarak Özlem Çakır ve Meltem Çakır’la 4-5 günlük Yunanistan tatili yaptık. Üçünün de tek nedeni vardı. Büyük inişlerin büyük çıkışları da olur, en yakın arkadaşlarımla da bunu kutladım. Ben kutlamayayım da kim kutlasın?

‘Kurduğum bir hayal beni nerelere taşıdı!’

Bundan sonraki yurt dışı tatil planında hangi ülkeler var?

Güney Amerika’yı çok görmek istiyorum. Dizinin dünya satışları başladı. Geçen ay Bosna-Hersek’teki davete katıldık. Bildiğim kadarıyla 18 ülkeye satıldı ve buralardan çok güzel davetler var. Güney Amerika ülkeleri de var davetler arasında. Şimdi bu vesileyle oralara gitmek çok güzel olmayacak mı? Bir hayal kuruyorsun ve o seni nerelere taşıyor.

Dizi projesi olarak anlattığın, bir TV yöneticisi ‘Ama çatışması yok ki’ deyince romanını yazdığın ‘Üç Kız Kardeş’ çok satınca dizi oldu, çok izlendi, yurt dışına satıldı. Bir romanın yazarını nerelere taşıyabildiğini görmek açısından da önemli bu… O TV yöneticisi hâlâ sektörde mi?

Yok, bıraktı, başka şeyler yapıyor artık. Çok sevdiğim arkadaşlarımdan biri oldu. Ona da hep diyorum, hayatta başımıza gelen her şeyin bir sebebi var. Kendi kendime de dönüp şunu söylüyorum. Çok parlak bir başlangıç yapmıştım televizyonda, her zaman insanın düşündüğü gibi gitmiyor işler. Mesela şimdi yazdığım, şubatta çıkacak olan kitap -ki onun da ilk röportajını seninle yapalım- anılarımdan oluşuyor. Artemis Yayınları’ndan çıkıyor.

Artemis Yayınları’ndan çıkacak o kitapta çizimler de mi olacak?

Evet… Ozan Ünal çizecek. İzmirli heykeltıraş bir arkadaşım Ozan Ünal’ı zaten Türkiye, son zamanlardaki güzel sergileriyle biliyor. Yerebatan Sarnıcı’nda sizi görkemli bir şekilde karşılayan demir heykellerin sahibi… Aynı zamanda Ozan, İclal Aydın Kitap Kulübü’nün yeni yazarlarından biri. 2023 yılında kitabı çıkacak ve gençlerin çok seveceği bir kitap olacak. Allah izin verirse 2023’te İclal Aydın Kitap Kulübü’nün biyografiler serisi başlayacak.

Kız çocuklarına burs veriyor

Nedir bu İclal Aydın Kitap Kulübü?

İclal Aydın Kitap Kulübü, Alfa Yayın Grubu içinde bana açılmış özel bir alan ya da yol diyelim. Burada yayıncılarım Vedat ve Faruk Bayrak, benim okuduğum, sevdiğim veya önerdiğim projeleri bu kulüp altında kitap olarak çıkarıyor. Üçüncü yılımız… Çok satan, çok konuşulan birçok kitap çıkardık.

 Bu kulüpten para kazanıyor musun?

Tabii…

Ne yapıyorsun o paraları?

Ne yapmamı istersin? (gülüyor)

Bu ülkede el uzatacak, yardım edecek o kadar insan var ki! Yardıma muhtaç çocuklar, okuyamayan kızlar, sığınma evlerindeki kadınlar…

Bunları söylemek doğru mudur, bilmiyorum ama sorduğun için söylüyorum. Kız çocuklarının okuması benim için çok önemli. Benim için yeni de değil bu. Para kazanmaya başladığım günden beri Türkiye’nin dört bir yanında el uzattığım kız çocuklarım var. Zaman zaman erkek çocuklar da oluyor tabii ki, ama kız çocuklarını okutmak benim için çok değerli ve önemli. Öyle… Burslarım var yani…

GÜNÜN SÖZÜ

“Karakter sahibiyseniz, düşman sahibi de olursunuz.” (Amy Engel)