15 Temmuz 2023 Cumartesi  –  Milliyet  –  Alice

İzmir’de gün batmak üzereydi, gölgede 40 dereceyi bulan sıcaklık yerini kısmen ılık bir havaya bırakınca, konakladığım otelden akşam yürüyüşü için çıktım… Balçova, İnciraltı Sahili’ndeki kafeler, kumpirciler sağımda, deniz solumda… Sahille kafelerin arasını tek yön ve tek şeritli yol bölüyor.

Geçen camı açık bir otomobilden önce Uzi’nin ardından Azer Bülbül’ün sesi yankılandı… Biraz sonra geçen üstü açık otomobilde de aynı şarkı çalıyordu.

Sahilde ilerledikçe otomobillerin geçtiği tek şeritli yol geride kaldı, bu sefer sahile bağlı balık ekmek satan tekneler geçidi başladı. Onlardan en kalabalık olan tekneden de Azer Bülbül’ün sesi yükseliyordu. Bu kez çalan şarkı ‘Aman Güzel Yavaş Yürü’ydü… İzmir’de 10-15 dakikada üç farklı noktada Azer Bülbül cover’larını dinleyince, anladım müzikte yeni arabesk rap karışımı yeni akımı.

Filmi de çekilecek 11 yıl önce vefat eden Azer Bülbül, Barış Müzik sanatçısıydı.

Babası Şehmuz İlgin, nam-ı diğer ‘Zaza Şehmuz’ ölünce, kızı Suna İlgin devralmış Barış Müzik’te yönetimi. Telefonunu bulup, aradım ve Azer Bülbül şarkılarını rapçilerin okuması fikrinin nasıl doğduğunu sordum. Proje üzerinde iki yıldır çalıştığını vurgulayan İlgin, şunları söyledi:

“Bir yandan tribute albüm çalışmalarını sürdürürken diğer yandan da Soy Yapım’la ortaklaşa çekeceğimiz Azer Bülbül’ün filminin ön hazırlıklarını yapıyoruz.

Azer Bülbül şarkılarının cover yapılması uzun soluklu bir proje… Toplamında 25 şarkıyı bulacak gibi, çünkü çok talep var, gerek insanlardan gerek Azer Bülbül’le özdeşleşen eserleri okumak isteyen şarkıcılardan…

İki yıl içinde arabeskle rapi buluşturmak için çoğu rapçi, birçok şarkıcıyla görüştük.

İlk olarak Uzi’nin yaptığı ‘Caney’ bitti. Üç hafta önce henüz yayınlar 4K olmasına rağmen ona 8K klip çekip yayınladık. Şarkı dijitalde üç haftada 30 milyonu aştı. Ardından Halo Dayı’nın yaptığı ‘Amman Güzel Yavaş Yürü’ bitti, onu yayınladık, o da iki haftada 30 milyona yaklaştı. Bitince yayınladığımız üçüncü şarkı Derya Uluğ’un okuduğu ‘Esmerin Adı Oya’ oldu.”

İki tür buluştu

Suna İlgin, Azer Bülbül şarkılarını cover’layarak yapacak tribute çalışmasının yeni bir sound ve yorumla müzikseverlerle buluşma projesinde Yıldız Tilbe’nin de olacağını, ama okuyacağı şarkıyı henüz kararlaştırmadığını söyledi. Suna İlgin, bittikçe müzikseverlerle buluşturacakları Azer Bülbül şarkılarını ve onları cover yapacak isimleri şöyle sıraladı:

  • Heyjan – Ne Sayarsan Say
  • Muti – İlle de Sen
  • Blok3 – Duygularımı Okuyor
  • Canbay&Wolker – Çoğu Gitti Azı Kaldı
  • Serkan Kaya – Kurşun Yedim Sol Yanımdan
  • Ayçın Asan – Başaramadım
  • Bilal Sonses – Değilim.

Azer Bülbül’ün şarkılarıyla rap

Özge Ulusoy’un Ufuk Özkan mesajı

Oyuncu ve sunucu Ufuk Özkan’ın rol için birkaç kilo verme adına başladığı Hollywood diyetiyle 17 kilo kaybedip, üçüncü derecede siroz olmasına çok üzüldüm.

‘Kalk Gidelim’ setine her gidişimde uzun uzun sohbet ettiğim oyuncuya doktorların, “Organ nakli (karaciğer) yapılmazsa 9 ile 12 ay ömrünüz var” dediğini okuyunca, üzülmemek elde değil. Rabbim şifasını versin.

Organ nakli beklediği haberi çıkınca Özkan da sosyal medyasından durumu özetleyen bir paylaşım yaptı. Gerek bu paylaşım gerekse internetteki Ufuk Özkan haberlerinin altında oyuncuya şifa dileyen, onun için dua eden binlerce seveni ve ünlü oldu.

‘Geniş Aile’den rol arkadaşı oyuncu ve sunucu Özge Ulusoy ise Ufuk Özkan için şunu yazdı:

“Canım arkadaşım buradayız, bir telefon uzakta ne gerekirse…”

Sevgili Özge, Allah aşkına bu ne?

Geçmiş olsun mesajı mı?

Değil…

Acil şifa dileği mi?

O da değil!

Kemal Kılıçdaroğlu’nun 14 Mayıs’tan sonra 28 Mayıs seçiminde önce masaya vurup, “Ben buradayım” dediği yer bildirimi gibi bir şey bu!

GÜNÜN SÖZÜ

“Gönül yıkana uyku haram olmalıydı, gönlü yıkılana değil.” (Şemsi Tebrizi)