MİLLİYET  –  7 ARALIK 2016 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

NURGÜL YEŞİLÇAY, MURAT AKDÜLGER, FARAH ZEYNEP ABDULLAH
NURGÜL YEŞİLÇAY, METİN AKDÜLGER, FARAH ZEYNEP ABDULLAH

Nurgül Yeşilçay, Metin Akdülger ve Farah Zeynep Abdullah’ın başrollerini paylaştığı “Muhteşem Yüzyıl Kösem”in çekildiği Hadımköy’deki platoları dolaştık önceki gün. “Muhteşem Yüzyıl”, TEM Stüdyoları’nda yapılan platoda çekilmişti. “Muhteşem Yüzyıl Kösem”in çekildiği platoların yanında TEM, müştemilat…

img_9744

“Muhteşem”in yapımcısı Timur Savcı, Hadımköy’de dizi için yaptıkları platoların 45 milyon liraya mal olduğunu söyledi ve ekledi:

“Geçenlerde Hollywood’dan bir ekibi ağırladık. Seti dolaştıktan sonra, ’Avrupa’da bir dizi için yapılmış en büyük plato burası’ dediler.”

unnamed-2Tims, “Muhteşem” için üç plato yapmış Hadımköy’de…

3 bin 200 metrekarelik Kırmızı Plato’da Has Oda, Kösem Daire, Harem, Hamam, Mutfak, Silahtar Oda, İncili Köşk, Şehzade Daireleri, Altınyol, Zindan, Galata Kulesi gibi ana mekânlar var.

26 bin 600 metrekarelik Hadımköy Açık Plato’daki çekim alanları şunlar:

Çarşı, sokaklar, Arz Odası, Divan, Kösem Vakfı – Avlusu, Culüs Meydanı.
“Muhteşem”in çekimleri, Hadımköy’deki iki platonun yanı sıra Bilezikçi’de 2 bin metrekare alana kurulu Has Bahçe’de yapılıyor.

img_9655Platolarda yönetmen, başrol oyuncuları, yardımcı oyuncular ve teknik ekibin dinlenebilecekleri yerler, kostüm odaları gibi alanlar da mevcut. Bir kostüm için ortalama 26 metre kumaşın kullanıldığı diziye şimdiye kadar dikilen kostüm sayısı ise 3 bin…

“MUHTEŞEM”İN SETİ, TURİZME AÇILACAK MI?

 

unnamed-1Her şeyi çabuk tüketen seyircilerden bir kısmı, “Eskiden Muhteşem’di” deyip, başka dizilere meyletmiş olabilir ama dünyada hâlâ “Aşk-ı Derun” fenomeni var. O yüzdendir ki “Muhteşem” 50 ülkede gösterimde.

Bu hafta BBC ekibinin gezeceği “Muhteşem Yüzyıl Kösem”in seti, Rusya ve Ukrayna’dan gelecek 13 basın mensubunu da ağırlayacak.

img_9650Timur Savcı’nın deyimiyle “Dünyada rüştünü ispat etmiş Türk markalarından biri” olan “Muhteşem”, Türkiye’ye döviz kazandıran bir dizi aynı zamanda.

“Muhteşem”in dış dünyadaki yansıması “Muhteşem”, ama iş iç pazara gelince hazin bir tablo var karşımızda.

img_9681Geçen sezon istenen reytingi almadığı için Star TV’nin devam ettirmediği “Muhteşem Yüzyıl Kösem”in yeni kanalı FOX’ta aldığı reyting de adına yakışmayacak kadar düşük.

Gelelim “Muhteşem Yüzyıl Kösem” setinin turistik turlara açılıp açılmayacağına.
Geçenlerde iki bakanlığımızın Antalya’da ağırladığı Rus basın mensupları, “Bizden Türkiye’ye daha çok Rus gelmesini istiyorsanız ‘Muhteşem Yüzyıl’ın setini turistlere açın” demişti.

img_9682Timur Savcı’ya, “Muhteşem”in setini turistik turlara açıp açmayacaklarını sorduğumda verdiği yanıt şu oldu:

“Dizi çekilirken zor, ama çekimler bittikten sonra platoları açabiliriz turistik turlara.”

 

MESUT MERTCAN’IN EN MUTLU GÜNÜ

Hadımköy’deki plato ziyaretinden sonra Ortaköy’e geçtim. Çünkü Beşiktaş Belediyesi’nin Mesut Mertcan onuruna verdiği yemek vardı Feriye Lokantası’nda.
medyaradar.com’dan Alev Gürsoy Cimin’e verdiği söyleşide, son dileğinin ölmeden önce TRT ana haberini sunmak olduğunu söyleyince Erhan Çelik, o gün Mesut Mertcan’ın dileğini yerine getirmişti.

Ortaköy’deki stüdyoda TRT 1 ana haberi sunduktan sonra Mertcan ve Çelik, Feriye’deki yemeğe birlikte geldi ve yan yana oturdu. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın ev sahipliğindeki yemekte Fatih Portakal, Doğan Şentürk, Abbas Güçlü, Atilla Dişbudak, Ramazan Kurnaz, Esra Harmanda, Ebru Hekimoğlu, Bahar Feyzan, Serdar Cebe gibi basın mensupları Mertcan’ı yalnız bırakmadı.

GÜNÜN SÖZÜ

Geride bıraktıklarımızı özlüyor, elimizin altındakinden sıkılıyor, ulaşamadıklarımıza tutuluyoruz. (Robin Sharma)