MİLLİYET TV – 11 OCAK 2014 CUMARTESİ  –  ALİCE

Show TV’nin “Pepee”li, Ece Üner’li hamleleri, Kanal D’nin “Kurtlar Vadisi Pusu” karşısına drama koymaktan vazgeçmesi çok akıllıca…

TRT Çocuk’la yolları ayrılan “Pepee”yi hangi kanalın alacağını merakla bekliyordum. Show TV akıllıca bir hamle yaptı ve “Pepee”yi kaptı.
Büyük kanallar çocukları ihmal edince meydan bu amaçla kurulan tematik kanallara kalmıştı.
“Pepee” sayesinde gündüz reytinglerini yükseltecek olan Show TV, Habertürk’ün başarılı ekran yüzü Ece Üner’i anchorwoman yaparak da doğru bir iş yaptı.
Erhan Çelik’in sunduğu haberler de haftanın beş günü kanala iyi reyting getiriyordu. Kendisiyle yaptığım sohbetten biliyorum – ki bu köşededen de paylaşmıştım bunu – Erhan Çelik, haberin vitrininden çok mutfağında olmayı seven biri.
Ciner Show TV Ana Haber Bülteni’nin sunumunu Ece Üner’e, hem Habertürk TV’nin yönetimini hem Show Haber’in mutfağını Erhan Çelik’e emanet ederek bir taşla iki kuş vurmuş oldu.
Kanal D yönetiminin “İnadına Yaşamak” dizisini “Kurtlar Vadisi Pusu”nun karşısına koyduğunda bunun intihar olduğunu yazmıştım.
Günün sonunda ne oldu?

Ne yazdıysak o!
Show TV, “Saklı Kalan” dizisini “Kurtlar Vadisi Pusu”nun karşısına koyduğunda da bu görüşümü tekrarladım.
“Kurtlar Vadisi Pusu”, “Saklı Kalan”a da yaşama şansı vermedi.
Kanal yönetimi diziyi PT2’den PT1’e çekti, ama iş işten geçti.
“Kurtlar Vadisi Pusu” gibi yıllardır perşembe gecesine damgasını vuran bir aksiyon– drama dizisinin karşısında “Aramızda Kalsın” gibi eğlenceli bir dizi ya da Kanal D’nin şimdi yaptığı gibi “Arkadaşım Hoşgeldin” gibi eğlenceli işlerin şansı var, ama dramaların yok…
O nedenle Kanal D nihayet perşembeleri reyting pastasından alabileceği en büyük dilim için doğru bir hamle yaptı.

SAĞOLASIN APOLAS

Değil aylar, yıllar olmuştur belki, yeni bir albümden bir parçayı seçip onlarca kez peş peşe dinlemediğim…
“Kalandar”dan sonra “Santa” adlı albümünü de Kalan Müzik’ten çıkaran Apolas Lermi, yaşattı bu keyfi bana…
Hayatımda  ilk kez iTunes’tan cep telefonuna bir şarkı indirdim.
Asıl adı Abdurrahman Lermi olmasına karşın müzik dünyasında arkadaşlarının taktığı lakap olan Apolas Lermi’yi kullanan müzisyenin albümünde 15 eser var.
Bunların çoğu Doğu Karadenizliler’in yıllarca Hüseyin Köse, Şevket Köroğlu, Ali Çinkaya, Katip Şadi, Neşet Aydın,  Kara Haydar Eyüboğlu ve Şeref Kara gibi yöresel müzisyenlerden dinlediği eserler. Hepsi de birbirinden güzel… Ancak albümündeki söz ve müziği Yüksel Yılmaz’a ait “Beşikdüzü”nün yeri başka… Beşikdüzü’nün doğup büyüdüğüm Vakfıkebir’in yanı başında – 3 km var arada –  olmasından mıdır, müziği ya da sözlerinden mi bilmiyorum türkü ilk dinleyişte kanıma işledi… Onlarca kez peş peşe aynı keyifle dinledim Trabzon’un batıya bakan yüzü Beşikdüzü için yazılıp, söylenmiş türküyü…

TELEGOL ÖZLENİR Mİ?

Serhat Ulueren, Erman Torağlu, Kaya Çilingiroğlu, Gökmen Özdenak ve Ziya Şengül’lü “Telegol”ü en çok eleştirenlerden biriyim. Buna rağmen tv8 ile yolları ayrılan “Telegol” ekibini ekranda görmeyi özledim. Özellikle de Toroğlu’nu… Kızarak sevmek böyle bir şey demek!