MİLLİYET CADDE – 29 TEMMUZ 2013 PAZARTESİ  –  ALİCE

Bir şarkıcı ya da grup sahnede ne kadar kalırsa ya da asgari kaç şarkı söylerse bunun adı “konser” olur? Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin Hadise’ye açtığı davadan yola çıkarak şarkıcılara ideal konser süresini sordum.

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, konsere geç başlayıp, erken bitirdiği iddiasıyla Hadise hakkında dava açtı. 
Konu yargıya intikal ettiği için kimin haklı, kimin haksız olduğuna karar verecek olan makam artık Türk yargısı…
Türkiye’de sıkça yaşanan bir ihtilaf bu.
Futbol maçlarının kaç dakika olduğunu dünyada bilmeyen yok.
Peki bir şarkıcı ya da grup sahnede ne kadar kalırsa ya da asgari kaç şarkı söylerse bunun adı “konser” olur?
Maalesef bizde net bir yanıtı yoktur bunun…
Türkiye’de müzik adına telif toplayan çok ama bunun standartını belirleyen bir kurum yok…
Sahneye çıkan şarkıcıya bağlıdır, o konserin kaç saat süreceği…
Kimi, dinleyicilerinin kendisine gösterdiği ilgiden hoşlanıp
3-4 saat inmez sahneden, kimi de, “Dinleyici ruhsuzdu” deyip, 45 dakikada bitirir konseri…
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve müziğin meslek birlikleri bir araya gelip, bu işin standartını belirlemesi gerekmez mi?
Yıllardır yazıyorum, ama nedense bir türlü yapılmıyor bu!
Görüşlerine başvurduğum ünlülerin verdiği yanıtlar şunu bir kez daha gösterdi ki, bizde standartı yok bu işin.
Mahkeme, benim “Bir konser kaç dakikadır?” sorusunu yönelttiğim ünlülerden oluşan bir bilirkişi atasa Hadise davasına, yazacakları raporun içinden hiçbir hakim çıkamaz valla.

KONUYU SORDUĞUM 10 ŞARKICI NE DEDi? 

Türkiye’nin önde gelen şarkıcı ve menajerlerine sorduğum soru şu: Futbol maçları 90 dakika ve herkes bilir bunu. Peki bir konser kaç dakikadır? Ya da kaç şarkı okunmalı asgari? Bu soruya 10 şarkıcı, bir menajer ve bir organizatörün (Sıralama, isme göre alfabetiktir) verdiği yanıtlar şöyle:
Ahmet San
(Organizatör): Yurt dışındaki bilet satılan canlı konserler en az 75 dakika ve sonra 15 dakika olmak üzere 90 dakikadır. Bu süre rock sanatçıları ve bazı özel isimlerde 120 dakikaya ulaşabilmektedir.
Behzat Gerçeker: Klasik bir konser 1.5 ile 2 saat arasında olmalı ve 20-25 şarkı icra edilmeli.
Demet Akalın: DJ performanslı işler kulüp işleri olduğu ve gerisinde o çalacağı için bir saat… Canlılarımsa (sözleşme gereği) tam iki saat. Bodrum Arena’da dört saatlik rekorum da var bu arada…
Ercan Saatçi: Şarkıların canlı söylenmesi zaman kavramını ortadan kaldırır. Her şey çok güzel gidiyorsa sanatçı söyledikçe söyler, 3 dakikalık bir şarkı 10 dakikada biter! Ama sanatçı kötü bir konser ortamı gördüğünde şarkılar çabuk biter, konser son bulur.
Fatih Ürek: Bir konserin normal süresi 90 dakika, şarkı sayısı da 20-25 arasındadır.
Fatih Kısaparmak: Halk konserlerinde 15 eser okurum. Bu konser ortamına, ses ve ışık sisteminin başarısına ve başka arkadaşın sahne alıp  almaması durumuna göre biraz azalır ya da artar. Eser arasında sohbetlerle beraber 1.5 saat sahnede kalırım. Bazen 20 eser okuyup, 2 saat sahnede kaldığım da olur.
Ferhat Göçer: Konserin niteliğine göre değişir, süre ve şarkı sayısı. Konser ortalama olarak 90 dakikadır ve şarkı sayısı da 25-30 arasında değişir.
Haluk Şentürk (Bülent Ersoy, Demet Akalın, Hadise, Petek Dinçöz, Aşkın Nur Yengi, Yıldız Tilbe, Tuğba Özerk, Rober Hatemo ve Emir’in menajeri): Konser en az 75, en çok 90 dakikadır. Sözleşmelerde bu süre solistin arzusuna göre değişir.
Hande Yener: Konserler 90 dakikadır, ama benim konserlerimde uzatmalar mutlaka olur. 25 şarkı idealdir. Seyircimi müziğe doyurmadan o konseri asla bitirmem. Bis (Konserin sonunda dinleyicinin şarkıcıdan ısrarla istediği ek parça) olunca iki şarkı daha eklenebiliyor.
Rojin: Standartı yok, ancak 45 dakika ile 1.5 saat arası oluyor genelde. 45 dakikaysa 12, 1.5 saat ise 25 şarkı okunuyor. Anlaşmaya bağlı da oluyor. Seyirci bis yaptırınca bir yarım saat daha uzuyor.
Yavuz Bingöl: Bazı konserler vardır seyirci çok keyifsizdir. Sahnedeki sanatçı da keyifsiz bir gün geçirmiştir. “Sahneye çıkınca her şey unutulur” lafı büyük yalandır. Keyifsiz bir sanatçıdan ve seyirciden keyifli bir konser çıkmaz. Normalde en fazla 1.5 saat
olmalı konser. Şarkı, türkü sayısıysa, 20 yeterlidir.
Zara: Eğer tek sizin konseriniz varsa ve insanlar sizi dinlemeye gelmişse en az 1.5 saat olmalı konser. Devamı halkla diyalogunuza, coşkuya, ertesi günü mesai olup  olmayacağına bağlı. Coşkulu giden bir konserde halk sanatçıyı bırakmıyor zaten. O yüzden burada esas belirleyici yine dinleyici.

GÜNÜN SÖZÜ
Bilgi insanı kuşkudan, iyilik acı çekmekten, kararlı olmak da korkudan kurtarır. (Konfüçyüs