MİLLİYET TV – 8 MART 2014 CUMARTESİ  –  ALİCE

DİLA HANIM
DİLA HANIM

Her yıl ocak ve şubatta hep aynı tablo çıkar karşımıza… TV kanallarının çoğu reyting kaybedeceklerini bile bile bazı dizilerin “yeni” bölümlerini yayınlamaz…
Tek sebebi vardır bunun.
Malum TV’lerin tek gelir kaynağı reklam. Kanalların reklam girdileri azalınca tasarruf yapacakları en büyük kalem diziler…
Show TV’nin en yüksek reyting getiren dizisi hangisi?
“Benim İçin Üzülme” gibi Show TV’nin reytingi yüksek dizisi niye “final” yapıyor?
Kanal yönetimi reklam geliri gideri karşılamayan dizilerin yapımcılarından indirim istedi.
“Dila Hanım” Adana’da, “Benim İçin Üzülme” Rize’de çekiliyor.İndirelim veya bitirelim!

BENİM İÇİN ÜZÜLME
BENİM İÇİN ÜZÜLME

İstanbul dışındaki dizilerin prodüksiyon maliyeti İstanbul içinde çekilenlere oranla yüzde 30, 40 daha pahalı… Çünkü uçak bileti, konaklama gibi yüklü ödemeler giriyor devreye.
Hatırlarsanız “Dila Hanım”ın yapımcısı Faruk Turgut, önce Twitter’dan, “Kanalın reklam gelirlerindeki azalma nedeniyle dizimizi bitirme kararı aldık” diye yazdı.
Sonra taraflar anlaştı ve “Dila Hanım” bir kez daha ipten döndü.
Boyut Film indirime yanaşmadı.
Geriye tek seçenek kaldı, “Tamamen duygusal” sebeplerden dolayı diziyi 55’inci bölümde bitirme.
Yıllardır Show TV’yi sırtlayan “Pis Yedili”nin akıbeti belli. Dizinin hazirana kadar tatile çıkması, yaz sezonunda “final” yapacak olmasının da sebebi “Tamamen duygusal”dır.
Hal böyleyken ve Türkiye’de dizi starları bölüm başına 40 ile 80 bin TL arasında para alırken, dizi sürelerinin 60 dakikaya inmesi mümkün mü?
“Dizi starları” gerçekten dizi sürelerinin 60 dakikaya inmesini istiyorsa, önce kendi ücretlerinde indirime gidecekler.
Yoksa gerisi boş laf!

TV DÜNYASI BUNLARI KONUŞUYOR

Baştan altını çizerek vurgulamak isterim ki, bu bölümde yazacağım konuların hiçbirini doğrulatma imkanım olmadı…
Zaten muhataplarına da sorsam hiçbirinin, “Gerçeği… Sadece gerçeği” söyleyeceğini zannetmiyorum.
Buna rağmen gelelim son günlerde TV dünyasında konuşulanlara…
Söylenen o ki, patronu değişen atv’ de yönetim değişikliğinin eli kulağında.
ATV’nin yeni genel müdürü olarak adı geçenler arasında Show TV’nin eski genel müdürü olan ve kanaldan ayrıldıktan sonra yönettiği kanalın program müdürü Caner Erdem’le yapım şirketi kuran Haluk Şirin var.
Akşam gazetesi ve 360 televizyonunu bünyesinde bulunduran Türk Medya’nın sahibi Ekthem Sancak’ın epeydir entertainment bir kanal alacağı ya da böyle bir kanal kuracağı söyleniyordu. Grubun profesyonel yöneticileri de Sancak’ın bu düşüncesini birkaç kez dillendirdi.
Son günlerde TV kulislerinde Ciner Grubu’nun zarar etmesi nedeniyle Show TV’yi satacağı sıkça konuşulmaya başlandı. Bu konudaki en yeni söylenti ise Ethem Sancak’ın Show TV’yi almak istediği yönünde.
Bakalım bunlardan hangisi gerçek olacak?

O SES TÜRKİYE ÇOCUKLAR 

Acun Ilıcalı’nın Star TV’ye ye yapacağı son işin “Survivor” olduğunu sanıyordum, değilmiş. Acun Medya meğer Star TV’ye çocukların yarışacağı “The Voice Kids” yapacakmış. Taksim’deki bir otelde çocukların elemeye katıldıklarını görünce sordum, haziran ayında Star TV’de ekrana gelecek yarışma 8 hafta sürecekmiş.