MİLLİYET TELEVİZYON – 5 Mayıs 2012 Cumartesi  ALİCE

29 Nisan’da gittiğimiz Bakü’den 2 Mayıs’ta ayrıldık…
Azerbaycan’ın tarihinde ilk kez ev sahipliği yapacağı Eurovision’a 20 gün kalmıştı…
Havaalanından Eurovision’un yapılacağı Hazarkıyısındaki “Bakü Crystal Hall”a kadar her yerde hummalı bir çalışma vardı.
Devasa bir şantiye gibiydi Bakü…
Gittiğimiz her yerde manzara aynıydı…
Avrupa Avrupa”nın oyuncuları gördükleri manzaralar karşısında, “Eurovision’a kadar bu inşaatların bitmesi imkansız” dedikçe Azerilerin yanıtı hep aynı oldu:
“Eurovision’a bile kalmaz, 10 güne kadar biter hepsi.”
Günümüzdeki inşaat teknolojisiyle pekala mümkün bu…
Sadece yarışma nedeniyle şantiyeye dönüşmüş değil Bakü…
Bakü’ye adım atar atmaz hissediyorsunuz Eurovision hazırlığını…

Bakü’de bayram havası
Cadde ve sokaklar Eurovision afişleri ve posterleriyle dolu…
Londra’nın simgesi haline gelen taksilerden 1000 tane alan Azeriler, “London Taksi”lerin çoğunu Eurovision kaplaması yaptırdı…
Azerbaycan’daki Eurovision hazırlığını Azeri devlet televizyonunun ünlü Eurovision sunucusu Husniye Maharramova ile konuştum.
Azerbaycan’ın Eurovision elemelerinde her yıl sunuculuk yapan, Eurovision’un finallerinde de yarışmanın yapıldığı yere bağlanarak Azerbaycan’ın puanlarını açıklayan Maharramova, bu yıl sunucu değil, Azerbaycan Delegasyonu’nun Başkanı…
Azerbaycan’ın Eurovision’da birinci seçildiğinin ertesi günü başlayan 57’nci Eurovision Şarkı Yarışması hazırlığının son aşamaya geldiğini anlatan Maharramova’nın hazırlıklara dair verdiği bilgiler şöyle:
Çatısı kristalden yapıldığı için Azerilerin Crystal Hall adını verdikleri binanın aydınlatmasında 80 bin değişik ebad ve voltta lamba ve 2.500 hareket edebilen projektör kullanıldı.

“Bu yıl İsviçre birinci olur”
20 bin seyirci kapasiteli salonda gerçekleşecek 57’nci Eurovision Şarkı Yarışması için dünyadanakreditasyon yaptıran basın mensubu sayısı ise 1.700 civarında.
Bu yıl Eurovision’da yarışacak 42 ülkenin şarkılarını defalarca dinlediğini söyleyen televizyoncuya, “Sana göre hangi ülke kazanır yarışmayı?” diye sordum.
Husniye Maharramova, “Gönlüm Azerbaycan’ın ya da kardeş ülke Türkiye’nin birinci olması. Gönlüm böyle diyor, mantığım ise İsviçre’nin birinci olacağını söylüyor. Çünkü çok güzel bir şarkıyla katıldılar. Sinplus’ın ‘Unbreakable’ şarkısıyla ipi göğüsleyeceği kanaatindeyim.”
TRT’nin Tepebaşı Stüdyoları’ndaki Türkiye’nin Eurovision şarkısının tanıtımında da sunuculuk yapan Maharramova, artık arkadaş gibi oldukları Can Bonomo’nun şarkısı ve sahne performansıyla elemeleri yüzde 100 aşacağını söyledi.
Ünlü Azeri sunucu, “57’nci Eurovision’un Bakü şehrinde bayram havasında geçmesi için Azerbaycan’da elimizden geleni fazlasıyla yaptık” dedi.

 

Bonomo’ya Bakü’de doğum günü partisi
21 Mayıs Pazar akşamı TRT 1’de ekrana gelecek 32’nci bölümünden bazı sahnelerin çekimi için Bakü’ye giden “Avrupa Avrupa” ekibine Türkiye’nin Azerbaycan Büyükelçisi Hulusi Kılıç, Büyükelçilik’te bir davet verdi.
Davette söz döndü dolaştı Eurovision’a geldi.
Büyükelçi Kılıç, Azerilerin Eurovision’a çok iyi hazırlandıklarını, yarışmaya katılacak Türk ekibine Büyükelçilik’te davet vereceklerini söyledi.
Türk Büyükelçi’nin Azeri sekreteri Günay Jafarova, 16 Mayıs 1987 doğumlu gözüken Eurovision temsilcimiz Can Bonomo için Bakü’de sürpriz bir doğum günü partisi yapılacağını açıkladı.

 

Türkiye’nin yeri neresi!
Azeri gazetelerin birindeki ilanın metni dikkatimi çekti.
Bir kartın tanıtıldığı ilandı bu…
Söz konusu kartın Avrupa’nın 41 şehrinde geçerli olduğu vurgulanıyordu…
O şehirlerin hangi ülkelerde olduğuna dair bir de liste vardı ilanda…
“21 Avrupa ülkesi” arasında Türkiye de vardı…
“Coğrafi haritası”nda kaçıncı enlem ve boylamda ikamet ettiğimiz belli ama “siyasi harita”daki yerimiz bakanın insafına kalmış gibi…
Asya ile Avrupa’yı birleştiren bir coğrafyadayız ya, o yüzden olsa gerek Avrupalılar’a göre “Doğu” veya “Ortadoğu ülkesi”yiz, Doğu’muzdaki Azerilere göre ise “Avrupa ülkesi” Türkiye…

 

İşte bu abimin albümü!
Salacak’taki Korcan, sıkça uğradığım yerlerden biridir. Korcan’da Magazin Gazetecileri Derneği Başkanı (MGD) Sinan Tosun’la sohbet ederken bir genç geldi yanımıza.
“Ali Bey merhaba… Sizi görmüşken burada abimin albümünü size takdim etmek istedim” dedi ve Halim Erdoğan’ın albümünü verdi hem bana, hem Sinan Tosun’a…
Salacak’tan eve gelinceye kadar Halim Erdoğan’ın “Aşk Herkesin Hakkı” adlı albümündeki şarkıları dinledim.
10 şarkı var Halim Erdoğan’ın albümde…
Biri hariç hepsinin söz yazarı ve bestecisi kendisi…
Yaptığı şarkılar da, sesi de fena değil.