29 TEMMUZ 2018 PAZAR  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

14.6 milyon dolar hasılat yapan ‘Ayla’nın yapımcısı Mustafa Uslu, yine gerçek bir öyküden yola çıkarak iddialı bir film yapıyor.

Yönetmenliğini ‘Ayla’daki gibi yine Can Ulkay’ın üstlendiği, Gürkan Tanyaş’ın senaryosunu yazdığı ‘Turkish Ice Cream’in başrol oyuncuları Şebnem Bozoklu, Erkan Kolçak Köstendil ve Ali Atay… 

Türkler’in yanı sıra Will Thorp, Marleen Mathews, Tristan Alexander ve James Farley gibi Amerikalı ve İngiliz oyuncuların rol aldığı filmin konusundan önce prodüksiyonuna dair bilgileri paylaşmak isterim.

Uslu, film çekimleri için Kilyos’ta 84 bin metrekarelik alanda plato yaptıklarını söyledi ve ekledi:

“Filmin geçtiği Avustralya’nın kasabası Broken Hill’in o dönemindeki halini; treninden tren yoluna, kilisesinden restoranına bire bir yaptık.” 

Gerçek bir öykü

Uslu, Çanakkale Savaşı sırasında Avustralya’daki iki Türk’ün, ülkeleri için nasıl bir savaş verip, şehit düştüğünü beyazperdeye taşıyacak filmin konusunu ise şöyle anlattı:

“1915 yılında, Avustralya’da yaşayan iki Türk, Çanakkale’de yedi düvele karşı savaştığımızı öğrenince, cepheye gitmek için ülkelerine gelmek ister. Ancak yetkililer onların adadan ayrılmasına izin vermez. Biri deveci, (Erkan Kolçak Köstendil), diğeri el arabasıyla dondurma satan (Ali Atay) iki Türk, İngilizler’in Avustralya’da asker devşirmek için broşür dağıtıp, Türkler aleyhinde kara propaganda yaptığını görünce, ‘Madem bizi göndermediler, o zaman biz de burada savaşalım’ der.” 

Müzede sergileniyor

“İngilizler’in, Çanakkale’de savaşmaları için trenle 35 bin Anzak askerini limana götüreceğini öğrenince, bir plan yaparlar. Dondurma arabasını rayların üzerine koyup, tünel çıkışında durdurdukları trene ateş açmaya başlarlar. Kayalıklarda sürekli yer değiştirerek ateş etmeye devam eden iki Türk, onları tam 56 saat oyalar ve sonunda şehit düşer. 35 bin yeni askerin Çanakkale’ye iki gün geç gelmesi savaşı kazandırır bize. O dondurma arabası, iki tüfek, Türk bayrağı ve o Türkler’in isimleri halen sergileniyor Avustralya Müzesi’nde… Avustralyalılar, ‘Türk Kayalığı’ adını verdikleri o bölgeyi birkaç yıl önce turizme açtı.”

TEK GALALIK MÜZİKAL Mİ?  

Türkiye’nin rock ve müzik yıldızları 24 Eylül’de ‘Rock Müzikaller’le çıkacak sevenlerinin karşısına…

Harbiye Açıkhava’da sahnelenecek müzikalin kadrosu şöyle:

Zuhal Olcay, Ferman Akgül, Gripin, Aslı Gökyokuş, Ayça Varlıer, Erdem Yener, Evrencan Gündüz, Fatma Turgut, Güvenç Dağüstün, Özge Borak, Özge Fışkın, Seran Bilgi ve Şehnaz Sam.

Onur Turan’ın yöneteceği müzikalin, koreografisi Nur Doğan Sonbahar’a, müzikleri ise Tuluğ Tırpan’a emanet.

Proje ve Zuhal Olcay’ın ‘Evita’dan yıllar sonra müzikalle sahne alacak olması güzel. Ancak müzikalin sadece bir kere sahnelenecek olması için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Sanatçıların günlerce emek vereceği projeye, tek gala yapmak, sadece onlara değil, seyirciye de haksızlık.

Umarım projenin sahibi Nurcan Karaca, gözden geçirir böylesine bir müzikali tek gösterimle rafa kaldırma fikrini…

ÖRGÜT ÜYELERİNİN RUHSATLI SİLAHLARI

İstanbul polisinin Adnan Oktar Örgütü’nden ele geçirdiği silahlar sergilendi.

Örgütten, 65’i ruhsatlı 72 tabanca, 13’ü ruhsatlı 17 uzun namlulu silah, binlerce mermi ve polis telsizleri çıktı.  Gözaltına alınıp, tutuklanan 190 kişiden, 89 silah çıkması kadar enteresan olan bir başka acı gerçek de şu: Bu silahlardan sadece dokuzu ruhsatsız, 78’i ruhsatlı…

Oktar’ın yıllardır nasıl bir örgütlenme içinde olduğu bilinmesine rağmen, bu kadar ruhsatlı silahı nasıl aldıkları da araştırılmalı.

GÜNÜN SÖZÜ

“Sen konuşmaya tenezzül etmezsin, suskun ve umursamaz sanırlar… Bilmezler ki konuşacak olsan, yüzüne bakacak yüzleri kalmaz.”