7 TEMMUZ 2019 PAZAR  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Türkiye, ilk özel televizyon kanalı Star 1’le tanıştığında yıl 1989’du. Aradan geçen 30 yılda birçok özel televizyon kanalı açıldı, el değiştirdi ya da kapandı.
Yıllardır sadece rakiplerine değil kendilerine de zarar veren rekabet içindeki ulusal eğlence kanallarının yöneticileri, 90’lı yıllarda başlayan savaşı 2019’da bitirdi.
Kanal D, ATV, Star TV, Show TV, FOX ve TV8’in genel müdürleri, yönettikleri kanalların gelir-gider dengesini oturtabilmek için ilk iş olarak aralarındaki vahşi rekabete son verdi.
Kurulduklarından bu yana ‘En çok izlenen’ ve ‘En yüksek reklam geliri’ne sahip kanal olmanın peşindeki kanal yöneticileri, rekabeti diyalog içinde sürdürmeye karar verdi.

Yeni bir dönem
Özel TV’lerin genel müdürleri arasında başlayan bu yeni süreçte neler mi oldu?
Kanalların tek gelir kaynağı reklamlar…
Televizyon kanalını gün birincisi yapan dizilerin aldığı reklamlar bile maliyeti karşılamaz noktaya gelince yöneticilerin yaptığı ilk iş, maliyeti yüksek projelerden vazgeçmek oldu.
Reklam gelirinin maliyetini karşılamadığı yüksek bütçeli diziler yerine daha düşük bütçeli projelere karar veren genel müdürler, yıllardır kanallar arasındaki rekabeti fırsata çeviren yapımcılara fırsat vermemek için, gelişmelerden birbirlerini haberdar etmeye başladı.
Kanal yöneticileri arasında başlayan bu diyalog süreci ilk meyvesini verdi!
Adı bende saklı yapımcılarından biri, yeni yayın dönemi için çekmek istediği projelerden birini Kanal D’ye götürdü.
Kanal D yöneticileri yapımcının projesini beğenince taraflar arasındaki görüşmeler başladı.

Şoke eden bilgi
Birkaç ay süren görüşme sonunda taraflar dizinin içeriği, oyuncu kadrosu, nerede çekileceği ve bölüm ücreti konusunda el sıkıştı. İş sözleşmeyi imzalamaya geldiğinde yapımcı sürekli tarihi erteleyince Kanal D Genel Müdürü Murat Saygı’nın içine kurt düştü.
Altı mevkidaşına imza aşamasına geldikleri dizinin kendilerine teklif edilip edilmediğini soran Saygı, FOX Genel Müdürü Cenk Soner’den gelen yanıtla
şoke oldu. Çünkü Saygı, oyuncularla görüşürken “Kanal D’ye çekeceğiz”
dediği dizi için yapımcının bölüm başına 150 bin TL daha yüksek ücretle FOX’la el sıkıştıklarını öğrendi.
Saygı, yapımcıyla yaşadıkları süreci mevkidaşlarıyla paylaşınca, özel televizyon tarihinde bir ilk gerçekleşti.
FOX Genel Müdürü Cenk Soner, rakibine yapılanı kendine yapılmış gibi sayıp, söz konusu diziyi almaktan vazgeçti. Artan maliyetler ve azalan gelirler karşısında “Zararına rekabet”ten vazgeçen özel televizyonların genel müdürleri, yapımcıyla çalışmama konusunda anlaştı.
Yapımcı, yeni yayın dönemi için Kanal D ve Star TV’ye birer dizi çekecekti,
o da fiyat kızıştırdığı proje gibi yalan oldu!

DERYA ULUĞ KONSERİ İPTAL OLDU
Bu yıl 18-20 Temmuz tarihlerinde 29’uncusu yapılacak Akçaabat Müzik ve Halkoyunları Festivali’nde sahneye çıkacaklardan biri de Fenerbahçe taraftarı Derya Uluğ’du.
Şarkıcı, ‘Şike Operasyonu’nun yıl dönümünde sosyal medyasında, “3 Temmuz Fenerbahçe için bir kumpastır” diye yazınca Trabzon Akçaabat’taki konseri iptal oldu.
Çünkü Fenerbahçe taraftarlarının “Kumpas” dediği 3 Temmuz, Trabzonsporlular için “2010-2011 sezonunun şikeyle giden şampiyonluğu”…
Trabzonspor taraftarları “3 Temmuz kumpastır” diye yazan Uluğ’u istenmeyen şarkıcı ilan etti. Şarkıcının yanlış anlaşıldığına dair açıklaması tepkileri azaltmayınca, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Derya Uluğ konserini iptal ettiklerini açıkladı.

GÜNÜN SÖZÜ
“Yanlış insanlar zaman kaybı değil; doğru insanı tanıyabilmek için birer öğretmendir.” (P. Coelho)