13 Aralık 2022 Salı  –  Milliyet Cadde  –  Alice

“Sophia Loren hakkında neredeyse kimsenin bilmediği 8 şey.”

Bild’in attığı bu başlık bu… Hollywood’un ‘Altın Çağı’ndan hayatta olan tek kadın starın hâlâ bu kadar çok bilinmeyeni olabilir mi? Bunun için önce yazılanı okumak ve o ‘8 şey’i öğrenmek lazım.

1- Çocukken sadece bir çift ayakkabısı vardı

Annesi piyano öğretmeni, babası aristokrat, ama yoksuldu. Annesiyle evlenmek istemedi ve bu nedenle Sophia, 1934’te maddi desteği olmayan bekar anneler bölümünde doğdu.

2- Güzellik sırrı makarna

Güzelliğinin sırrı sorulduğunda hep, “Bunu spagetti’ye borçluyum” diyen oyuncu, bir söyleşisinde ise şunları sıraladı:
“Her gece saat 9’da yatağa girerim, alkolden, sigaradan (50 yaşından beri) ve fırında patlıcanlardan uzak dururum, ama güzelliğimin en önemli sırrı aşktır.”

3- Armani giymeyi tercih ediyor

Loren, en sevdiği tasarımcı için, “Giorgio Armani arkadaşım, onun şık ve basit kesimlerine bayılıyorum” dedi.

4- 80’lerde hapisteydi

Oyuncu 1982’de ‘vergi kaçakçılığı suçlamasıyla hapse girdi. 17 gün hapis yattı. 1960’larda Carlo Ponti ile evlendi. Beş yıl sonra evlilik iptal edildi. Ponti, Meksika’da boşandı, ama Katolik Kilisesi buna izin vermedi. Ponti, görüşmediği eşi Fransız vatandaşı olunca boşandı Loren’le evlendi.

5- İtalyan safkan bir anne

İki düşükten sonra doktor, çocuk sahibi olamayacağını söyledi. Loren, Bern’deki bir uzmandan tıbbi destek aldı. Hamileliklerinin çoğunu yatarak geçirip iki erkek doğurdu.

6- Yemek yapmayı çok seviyor

Yemek yapmaya sevgisini “Kötü yemek havayı bozar” diye anlattı. 1971’de çıkan ‘In cucina con amore’ (Mutfakta sevgiyle) yemek kitabı ünlüdür. Kitap, en sevilen tarifler, mutfak sırları ve Hollywood yıldızlarıyla akşam yemeklerinden anekdotlarla dolu.

7- Diva kavgasına karıştı

1990’ların ortalarında, Brigitte Bardot’la aralarında Loren’in kürk giyme eğilimi yüzünden tartışmalar yaşandı. Hayvan hakları aktivisti Bardot, TV’de kürk reklamları yaptığı için Loren’e açık bir mektup yazdı: “Kürklü herkesin sırtında mezarlık vardır. Finansal bir ihtiyacınız olsa bile, kanlı parayı almak, alçaltıcı ve acınası.”

8- Jayne Mansfield’ın göğüslerinden ‘korkuyor’

Oyuncu, 1957’de Paramount’un onuruna verdiği yemekte ‘Marilyn Monreo’nun halef’i diye pazarlanan Jayne Mansfield’in ikizlerine dikiz yaparken çekilen ikonik fotoğrafı için, “Meme uçlarına bakıyordum çünkü onların tabağıma gelmesinden korkuyordum. Yüzümdeki korkuyu görebilirsiniz. Her şeyin patlayacağından ve masaya yayılacağından korktum” dedi.

Yazılanların hiçbiri Sophia Loren’le ilgili ilk kez ortaya çıkan gerçekler değil. ‘8 şey’ aslında farklı zamanlarda medyaya yansıyan haberler veya söyleşilerden derleme… Oyuncunun 88 yıllık yaşamından en renkli kesitleri yansıtan, okuyana nostaljik bir yolculuk yaptıran notlardan oluşun bir yazı.

88’İNDEKİ YILDIZIN SEKİZ BİLİNMEYENİ

KUVEYT’İN İLK KADIN PİLOTU

İşini ve kurulu düzenini bırakıp, hayalinin peşinden koşmak için riske girenler, hedeflerine ulaşınca başka türlü bir mutluluk yaşıyor olmalı. Bunun en yeni örneği 9 Eylül Üniversitesi İngilizce Bölümü’nü bitirip, havalimanında çalışırken pilot olmak için istifa eden Elif Güveyler.

2010’da pilotluk kursuna yazıldı, iki yıllık eğitim sonunda lisansını aldı. Üç yıldır Kuveyt merkezli Jazeera Airways’de çalışan Güveyler, 37’sinde Kuveyt’in ilk kadın kaptan pilotu oldu ve bunu sosyal medyasından duyurdu:

“Uzun yıllar çokça çalışmanın, çabalamanın, kendini kanıtlamanın ardından yurt dışında bir şirkette hatta Kuveyt tarihinde bir ilki gerçekleştirerek kurumun ve ülkenin ilk kadın kaptan pilotu olma gururunu sizlerle paylaşmak istiyorum.”

Tebrikler ve başarılar Elif Kaptan!

88’İNDEKİ YILDIZIN SEKİZ BİLİNMEYENİ

GÜNÜN SÖZÜ

“Derin derin düşüncelere dalmayın. Yaşamaya ve sevmeye koyulun. Sonsuza dek yaşamayacaksınız.” (Leo Buscaglia)