16 Temmuz 2023 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

Ufuk Özkan, bir filmdeki rolü için birkaç kilo zayıflamak uğruna yanlış diyetle 17 kilo kaybedip siroz oldu ve yaşaması karaciğer nakline bağlı. Oyuncunun başına gelenin geniş yankı bulduğu medyada o gün, kadınların daha zayıf ve estetik görünme uğruna hayatlarını nasıl kaybettikleri haberlerini okudum.

Daha güzel görünme uğruna bıçak altına yatıp hayatını kaybeden kadınlardan biri bizdendi… İstanbul Beylikdüzü’nde botoks sonrası ölüm davasında karar belli oldu. 38 yaşındaki Kübra Boyraz Solmazgül’ün kalçasına botoks yaptırdıktan sonra hayatını kaybetmesiyle ilgili yargılanan doktor suçlu bulundu. Doktor Öner Özsoyeri, ‘Taksirle bir kişinin ölümüne neden olmak’ suçundan altı yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu ülkede altı yıl hapis cezasının ‘yatar’ı belli… O yüzden olan ölene oldu, ama haberdeki doktorun savunması en az vakanın kendisi kadar vahimdi.

Doktor bile değil 

Büyükçekmece 13. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada tutuksuz sanık Öner Özsoyeri’nin savunması şuydu çünkü:

“Eylemi yapan ben değilim. Olaydan altı ay önce doktorluk ruhsatım alınmıştı. Dolayısıyla doktor sıfatıyla orada değildim. Ölen kişi Erol Bey’in hastasıydı. Suçsuzum, beraatimi istiyorum. Ben odada bile yoktum. İşlemi ben yapmadım. Bir insan olarak şahsa her şeyi yapmaya çalıştım. Hastaneye yönlendirdim, kendisi kabul etmedi.”

Peki buna rağmen Özsoyeri niye ceza aldı? Çünkü Büyükçekmece Başsavcılığı’nın iddianamesinde yazılanlar şöyleydi:

“Kübra Boyraz Solmazgül’ün 9 Temmuz 2020’de kendisini Melik diye tanıştıran şüpheli Ömer Elmalı’dan randevu aldı, uzmanlık eğitimi ve sertifikası bulunmayan pratisyen Öner Özsoyeri tarafından kalça dolgusu yapıldı. Kübra Boyraz saat 17.54’te geldiği iş yerinden saat 20.20’de baygın bir şekilde iş yerinde çalışan Kadriye A. tarafından kucaklanıp bir otomobille evine götürülüp babasına teslim edildi. Kızının fenalaştığını gören baba Ekrem Solmazgül tarafından hastaneye kaldırılan Kübra Boyraz, 20 Eylül’de hayatını kaybetti. Şüpheliler Erdal Doğruya ve Özsoyeri, tıbben uygun olmayan dolgu maddesini hatalı şekilde Kübra Boyraz’a enjekte etmek suretiyle bilinçli taksir niteliğindeki eylemleri sonucu ölüme sebebiyet verdiler.”

Estetik uğruna canını verenler

Kilo verme uğruna 

Associated Press’in servis ettiği haber Elvis Presley’in tek kızı Lisa Marie Presley’in otopsi raporuydu. Otopsiye göre Lisa Marie Presley de güzelleşme uğruna hayatını kaybetti. Nasıl mı? “12 Ocak 2023’te kalp krizi geçirdiği sanılarak hastaneye kaldırıldıktan birkaç saat sonra son nefesini veren 54 yaşındaki Lisa Marie Presley’in otopsi raporu, kilo vermek için uygulanan bariatrik cerrahide yaygın olarak görülen bir komplikasyon yaşadığı ve bağırsak tıkanıklığının yol açtığı doğal nedenlerle öldüğünü ortaya koydu.” Daha fit bir vücuda sahip olmak ve güzelleşmek uğruna birçok insanın hayatını kaybettiğine dair çıkan haberlere rağmen özellikle kadınların kendilerini işinin ehli olmayan paragöz doktorlara teslim etmesi inanılır gibi değil.

 

Estetik uğruna canını verenler

Geçmişinden utanan rapçi!

Almanya’da başladığı müzik hayatını Türkiye’de sürdüren rapçi Jigzaw ile ilgili Bild’in internet sitesinde şöyle bir haber vardı:

‘Skandaldan kurtulan rapçi Almanya’ya geri dönmek istiyor: ‘Geçmişimden utanıyorum.’ Alman yargısıyla alay etti, göçmenlik makamlarını kandırdı. Skandal rapçi ‘Jigzaw’ nam-ı diğer Nuhsan Coşkun (29), Türkiye’ye kaçtı. Ama şimdi dönüşünü planlıyor. Haberin devamını BildPlus’ta okuyun.”

BildPlus abonesi değilim, o yüzden şarkıcının bir dizi suç nedeniyle hapis cezasına çarptırılıp oturma izni iptal olunca, etnik kökeni nedeniyle Türkiye’de zulüm ve ayrımcılığa uğrayacağı iddiasıyla yaptığı sığınma başvurusu kabul edilmeyince 2019’da kaçtığı Almanya’ya niye dönmek istediğini öğrenemedim.

GÜNÜN SÖZÜ

“Ya söyleyecek sözü olmalı insanın ya da susacak edebi.” (Hz. Ebubekir)