8 NİSAN 2019 PAZARTESİ  –  MİLLİYET  –  ALİCE

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yeni başkanı Muhittin Böcek, bugün mazbatasını alıp, göreve başlayacak. Böcek’in beş yıl sürecek başkanlığında neler yapacağı öncelikle Antalya’da yaşayanları ilgilendiren bir konu. 

Turizmin başkenti Antalya’nın sinema dünyasını ilgilendiren bir yönü de var. Çünkü Antalya, Türkiye’nin en eski film festivallerine ev sahipliği yapıyor. Antalya’da belediye başkanlarıyla birlikte film festivali de değişikliğe uğruyor.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kaptırdığı CHP’li Mustafa Akaydın’dan beş yıl sonra geri alınca festivaldeki son köklü değişimi AK Partili Menderes Türel yapmıştı. 2015 yılında Türel, “Antalya Altın Portakal Film Festivali”nin adını “Uluslararası Antalya Film Festivali” olarak değiştirmişti. Türel’in “Ulusal Film Yarışması”nı “Uluslararası Antalya Film Festivali”nin içine katınca sinemanın tüm meslek örgütleri, “Türkiye’nin en eski Ulusal Film Yarışması’nın içi boşaltıldı” gerekçesiyle Antalya’yı protesto kararı almıştı. 2015’ten sonra yapımcılar ve oyuncuların çoğu protestoya uyup festivale katılmamış, hatta sinemacılar, Antalya ile aynı dönemde İstanbul’da alternatif film festivali bile düzenlemişti.

O yüzden Antalya’nın CHP’li yeni Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in icraatının ilk yılında nasıl bir film festivali düzenleyeceği şimdiden merak konusu.

Bakalım Böcek, 1964’ten bu yana Antalya ile özdeşleşen film festivaline sanat yönetmeni olarak kimi atayacak?

Her yıl Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Antalya Film Festivali’nin 56’ncısı acaba nasıl olacak?

Bakalım Böcek, 2015’te Türel’in başlattığı “Uluslararası Antalya Film Festivali”nin içine kattığı “Ulusal Film Yarışması”nı ayırıp, sinemacıların istediğini mi yapacak?

Bekleyip, göreceğiz.

35 MİLYAR DOLAR TAZMİNAT

Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, boşandığı eşi Mackenzie Bezos’a 35 milyar dolar tazminat ödeyerek, dünyada bir rekora imza atmış!

Medya, bu olayı böyle sunuyor, ama Bezos çiftinin boşanma protokolüne baktığınızda başka bir tablo çıkıyor karşınıza.

136 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengini Jeff Bezos, eşini aldatması yüzünden boşandı, ama CEO ayrıldığı eşine Mackenzie Bezos’a 35 milyar doları nafaka olarak mı verdi?

Hayır.

Çünkü Mackenzie  Jeff Bezos, 25 yıllık evli, ama aynı zamanda iş ortağı.

Babası finansçı olan Mackenzie Bezos’la Jeff Bezos, çalıştıkları bir fon şirketinde tanışıp evlendi. Çift, Amazon’u da birlikte kurdu. Mackenzie Bezos, Amazon’un ilk çalışanlarından biri ve hissedarı…

Boşanma protokolüyle birlikte Mackenzie Bezos’un Amazon’daki hissesi kaldı, ama Washington Post ve Blue Union’daki hisselerini ayrıldığı eşine devretti. O yüzden Mackenzie Bezos’a kalan 35 milyar doların tamamını aldatmanın bedeli tazminat olarak değerlendirmek yanlış. Jeff Bezos’un “Yatırım ve iş ortağı” olarak tanımladığı eşine haksızlık olur bu.

GÜNÜN SÖZÜ

“İnsanlar bir şeyi anlamadıklarında yanlış anlamaya başlar.” (Osho)