10 Aralık 2023 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

Aleyna Tilki, Instagram’ında yayınladığı bir video ile sahneye çıkmasını engelleyen, yoluna taş koyan ve konserlerini iptal ettiren ünlülerin olduğunu iddia etti. Tilki, “Şarkı söylemeyi özledim. Bu özlemi gideremediğim için bu sektörün, hepsinin… koyayım” diyerek küfürle bitirdiği videoda şunları söyledi:

“Sektörü domine edenler çok az sayıda. Bazıları işini mükemmel yapıyor, bazıları da omurgasız. Duygu diliyle konuşan yok. İş dünyasında her şey çetin olabilir, ama benim ölmemi istemeleri normal mi? Gerçekten yok olmamı istiyorlar.

Zamanında tacize uğradığım, psikolojimin çöktüğü mekanlara çıkmamı istiyorlar. Kendimi ifade edebileceğim sahnelere çıkmama izin vermiyorlar. Çünkü sektörü domine eden ve yaklaşık 20-30 yıldır beraber çalıştıklarının sözlerinden çıkamıyorlar.

Varoluşumdan ve duruşumdan dolayı sahnelerim iptal edildi. Bir de beni çocukluğumdan beri canım pahasına vicdansızca çalıştıran insanlar, bugün daha fazla para kazanmak için beni ait olduğum sahnelerden alıkoymaya çalışıyor. Ve beni çalıştıranların yanındaki sektörü domine eden sanatçılar da, bu durumu en çok destekleyenler. Çok iyi bildiğiniz isimler bunlar. Bu sektör beni o kadar çok yordu ki şu anda ben de o mekânlara çıkamıyorum.”

Sözde feminist kadınlar

Şarkıcının yaptığı paylaşımın altına destek yorumları yazan hayranlarının yanı sıra ünlüler de oldu, ergenlikten çıkıp küfrü bırakmasını, yeni şarkı yapmasını, donlu ve sütyenli poz vermekten vazgeçmesini tavsiye edenler de oldu.

“Keşke insanlar pat pat diye konuşsa da bazılarının gerçek yüzleri ortaya çıksa” diye yazan bir takipçisine şarkıcı şu yanıtı verdi:

“Az kaldı zaten. Çok sevilen feminist zannettiğiniz kadınlar benim sektörden ekmek yememem için turnemi iptal ettiriyor. Sözde kadınları temsil ediyorlar, ama hemcinslerinin var olmasına bile dayanamıyorlar. Herkes insanlara yalan söylüyor. Herkes, herkes, herkes.”

Kariyerini yönetemiyor

Aleyna Tilki, isim vermedi, ama sözlerine ilk yanıt ünlülerin menajeri Haluk Şentürk’ten geldi. Çünkü ikili arasında hazirandan kasıma kadar şarkıcı- menajer ilişkisi vardı, artık yok. Müge Dağıstanlı’ya konuşan Şentürk’ün, söyledikleri şöyle:

“Açıkça ve çekinmeden söylüyorum; Aleyna’nın sözlerinin hedefinde direkt ben varım! Sebebine gelince; iki hafta önce bir Avrupa turnesi başladı. Grupta 20’ye yakın kadın sanatçı bulunuyor. Aralarında menajerliğini yürüttüğüm isimler var. Aleyna’nın ifadesinin aksine kadroda onun da yer alması için çok çaba harcadım. Bu çabamı yanlış yorumlamasını toyluğuna veriyorum.

Aleyna’nın suçlama, küfür ve el hareketi de cahilliğinden! Halbuki çok özel bir yetenek. Ama kariyerini yönetemiyor ve saçmalıyor. Paylaşımlarına, mesajlarına dikkat etmezse daha çok üzülür. Bu ülkenin yapısına saygı duyacak. Büyüklerine karşı edepli davranacak. Nankör olmayacak. Bir de ‘Ölmemi istiyorlar’ demiş. Öldürmek mi? Aleyna kendi kendisinin katili!”

Kadroya niye alınmadı?

Şarkıcı mı, yoksa eski menajeri mi haklı?

Şarkıcının yoluna taş koyanlar Hadise, Demet Akalın ve Gülşen mi?

Aleyna Tilki, kendisini taciz edenler gibi bu isimleri de açıklamadan bilemeyiz.

Şarkıcının, Gülşen, Hadise ve Teoman gibi ünlülerin katıldığı Avrupa turnesinin kadrosundan yoluna taş koyan ünlülerce çıkarıldığı iddiasına organizasyon şirketinden şu yanıt geldi:

“Tüm sanatçılar otelde kalırken o, günlük kirası bin euro olan bir ev tutmamızı istedi. Bütçe ve güvenlik sorunu nedeniyle kadroya dahil edilmedi.”

Şentürk ve organizasyon şirketinin açıklamalarına şarkıcı, “Gerçeklik algıma oynanan bir oyun daha” yorumuyla yanıt verdi.

GÜNÜN SÖZÜ

“İnsan seviyorsa iki şeyi yapmaz; aldatmaz ve ağlatmaz. Çünkü aldatmak insanın onuruna, ağlatmak ise insan yüreğine yapılmış en çirkin saldırıdır.” (Erich Fromm)