30 TEMMUZ 2018 PAZARTESİ  –  MİLLİYET  –  ALİCE

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) üyesi olan, beş kitap yazan, halen Maltepe ve Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyeliği yapan Dr. Şaban  Kızıldağ, bugüne kadar 1 milyonun üstünde insana konferans verdi.

Yılda ortalama 100 civarında konferans verdiğini söyleyen Kızıldağ’ın “Mazeret Yok” adlı  motivasyon performansını ilk kez dinledim.

Şirketlerin, çalışanlarına düzenlediği motivasyon seminerlerinin aranan konuşmacılarından biri olan Kızıldağ, akademik bilgilerini, perdeye yansıttığı grafiklerle, tablolarla sunmuyor. Kızıldağ, bilgilerini stand up’çılar gibi esprili bir dille anlatıyor.

O yüzden de her yaş ve kültürden dinleyici, kendince bir şeyler alıyor söylediklerinden…

Erkeklerin her dönem davranış kalıplarının aynı olduğunu vurgulayan Kızıldağ, “Erkekler susarak, kadınlar konuşarak rahatlar” dedi. Kızıldağ, kadınların yaş dönemlerine göre davranış kalıplarını ise şöyle tanımladı:

“0 – 25 yaş arası her şeye inandığı kaz dönemi.

25 – 35 arası naz dönemleri…

35 – 50 arası kurnaz dönemleri… Hanımdan biliyorum, o melek gibi kadın gitti, yerine başka bir kafa geldi.

50 – 60 yaş arası hicaz. Kadının 50 yılda biriktirdiklerinin intikamını aleni olarak aldığı dönemdir o.”

EHLİYETİNE EL KONULAN ÜNLÜYÜ TAKİBE ALINCA

The Sun’ın internet sitesinde İngiliz şarkıcı, model, TV yıldızı ve kitap yazarı Katie Price’la ilgili videolu haber ilginç. Çünkü “kamu merakı” da var işin içinde “kamu yararı” da…

Şubat ayında süratli otomobil kullanmaktan polisin ehliyetine el koyduğu bir şarkıcıyı otoparkta niye bekler bir paparazi?

Aldığı bir istihbarattan veya “Ehliyeti olmadığı halde acaba kullanacak mı otomobilini?” merakından.

Bir yanda içinde bir şeyler baktığı çantası, diğer yanda bebek arabasındaki iki çocuğunun görüntüsüyle başlıyor video…

Sonrasında bebek arabasını katlayıp, bagaja koyuyor. Arka koltuğa oturan çocukların kemerlerini kontrol ediyor, ayağında tüylü terlikler, tayt ve üstünde bluz olan şarkıcı direksiyona geçiyor.

Şarkıcı, gaza basmadan önce kendisinin görüntülendiğini fark ediyor, ama ehliyetsiz otomobil kullanmaktan da geri kalmıyor.

24 millik yolda şarkıcıyı adım adım takip eden paparazi, görüntüleri polise gösterip, Katie Price’ı ihbar ediyor.

Katie Price, başına geleceği bildiği için olsa gerek, polis ona gelmeden, o polise gidiyor ve “Çocuğumu hastaneye götürmek zorundaydım” diyerek kendini ihbar ediyor.

Polisin bu nedenle şarkıcıya ne gibi bir işlem yaptığına dair bilgi yok haberde, ama paparazinin “kamu merakı”yla başlayan ünlü takibinin “kamu yararı”yla nasıl sonuçlandığıni göstermesi açısından örnek bir vak’a…

GÜNÜN SÖZÜ

Yapmacık olup sevilmektense, kendim olup nefret edilmeyi tercih ederim. (Tom Robbins)