20 Eylül 2022 Salı  –  Milliyet Cadde  –  Alice

29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde ödülleri ‘Ela ile Ali ve Hilmi’ sildi, süpürdü. İşte ‘Ela ile Ali ve Hilmi’den ‘En İyi’ seçilerek, ‘Altın Koza’ alanlar.
Film: Eda ile Ali ve Hilmi
Yönetmen: Ziya Demirel
Senaryo: Ziya Demirel, Nazlı Elif Durlu.
Kadın Oyuncu: Ece Yüksel
Sanat Yönetmeni: Gülay Doğan
Kurgu: Selda Taşkın, Hanrique Cartaxo
Jüri, filmdeki performansıyla Denizhan Akbaba’yı ‘Umut Veren Genç Oyuncu’ seçti.
‘Ela ile Ali ve Hilmi’nin yedi ödülle ayrıldığı Adana’da jürinin diğer ‘En İyi’leri şöyle:
Erkek Oyuncu: Ahmet Rıfat Şungar, Barış Gönen (Çilingir Sofrası)
Yardımcı Kadın Oyuncu: Ece Demirtürk (Kabahat)
Yardımcı Erkek Oyuncu: Alihan Kaya (Mendirek)
Görüntü Yönetmeni: Engin Özkaya (Çilingir Sofrası)
Umut Veren Genç Kadın Oyuncu: Mina Demirtaş (Kabahat)
Müzik: Engin Özkaya (Çilingir Sofrası)

‘Kabahat’ filminden Ümran Safter’i ‘Özel Ödül’e layık gören jüri adına başkan Özcan Alper, “Yılmaz Güney adına verilen ödülü boş bırakıyoruz” dedi ve gerekçesini de şöyle açıkladı:

“Sesi duyulmayan farklı toplumsal ve sınıfsal kimlikler ve cinsel yönelimleri sinemanın kendi olanaklarıyla anlatarak, başka türlü görme ve düşünme biçimi üreten, üstü örtülen, halının altına süpürülen meselelerle ilişki kurarken, politik sinemaya farklı bir bakış getiren film örneği bu yıl maalesef göremedik.”

Bu sözler, Altın Koza Film Festivali’nde yarışan sekiz filmde emeği geçenlere haksızlık.

Yılmaz Güney, Adana ve sinema için bir değer, ama sonuçta bu yarışma ‘Altın Koza’!

‘Yılmaz Güney Sineması’ adı altında bir yarışma düzenlersin, katılan filmlerden hiçbiri Özcan Alper’in anlattığı özellikleri barındırmazsa, ödül vermezsin. ‘Altın Koza’yı kazanmak için yarışan filmleri, “Hiçbiri Yılmaz Güney Ödülü’nü hak etmedi” diye hakir göremezsin.

Yılmaz Güney, Adanalı ve bazıları için ‘tabu’ sayıldığı için Altın Koza’da yarışan sekiz film ekibinden biri de sesini çıkarıp, bu söyleme itiraz etmedi.

Geçen yıl Antalya’da, “Ödül beklemiyordum, herhalde rakiplerim kötü olunca ödülü bana verdiler. Seneye de yarışmaya erkek oyuncu dalında katılacağım” diyen Nihal Yalçın’a tepki göstermeyen sinemacılar, bu yıl da Adana’da üç maymunu oynadı…

‘SULTAN’ ADANA’DA PAMUK TOPLAYACAK

Bu yılki Adana Altın Koza Film Festivali için Adana’ya gelen sanatçılar ve sinemacıların hepsi, bugün şehirden ayrılacak. Edebiyattan sinemaya, sanat dünyasına birçok ünlü kazandıran Adana’ya 28 Eylül’de bu kez ‘Türk Sineması’nın Sultanı’ teşrif edecek.

Türkan Şoray, bu Adana seyahatinde sinema adına bir etkinliğe katılmayacak. Türkan Sultan, Adana’da pamuk hasadı yapacak. Kadın işçiler gibi giyinip, onlarla birlikte tarlada pamuk toplayacak Şoray’ın adı bu yıl şehirde hasat edilecek en kaliteli pamuğa verilecek.

Gündüz güneşin altında ve kadınlarla birlikte pamuk hasadı yapacak olan Türkan Şoray, aynı akşam kadın kooperatiflerinin gecesine katılıp, kadın işçilerle birlikte olacak.

HİÇ KİTAP OKUMADI, AMASERVETİ 6.6 MİLYAR DOLAR

YILMAZ GÜNEY ÖDÜLÜNE LAYIK FİLM BULUNAMADISon zamanlarda ünlülerin ne kadar çarpıcı bir itirafı varsa bilin ki katıldıkları podcast’te söylediler o sözü.

Buna son örnek ABD’li rapçi Kanye West.

45 yaşındaki şarkıcı, katıldığı Alo Mind Full popcast’te sunucu Danny Harris’in kendisine bir kitap önermesi üzerine, “Ben hiç kitap okumadım ki! Kitap okumak benim için Brüksel lahanası yemek gibi bir şey” dedi.

Forbes’a göre yıllardır sadece ABD’nin değil, dünyanın en çok kazanan şarkıcısı Kanye West. Böyle birinin 6.6 milyar dolar serveti sahip olması düşündürücü değil mi?

GÜNÜN SÖZÜ

“Havalar soğuduğunda insan gölge veren ağaçları unutur.” (Dostoyevski)