28 AĞUSTOS 2018 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Arap turistlerin çok sevdiği İzmit Kartepe, Maşukiye ve Adapazarı Sapanca, benim de ilk fırsatta kaçıp, soluk aldığım, enerji topladığım yerler. Her gidişimde Türkler’den çok Arap görüyorum bölgede.

Maşukiye Alabalık Vadisi’nden her gün 3 bin civarında Arap turist, ATV, UTV ve cip gibi araçlarla rehber sürücü eşliğinden turlarlar.

Yıllardır bu böyleydi. Kurban Bayramı’nda baktım, iş değişti. Bir önde, bir de arkada olmak üzere, iki rehber eşliğinde safari turuna çıkıyor ekstrem sporları sevenler.

Sadece bu da değil yenilik. Artık her güzergâhta bir kontrol noktası var. Görevliler burada, çıkışta zorunlu olan kask ve emniyet kemerini takıp, yolda çıkaranlara geçit vermiyor.

Maşukiye Kanlı Dere’ye doğru yaptığım yürüyüşlerde sıkça karşılaştığım, çocuğunu kucağına alan ATV sürücülerine müsaade edilmiyor.

Düne kadar önemsenmeyen bu emniyet kuralları bugün niye önemli oldu?

Çünkü kısa bir süre önce Arap turistlerden biri, önündeki ATV’ye arkadan çarptı. Yuvarlanan ATV’deki 40 yaşlarındaki bir Arap kadın öldü de ondan…

Ay içinde yine Maşukiye’de üç kişilik dev salıncağa tek başına binen Cezayirli genç bir kız, emniyet kemerini bağlamayınca düşüp, öldü.

Benzer sıkı güvenlik önlemleri Sapanca Gölü’nde deniz bisikleti kullananlara da uygulanıyor. Çünkü devlet, ayrı ayrı bu işi yapan esnafa kooperatif kurma, iskele yapma ve deniz bisikletine bindirilen herkese can yeleği taktırma mecburiyeti getirdi.

Adrenalin sporları, zevkli ama tehlikeli. Bunları icat edenler, güvenlik tedbirlerini de getirdi. Bu kuralların uygulanması için birilerinin ölmesi mi gerekli?

AVRUPA’NIN EN İYİ 10 OTELİ’NDEN DÖRDÜ BİZDEN

Amerika’dan İngiltere’ye, Almanya’ya ve Fransa’ya kadar dünyanın ünlü gazete ve dergilerinin online yayınlarını yıllardır takip ederim.

Bilhassa Avrupa medyasında sıkça Avrupa’nın en iyi plajları, görülmesi gereken en ilginç yerler, çeşitli kategorilerde en iyi otellerin sıralaması yapılır ve tanıtılır.

Epeydir yabancı haber sitelerinde Türkiye hakkında hayırlı rüya görene rastlamıyordum. ‘Avrupa’nın Top 10’una komşumuz Yunanistan ve adalarından birçok yer girer, ama Türkiye bu listelere dahil edilmezdi.

Euro’nun Türk Lirası karşısında aşırı değer kazanmasından olsa gerek, İngiliz Mirror’da baktım Türkiye var. Yaz bitmeden tatilin tadını çıkarmak isteyenlere TripAdvisor’a göre ‘Avrupa’nın En İyi Her Şey Dahil 10 Oteli’ listesinde Türkiye, hem de dört otelle:

1. Ikos Olivia, Yunanistan

2. Ikos Oceania, Yunanistan

3. Voyage Bodrum, Türkiye

4. Louis Ledra Beach, Kıbrıs

5. Voyage Sorgun, Türkiye

6. Pegasos Royal, Türkiye

7. Iberostar Anthelia, İspanya

8. Liberty Hotels Lara, Türkiye

9. Louis Phaethon Beach, Kıbrıs

10. Hotel Adler, İtalya

DÜNYA  STARLARI BÖYLE DAVRANIYOR

Hollywood’un Oscar ödüllü yıldızı Nicole Kidman ile Grammy ödüllü müzisyen eşi Keith Urban’ın, Nashville’den Instagram’a, oradan da medyaya yansıyan videolarını izledim.

Urban’ın konser verdiği tesisin koridorlarında el ele yürürken ikilinin mütevazılığını bir yana bırakın, Kidman’ın bu yolculukta karşılaştığı arkadaşı ve hayranlarıyla çektirdiği videolardaki samimiyet ve hoşgörü, şapka çıkartılacak türdendi. Çünkü sanatçı, sevenleriyle sadece video çektirmedi, onların kedi, köpek gibi emoji uygulamalarına da izin verdi ve ortaya çıkan görüntülerle eğlendi.

Kidman, Nashville’deki Nissan Stadyum’da konserini izlediği Taylor Swift’le çektirdiği sarmaş  dolaş fotoğrafının altına da şunları yazdı:

“Kızlarım ve bana nezaketin için teşekkürler. İçi, dışı bir güzel kadın. Ve
yeteneğin olağanüstü.”

GÜNÜN SÖZÜ

Birine akıl vermeden önce, geri kalanın sana yetip  yetmeyeceğini hesapla. (Bob Dylan)