11 MART 2019 PAZARTESİ  –  MİLLİYET  –  ALİCE

Nettalks”ın davetlisi olarak İzmirlilerle buluşan yazar Azra Kohen’le Ege Üniversitesi Diş Hekimliği’nden Prof. Dr. Ece Eden arasında diş macunlarındaki florür yüzünden tartışma çıktı. 

Kohen, ısrarla diş macunlarındaki florürün zararlı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Eden ise Dünya Sağlık Örgütü’nün verileriyle yazarın tezlerini çürüttü. Kohen, buna rağmen geri adım atmadı.

İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nden sonra psikoloji masterı yapan Kohen, klinik psikolog değil, ama belli ki bu konuya kafayı taktı. Kohen, aralarında psikologların da olduğu asistanlarını dünyada florür üreten tek tesis olan Çin’deki fabrikada inceleme yapmakla görevlendirdiğini, karşı tarafın “Tesis, insan sağlığı için çok tehlikeli” deyip, taleplerini reddettiğini söyledi.

İnancım o ki, yazar Azra Kohen’le Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ece Eden, TV ekranında diş macunundaki florür konusunu tartışsa, kesin reyting rekoru kırar o program. O yayını izleyen milyonlar da aydınlanır, sadece diş macunu değil, su ve birçok yiyecekle vücudumuza giren florürün zararlı olup  olmadığı konusunda.

Çünkü Prof. Dr. Ece Eden, diş macunlarındaki florürün değil, yazar Kohen’in insanları dişlerini fırçalamaktan soğutan söylemlerinin sağlık için tehlikeli olduğu görüşünde ısrarcı…

‘EVLENDİĞİM GÜN, 100 BİN KİŞİ BENİ TAKİPTEN ÇIKARDI’ 

Kick boks, Muay Thai sporcusu, “Survivor” şampiyonu ve oyuncu Çağatay Atakan Arslan nam-ı diğer “Avatar Atakan”la sohbet ederken konu, ünlülerle sosyal medya takipçilerinin ilişkisine geldi.

Şampiyon olduğu “Survivor”da özelini gündeme getirmemeye özen gösterdiğini söyleyen Avatar Atakan, şöyle dedi:

“Eşim Serap Korkmaz’la 2017 yılında evlendik, ama ilişkimiz ‘Survivor’dan önce başlamıştı. Hiçbir zaman özel hayatımı ön plana çıkarmak istemediğim için ‘Survivor’da gündeme getirmemiştim bunu. Planladığımız gibi yarışma bitti ve evlendik. Instagram’da halen 885 bin takipçim var, ama evlendiğim gün 100 bin civarında insan takipten çıkardı beni.”   

1919’DAN 2019’A BÜYÜK KUTLAMA

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs 1919’un 100’uncu yılı kutlamalarının ilki İstanbul’da yapılacak.

16 Mart Cumartesi akşamı Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleşecek “1919’dan 2019’a 100. Yıl Buluşması”nı Samsun’un iki sivil toplum örgütü organize edecek. SAYSİAD Başkanı Av. Ayşe Üstünel Dağdelen ve SAMKON Genel Başkanı Sezgin Gümüş’ün ev sahipliğinde yapılacak “Büyük Samsun Buluşması”nın “Onur Konuğu” Samsunlu sanatçı Orhan Gencebay olacak.

Sunuculuğunu Ahmet Selçuk İlkan’ın yapacağı gecede müzik dünyasının ünlü yıldızları Hande Yener, Serdar Ortaç ve Hüseyin Şimşek sahne alacak ve Samsunlulara müzik ziyafeti çekecek. Anadolu Ateşi’nin dans gösterileriyle renklendireceği ““1919’dan 2019’a 100. Yıl Buluşması”na Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

GÜNÜN SÖZÜ

“Kitap okumayan kendini bilge, kitap okuyan kendini cahil hisseder.”