7 NİSAN 2019 PAZAR  –  MİLLİYET VATAN  –  ALİCE

PowerTürk Müzik Ödülleri, 13 Nisan’da açıklanacak ve dokuz kategoride ‘Yılın En İyileri’ sahiplerini bulacak. Bu yılın ‘En Güçlü Kadın Şarkıcı’ adayları Aleyna Tilki, Aynur Aydın, Ece Seçkin, Gülşen, Hadise, Hande Yener, İrem Derici, Kalben, Simge ve Tuğba Yurt oldu.

PowerTürk’ün ‘En Güçlü Erkek Şarkıcı’ adayları ise Buray, Edis, Ferhat Göçer, Gökhan Türkmen, Mabel Matiz, Mehmet Erdem, Murat Boz, Mustafa Sandal, Oğuzhan Koç ve Tarkan

2018’in en iyi çıkış yapan şarkıcısı, müzik grubu, albümü, proje albümü, klip ve şarkıcısının seçileceği yarışmada, sonucunu en merak ettiğim kategori, ‘En Güçlü Sosyal Medya Yönetimi’… ‘En İyi Kadın’ ve ‘En İyi Erkek’ şarkıcı kategorisinde 10’ar kişiyi aday gösteren PowerTürk, iş ‘sosyal medya yönetimi’ne gelince, aday sayısını niye altıya indirdi?

PowerTürk, onca şarkıcı arasından niye sadece Demet Akalın, Edis, Hadise, İrem Derici, Murat Boz ve Tarkan’ı finalist yaptı? Sahte takipçi, beğeni ve yorum satın almalara dikkat edildi mi? Adaylar takipçi sayılarına, yaptıkları paylaşımların içerik ve etkisine göre mi seçildi? Nitelik mi, nicelik mi ön planda tutuldu? Bunların yanıtları kadar, ödülü kimin alacağını da merak ediyorum.

DÖRT AYDIR PARALARINI ALAMAYAN ‘SAVAŞÇI’LAR

İki sezondur FOX’a iyi reyting kazandıran ‘Savaşçı’ dizisinin oyuncuları; Doğan Bayraktar, Uğur Biçer, Nazan Diper, Gaye Turgut Evin, Ali Tarık Fındık, Burç Kümbetlioğlu, Sarp Levendoğlu, Berk Oktay, Ersin Olgaç, Alp Öyken, Murat Serezli ve Bahadır Vatanoğlu, yapım şirketine kazan kaldırdı.

12 oyuncu, yaptıkları yazılı açıklamayla, Limon Yapım’ın 16 haftadır kendilerine ödeme yapmaması nedeniyle iş bırakma kararı aldı. Oyuncular ayrıca alacaklarını tahsil edebilmek için şirkete karşı icra takibi de başlattı.

Limon Yapım, geçtiğimiz yıl da yine FOX’ta yayınlanan ‘Şevkat Yerimdar’ın teknik ekibine haftalarca ödeme yapmamasıyla gündem olmuştu. Yapımcılar için, teknik ekibi değiştirmek kolay! Ancak bu kez, isyan bayrağını açıp, “Alacaklarımız ödenene kadar çalışmayacağız” diyenler dizinin vitrinindekiler…

O yüzden yapım şirketinin teknik ekip gibi, 12 oyuncuyu birden değiştirmesi imkansız.
Bu akşam FOX’ta 69’uncu bölümü yayınlanacak ‘Savaşçı’ oyuncularının, rolleri gereği kameralar karşısında teröristlerle mücadele etmesi gerekirken, emeklerinin karşılığını almak için savaşmak zorunda kalması da, sektörün bir türlü gideremediği zaaflarından biri…

FİLMLERİN TV YAYIN GELİRİ NASIL ERİDİ?

Televizyon kanallarının reklam pastasından aldıkları payın her geçen yıl azalması, sadece dizi sektörünü değil, film piyasasını da etkiledi. Nasıl mı? Bazı yapımcılar, çektikleri filmi vizyona sokmadan satıyordu, bazıları da vizyon gördükten sonra… Sinemada iyi iş yapan filmlerin televizyonlarda gösterim hakkı da, o ölçüde yüksek oluyordu. Yeni projelerini konuşmak için yemekte buluştuğum film yapımcısı, kanalların içinde bulunduğu ekonomik küçülmenin kendilerini de ciddi ölçüde etkilediğini söyledi ve ekledi:

“Birkaç yıl önce TV gösterim hakkını 4.5 milyon TL’ye sattığım filmin yenisini çektik. O da önceki gibi sinemada iyi gişe yaptı, ama televizyon kanallarından ‘O filmi bize ver’ diyen çıkmadı. TV gösterim hakkını 2 milyon TL’ye vermeye hazırım, ama değil eskisi kadar para, yarısını bile veren çıkmadı. Eskiden filmlerin  TV gösterim hakkı, yapımcılar için iyi gelir kaynağıydı. Maalesef o kaynak da kurumaya başladı.”

GÜNÜN SÖZÜ
“Üzülme! Ayağına batan dikenler, aradığın gülün habercisidir.” (Mevlana)