4 Ocak 2022 Salı  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Televizyon kanallarının yılbaşı gecesi ekrana getirdiği eğlence programlarını iki ana kategoriye ayırmak lazım.

TV8’deki ‘Yılbaşı Özel O Ses Türkiye’, tipik bir yeni nesil eğlence programı… ‘O Ses Türkiye’de no name yarışmacılar yerine her biri farklı alanlarda kariyer sahibi ünlülere şarkı söyletmek, her zaman için seyirciye cazip gelen bir iş.

Kanal D’deki ‘Şarkılar Bizi Söyler’, Star TV’deki ‘İbo Show’, Show TV’deki Mahsun Kırmızıgül konseri, TRT 1’deki ‘Seksenler Yılbaşı Özel’ ve FOX’taki ‘Ata Demirer Gazinosu’, televizyonların 80’li-90’lı yıllardaki eğlence tarzını günümüze taşıyan yapımlardı.

Yılbaşı ekranının kazananı üç kulvarda da en yüksek reytingi alan ‘Yılbaşı Özel O Ses Türkiye’ oldu, oyuncu Uğur Aslan’ın ikinci kez şarkı söylediği Kanal D’deki ‘Şarkılar Bizi Söyler’, AB ve 20+ABC 1’de yılbaşı gecesini ikinci tamamladı. Star TV’de ekrana gelen ‘İbo Show’ ise Total’de ikinci, AB’de altıncı, 20+ABC 1’de beşinci oldu. Yılbaşı gecesi ekrana gelen diğer eğlence programları aldıkları reytinglerle daha alt sıralarda yer aldı. Televizyon dünyası, bu yılbaşı şunu bir kez daha gördü:

Yeni, farklı ve sürprizlere açık olanı reytingle ödüllendiriyor seyirci.

CEM YILMAZ’IN ESPRİSİ KAVGAYA SEBEP OLDU

Türkiye’nin seveni ve sevmeyeni bol ünlülerinden Cem Yılmaz’ın ‘Diamond Elite Platinum Plus’ gösterisi yılbaşı gecesi Netflix’te yayınlandı.

Cem Yılmaz’ın gösterisini beğenenler de oldu, vasat bulanlar ve eleştirenler de… Bunlardan en ilginç olanı Coşkun Çelik’inkiydi; Cem Yılmaz, üstüne espri ürettiği konunun gerçeği yansıtmadığını ispat etti. @coskuncelik ne mi yaptı?

İşte onun sosyal medyada bir hayli tartışma yaratan o tweet’i:

“Gereksiz bilgi: Cem Yılmaz son gösterisinde, ‘Hem Russell Crowe ile hem Şener Şen ile filmi olan dünyadaki tek kişiyim ben’ dese de, kendisi gibi Russell Crowe ve Şener Şen ile oynayan bir kişi daha var: Salih Kalyon.”

Yetmedi, Cem Yılmaz’ın takipçisi Salih Kalyon’un iki filminde de fotoğrafını bulup, tweet’inin altına ekleyip, ünlü komedyeni etiketledi.

Cevap Cem Yılmaz’dan değil, Twitter kullanıcılarından geldi.

“Salih Kalyon, hem Cem Yılmaz’la hem Ata Demirer’le filmi olan oyuncudur” diye tweet atan, “Salih Kalyon bahsettiğin iki filmde de figüran” diye yazan da oldu, “Yemedin, içmedin Cem Yılmaz’ın yalanını yakalamanın peşine mi düştün?” diye eleştirenler de… Tolga Çevik’in bir dönem program yaptığı Salih Kalyon’la kayınbiraderi yüzünden yollarını ayırdığını yazanlar bile oldu…

Cem Yılmaz’ın stand up’ında espri olsun diye söylediği bir sözü kavga malzemesi yapmak, Russell Crowe ve Şener Şen’le oynamaktan başka kabahati (!) olmayan Salih Kalyon’a hakaret etmek nedir? Cem Yılmaz’ın stand up’ını mı beğenmedin? İzleme, izleyene de psikolojik şiddet uygulama.

PORTRELERİ EURO’YA BÖYLE BASILMASIN!

Tedavüle sürülüşünün 20’nci yılında yeniden tasarlanacak olan Avrupa Birliği’nin (AB) ortak para birimi euro banknotlarına, BionTech kurucu ortakları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin portreleri basılmasa da, böyle bir fikrin dillendirilmesi bile çok önemli. Öneri Avrupa Parlamentosu’nun Alman üyesi Hür Demokrat Partili (FDP) Moritz Körner’den geldi. Körner, “Onların yaşam yolu, entegrasyon, yükseliş, girişimcilik, bilimsel mükemmellik ve açık bir göç toplumunun potansiyeli hakkında etkileyici bir hikayedir” dedi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu, yeni banknotlarla ilgili kararları 2024 yılında verecek. Umarım bu öneri kabul görür, ama örnek para montajını yapan ‘kadın düşmanı’nın hatasına düşmez ve ikisinin de portresini eşit basarlar paranın üstüne…

GÜNÜN SÖZÜ

“İçte tutulan gözyaşları akıtılanlardan daha acıtıcıdır.” (Stefan Zweig)