4 TEMMUZ 2019 PERŞEMBE –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Emre Aşık’la eski eşi Yağmur Sarnıç’ın üç çocukları için verdikleri velayet kavgası kişisel olmaktan çıkıp, toplumsal bir sorun haline geldi.
Aşık’ın kucağına alıp, “Annen nerelerine vurdu?” diye sorduğu kızının, “Şuralarıma vurdu, ama sen beni kurtarırsın” dediği video, icra memurlarının iki evladını almak isterken Sarnıç’ın çığlık attığı görüntüler, yürekleri dağladı.
Aşık’ın “Çocuklarımı dövüyor” şikayeti üzerine büyük oğlu ve ortanca kızlarının velayetini anneden alıp, babaya veren mahkemenin ‘ara karar’ını uygulamak için Sarnıç’ın evine giden icra memurlarıyla aralarında geçenler, izleyen herkesin vicdanını sızlattı.
Bir tarafta çocuklarını vermek istemeyen bir anne, diğer tarafta mahkeme kararını uygulamaya gelen icra memurları… Evin içine giren kameralar an be an kaydediyor bu dramı… Annenin çığlıkları, gitmek istemeyen çocukların çırpınışları boşuna…

Fatura çocuklara!
İcra memurları zorla aldıkları çocukları, evin önündeki otomobilde bekleyen Aşık’a teslim ederken, Sarnıç, “Canım çok yanıyor” diye gözyaşı döküyor annesine…
Taraflardan kimin ne kadar haklı, kimin ne ölçüde haksız olduğu bir yana, olan yine çocuklara…
Bir velayet kavgasından ortaya çıkan bu görüntüler, izleyen herkesin yüreğini yakıp, vicdanını sızlattığına göre çözülmesi gereken toplumsal bir sorun var ortada. Nedir bu sorun?
Çocukların cansız varlıklar gibi görülüp, mahkemelerin velayetlerine ilişkin verdikleri kararları uygulamakla icra memurlarının görevlendirilmesi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘Yeni yargı reformu strateji belgesi’ TBMM’de kabul edilip, yürürlüğe girdiğinde bitecek bu yürek sızlatan dramlar.
Çünkü yeni kanun tasarısında, mahkemelerin çocuk velayetlerine dair kararları uygulama yetkisi icradan alınıp, uzmanların görev yaptığı çocuk teslim merkezlerine devrediliyor.

‘SURVIVOR FİNALİ’NDE  KIBRIS VE TÜRKİYE FARKI

YÜREK YAKAN  GÖRÜNTÜLERAcun Ilıcalı, 10 yıldır ‘Survivor Türkiye’nin finali için Kuzey Kıbrıs’ı seçiyordu. Ilıcalı ve Acun Medya ekibi, yarışmanın finalini ilk kez Türkiye’de yaptı. ‘Survivor Türkiye-Yunanistan’ın iki şampiyonu da Bodrum Kalesi’nde seçildi.
Yıllardır Ilıcalı’nın davetiyle Kıbrıs’taki finallerini takip ettiğim için 12 saatliğine de olsa Bodrum’a gittim. Kıbrıs’taki finallerle ilk kez Bodrum’da yapılanın farkını yerinde gözlemledim.
‘Survivor Türkiye-Yunanistan’ın reytingleri, Türkiye’den ‘Ünlüler’ ve ‘Gönüllüler’in yarıştıkları kadar yüksek değildi. Buna rağmen Bodrum’daki finallere ilgi büyüktü. Kıbrıs’taki finaller, Kaya Artemis ve Nuhun Gemisi gibi otellerin bünyesindeydi. O nedenle finalleri izleyenlerin çoğu otellerin müşterileriydi. ‘Survivor Türkiye-Yunanistan’ın yarı final ve finalini izlemek için Bodrum Kalesi’ne akın edenlerse, tatilciler.
Bodrum Kalesi’ndeki alan, ‘Survivor’ meraklılarına yetmedi. Bodrum Belediyesi’nin kurduğu portatif tribünlerin sadece koltukları değil, merdivenleri de tıklım tıklımdı. Bir o kadar insan da dışarıda kaldı ve finali açık alana kurulan dev ekranlardan izledi. Şimdiye kadar takip ettiğim ‘Survivor’ finallerindeki en coşkulu seyirci grubu Bodrum’dakilerdi. Tribünleri dolduranlar saatlerce süren tezahüratlarıyla finalistlere moral, destek verdi. Son yıllardaki reytingi en düşük ‘Survivor’a Bodrum Kalesi bile dar geliyorsa, Acun Medya seneye de finali Bodrum’da yapacaksa, tribünleri iki katına çıkaracak bir formül veya yer bulmalı.

GÜNÜN SÖZÜ
“Dayanılmaz olan aslında yaşam değilmiş, insanlarmış.” (Franz Kafta)