MİLLİYET CADDE – 4 Mayıs 2012 Cuma  ALİCE

Avrupa Avrupa’nın 32’nci bölümünün bir kısmını çekmek için Bakü’ye gidişi ilginç bir döneme denk geldi. Ekibin Bakü’de çekim yaptığı ikinci gün, Azeri televizyonlarında bizimkilerin de aralarında olduğu yabancı dizilere yayın yasağı geldiği ilk gündü… 


Pazar akşamı gittiğim Azerbaycan’dan çarşamba günü döndüm. TRT 1’de pazar akşamları yayınlanan ‘Avrupa Avrupa’ dizisinin ekibiyle dolu dolu iki gün geçirdim Bakü’de.
Azerbaycan’a gitmemin iki nedeni vardı.
Birincisi ‘Avrupa Avrupa’ ekibinin Bakü’deki çekimlerini takip etmek.
İkincisiyse Azerbaycan’ın Eurovision’a nasıl hazırlandığını görmek.
‘Avrupa Avrupa’nın 32’nci bölümünün bir kısmını çekmek için Bakü’ye gidişi ilginç bir döneme denk geldi.
Çünkü ekibin Bakü’de çekim yaptığı ikinci gün, Azeri televizyonlarında bizimkilerin de aralarında olduğu yabancı dizilere yayın yasağı geldiği ilk gündü.
‘Avrupa Avrupa’ ekibinin çekimlerini izlerken okuduğum Azeri gazetelerinden biri şöyle bir manşet atmıştı yabancı dizi yasağıyla ilgili:
‘Elveda Ecnebi Seriallar!’
Program ve ilgi yoğundu
Türk dizilerinin de arasında olduğu yabancı dizilere Azeri ekranlarının resmen kapandığı bir döneme denk gelmesine rağmen Azerilerin Bakü’ye dizi çekmek için gelen ekibe müthiş yakınlık ve ilgi gösterdiğinin altını çizmeliyim.
Azeriler de devletin aldığı bu karara tepkiliydi. Sadece sokaktaki insanlar değil, Azeri basını da ‘Avrupa Avrupa’ ekibine büyük ilgi gösterdi.
‘Avrupa Avrupa’nın yapımcısı Banu Akdeniz, yönetmeni Şafak Bal, oyuncuları Tarık Ünlüoğlu, Kadir Çöpdemir, Selen Seyven, Durul Bazan ve Şehsuvar Aktaş canlı yayınlara katıldı, Azeri basın mensuplarının sorularını yanıtlayıp, duygularını dile getirdi.
Oyunculardan Durul Bazan, bir söyleşide şöyle dedi:
“Burada kendimi hiç yabancı gibi hissetmedim. Evimin ön bahçesinde değil de sanki arka bahçesinde gibiydim.”
Bakü’de Türk oyuncuları tanımayan yok gibiydi. Türk oyuncularla fotoğraf çektirmek için adeta birbirleriyle yarışan Azerilerin çoğu, karşılarında gördükleri sanatçıların daha önce hangi dizilerde, hangi rolleri üstlendiğini bile söyledi.

ÜNLÜOĞLU’NUN ‘ÇANAKKALE’ SÜRPRİZİ

Azerbaycan’da geçirdiğimiz ikinci akşam Azerbaycan Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu, dizi ekibi için bir gece düzenledi. Davetin sahibi ‘dostluk grubu’nun üyeleri Azeri milletvekilleri Ganire Paşayeva, Leyla Abdullaheva ile Murat Kasımlı’ydı. Bakü’ye 30 km. mesafedeki Azerbaycan’ın üçüncü büyük şehri Sungayıt’taki gecede Azerin, Lale Mammadova ve Tünzale Agayeva gibi tanınmış Azeri sanatçılar da vardı. ‘Avrupa Avrupa’nın yapımcısı Banu Akdeniz’le yönetmeni Şafak Bal’ın Azerbay- can’da dizi çektikleri için ödüllendirildiği geceye Tarık Ünlüoğlu’nun sürprizi damga vurdu.
TRT Avaz’da da program yapan Azerin’in ‘Çırpınırdın Karadeniz’le başlayan müzik faslı Tünzale Agayeva’nın söylediği sözleri Ganire Paşayeva’ya ait ‘Turan’ şarkısıyla sürdü. Şarkıcı Paşayeva “Artık bir Çanakkale şarkısı bekliyoruz” senden dedikten sonra Tarık Ünlüoğlu’nu sahneye davet etti.
Ünlüoğlu, Hasan Mutlucan’ı andıran sesiyle ‘Çanakkale İçinde’yi öyle bir söyledi ki, dinleyen herkesi mest etti. Ünlüoğlu ve Agayeva ‘Ayrılık’ şarkısınıysa üç Azeri milletvekiliyle söyledi.
Ardından ‘Avrupa Avrupa’nın oyuncuları, Azeri milletvekilleri ve sanatçılar dans etti. Azerilerin Bakü’yü Eurovision’a nasıl hazırladıkları konusunuysa izninizle yarına bıraktım.
Merak edenler yarın Milliyet  Televizyon’daki Alice’de okuyabilir.

REYTİNGTE YENİ KAOS

TİAK AŞ.  ile aralarındaki sözleşme uyarınca Kantar Medya TNS reyting ölçümlerine başladı. Ölçmeye de devam ediyor. Ancak sonuçlar  1 Mayıs’ta kamuoyuna açıklanmadı. Çünkü TİAK AŞ. yeni reytinglerin açıklanmasını erteledi. Bazıları için şaşırtıcı ya da sürpriz bir gelişme bu ama beni hiç şaşırtmadı. Daha önce de yazdım. Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. Önce AGB Nielsen çevre dışı kaldı, şimdi sırada Kantar Medya TNS var. TİAK AŞ.’nin erteleme kararının nedeni gelen yoğun baskılar. Baskının nereden geldiğini bilmiyorum ama SBT’cilere gün doğduğunu söyleyebilirim. ‘Açın SBT’nin önünü’ durumu sözkonusu çünkü. Sırf bu nedenle reklam dünyasının çoğu TİAK’ın aldığı karara tepkili. Büyük reklam şirketleri “Yeni bir kaosa gidiyor bu” deyip reklamları durdurma uyarısı yapınca televizyonlarda da büyük bir telaş başladı. Görünen o ki, daha çok şeylere gebe bu reyting işi.