26 TEMMUZ 2018 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  – ALİCE

Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde dört yıl Amir Ateş ve Atilla Gündüz gibi hocalardan ders aldı.

İstanbul Radyosu’nun sınavlarını kazanıp, TRT Gençlik Korosu’na girdi. 2005’te tam puanla girdiği İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nden, 2010’da mezun oldu. Beş yıl HabertürkTV’deki ‘Tarihin Arka Odasında solistlik yaptı.

Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi, TRT İstanbul Radyosu sanatçısı, caz sound’uyla Türk müziği eserlerini yorumlayıp, 2.5 ay önce ‘Caz Musikisi’ adlı bir albüm çıkardı.

Hayatı müzik olan Yaprak Sayar’ın yıldızı, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı (MHP) Devlet Bahçeli sayesinde parladı.

Üstelik Deniz Baykal’ın hayranı olduğu Melihat Gülses’e katkısının daha da fazlasını Bahçeli, Sayar’a yaptı.

MHP’nin resmi Twitter hesabından yayınlanan Bahçeli’nin klasik otomobiliyle Ankara’daki turunun videosunda Yaprak Sayar’ın ‘Lütfen’ şarkısını dinlemesi, onu bir anda geniş kitlelerle tanıştırdı.

Müzisyenle, doğup büyüdüğü Üsküdar’da buluştum ve Bahçeli’nin kendisine neler kattığını konuştum.

‘KÜLLİYE’DE TANIŞTIK’

-Arabesk yıldızı Ferdi Tayfur hayranı bildiğimiz Devlet Bahçeli, nasıl oldu da sizin gibi caz sound’uyla Türk müziği okuyan birini keşfetti?

Kendisiyle tanışıklığım yoktu. ‘Tarihin Arka Odası’nda dinliyormuş beni. Oradaki kayıtları yükleyip, arabasında dinliyormuş. Bahçeli, böyle bir açıklama yapınca acayip mutlu oldum. Devlet Bey’in çıkıp da böyle bir açıklama yapması görülür bir şey değil. Hele de Ferdi Tayfur’dan sonra beni dinlemesi… Tarzlarımız çok farklı çünkü.

3-4 sene önceydi bu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki resepsiyonda görünce tanışmak ve teşekkür etmek istedim. Yanına gidip adımı söyleyince, hemen ayağa kalktı. “Yaprak Hanım, ben sizin hayranınızım” deyip, iltifatlar etti. “Çok iyi bir ses sanatçısı” diyerek, etrafındakilerle tanıştırdı beni.

Başka bir davette yine Külliye’de karşılaştık. Bayağı kalabalıktı. Beni görünce adeta insanları yara yara geldi yanıma. O sohbette, albüm hazırladığımı, çıkınca kendisine hediye edeceğimi söyledim.

‘ÜÇ ŞARKIYI ÖZEL KAYDEDİP BAHÇELİ’YE HEDİYE ETTİM’

Evet… Seçimden sonra albümümü hediye etmek için yanına gittim. Bahçeli söyleşilerinde Türk müziğinin yanı sıra caz sevdiğini, Louis Armstrong dinlediğini açıklamıştı. O söyleşiyi okuduğumda ‘Caz Musikisi’ albümüm kayıt aşamasındaydı. Sanki ona ithafen albüm yapıyormuşum gibi oldu. Çok hoşuna gitti. Cazla, Türk müziği bir arada çünkü…

Bunun yanı sıra üç ayrı şarkıyı özel olarak kaydedip, Bahçeli’ye hediye ettim. Çok mutlu oldu.

‘ÇIRPINIRDIN KARADENİZ‘İ DİNLERKEN GÖZLERİ DOLDU’

Bahçeli’ye özel kaydedip hediye ettiğiniz o üç eser ne?

Biri Türk müziği repertuvarında olan, ama hiç okunmayan bir eser. İlk defa kaydı yapıldı. Öyle bir hediye vermek istedim. ‘Seni Ben Gönlüme Doğan En Güzel Mehtap Sanırım’ şarkısının yanı sıra ‘Çırpınırdın Karadeniz’… Türk müziği yorumuyla farklı bir şey olsun diye… Bir de ‘Kara Sevda’yı benden dinlemeyi çok sevdiğini biliyorum, onu kaydedip, hediye ettim.

O eserler bu albümde yok mu?

Yok… Onlar Bahçeli’ye özel kayıt. Kimi çikolata götürür, ben ses kaydı götürdüm. Çok mutlu oldum. Dinlerken gözleri doldu; özellikle ‘Çırpınırdın Karadeniz’de.

Bahçeli’nin o videosunu izleyenler ne diyor?

MHP’lilerden büyük destek var. “Sen bizim Asena’mızsın”, “Dişi Bozkurt”, “Liderimiz sevdiyse, bizim de baş tacımızsın” gibi güzel mesajlar alıyorum MHP’lilerden.

GÜNÜN SÖZÜ

Gerçeği yerin altına gömseniz bile, o bir gün büyüyecek ve ortaya çıkacaktır. (Emile Zola)