15 Aralık 2022 Perşembe  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Esline Mankenlik Hizmetleri Şirketi’nin sözleşmeyi tek taraflı feshettiği iddiasıyla oyuncu Afra Saraçoğlu’na açtığı tazminat davası sonuçlandı. Mahkeme, oyuncuyu tazminata mahkum etti. Ortada bir sözleşme varsa ve taraflardan biri bunu ihlal ederse, hukuk karşısında bedelini öder. Saraçoğlu’nun başına gelen de bu…

Ancak Hürriyet’ten Özge Eğrikar’ın haberindeki bir detay, en az mahkemenin verdiği karar kadar önemli; o da şu:

“Esline Mankenlik Hizmetleri Şirketi, Saraçoğlu’nun ünlü olması için bir dizide oynamasına izin verdi. Saraçoğlu, ünlenerek Özcan Deniz tarafından yeni bir film teklifi aldı. ‘İkinci Şans’, ‘Kötü Çocuk’ filmlerinden elde ettiği gelirin yüzde 40’ı olmak üzere toplam 53 bin lira tazminatı faiziyle bize Esline Mankenlik Hizmetleri Şirketi’ne ödemeli.”

İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi, şirketinin açtığı davayı kısmen kabul etti ve Saraçoğlu’nun ‘Kötü Çocuk’ filmi için 11 bin 592 lira maddi tazminatı 6 yıllık faiziyle birlikte davacı şirkete ödemesine hükmetti.

Bir ajans ya da şirketin, anlaşma yaptığı celebritylerin kazandıkları paranın yüzde 40’ını menajerlik payı olarak alması ne demek? İnsan haklarına aykırı ‘kölelik anlaşması’ bu… Saraçoğlu, bu davayı kaybetti, ama her kazandığının yüzde 40’ını bu şirkete ödemekten kurtuldu.

15 GRAMMY’Si VAR, AMA ÖZGÜVENi YOK

“Günde beş terapi seansı alıyordum.”

Bu sözün sahibi İngiliz şarkıcı Adele… Şarkıcı son konserinde yaptığı açıklamada, eski eşi Simon Konecki’den boşanma sürecinde bu denli yoğun psikolojik destek aldığını açıkladı. Adele, 2016’da evlendiği eşiyle 2019’da yollarını ayırdı, Ocak 2021’de boşandı. Şarkıcının iki yıl sonra bu terapi mevzusunu açmasının bir sebebi olmalı. İşte şarkıcıya göre bunun sebebi:

“Birkaç yıldır terapiye gitmiyordum, ama yeniden gitmeye başladım. Başlamam gerekiyordu.”

Adele’in üç yıl önce biten bir evlilik gibi önemli bir sorunu vardı. Peki şimdi ne oldu da yeniden terapi seanslarına başladı? Şarkıcı bunun sebebini ise şöyle açıkladı:

“Kendi davranışlarımdan ve söylediğim şeylerden kendimi sorumlu tutmayı bıraktım. Çünkü sırtımı her zaman terapistime yaslıyordum. Ama şimdi size her şeyi verebildiğimi garanti etmek için her hafta kendimi geliştirdiğimden emin olmak istiyorum.”

Adele’in yaptığı bu açıklama Mustafa Sandal’ın 90’lı yıllarda dilimize pelesenk ettiği ‘Araba’ şarkısının sözlerini getirdi aklıma… Musti, “Onun arabası var güzel mi güzel/Şoförü de var özel mi özel/Bastımı gaza gider mi gider/Maalesef ruhu yok” diyordu o şarkıda… Adele, 34 yaşında 15 Grammy Ödülünün, Guinness Rekorlar Kitabı’na giren birçok rekorun sahibi, bir çocuk annesi, ama sorumluluk duygusu yok! Şarkıcı, genç yaşta yakaladığı onca başarıya rağmen özgüven sorunu yaşıyor.

ELMALI VİDEO KEHANETİ

Rüşvet iddiasıyla gözaltına alınması Avrupa’yı sarsan AB Parlamentosu Başkan Yardımcısı Eva Kaili, eski bir haber spikeri ve gazeteci, ama bu olayın magazinle ne alakası var? Haklısınız. Ancak Yunan siyasetçinin magazinini yapan ben değilim, AB medyası… Eva Kaili’nin 2014’te AB Parlamentosu’na seçilmesinden kısa bir süre sonra çektiği ‘Eva in Paradise’ adlı video’yu Adore Magazine yayınladı, Bild.de de oradan alıp, esprili bir dilli haberleştirdi. Bild, Adem’le Havva’nın Cennet’ten kovulma simgesi olan elma elinde kamera karşısına geçen Eva Kaili için şunları yazdı:

“Evinde yapılan aramada plastik torbalar içinde 600 bin avro nakit bulunan Eva Kaili, yıllar önceki video’sunda ayartmanın ve günahın İncil’deki sembolü olan bir elmayla model kılığına giriyor. Elmayı ısırıp ‘AB Cenneti’nden kovulmasına izin mi verdi? Geçmişe bakıldığında, güzel resimler bir kehanet gibi görünüyor.”

15GÜNÜN SÖZÜ

“Derler ki kadınlar kulaklarıyla, erkekler gözleriyle sever!” (Oscar Wilde)