MİLLİYET – 27 KASIM 2015 CUMA  –  ALİCE

Serkan Şenalp, Türkan Şoray, Sevda Erginci...
Serkan Şenalp, Türkan Şoray, Sevda Erginci…

Türkan Şoray’ın yönettiği, kızı Yağmur Ünal’ın yapımcılığını üstlenip başrol oyuncularından biri olduğu “Uzaklarda Arama” filmi bugünden itibaren vizyonda. Setine giren ilk gazeteci olduğum filmi Kanyon’daki galasında izledim. Galadan çıkışta konuştuğum insanlar arasında beğenenler de vardı filmi, beğenmeyenler de. Çok doğal bu. Zevkler ve renkler tartışılmaz çünkü.

Senaryosunu Onur Ünlü’nün yazdığı “Uzaklarda Arama”nın türü komedi ve dram.
Film izleyeni güldürüyor mu? Evet.
İzleyeni etkileyen dram var mı içinde?
Var… Çıkışta karşılaştığım Nükhet Duru’nun “Hâlâ gözyaşlarım kurumadı” dediği kadar hem de…
Pavyonda çalıştığını sevgilisinden gizleyen kızla, kasabasının gençlerinden biri arasındaki aşk, öylesine sahici, öylesine tutkulu ki, salt bu nedenle bile izlenesi bir film “Uzaklarda Arama”…
Sevda Erginci’yle Serkan Şenalp’in oyunculuklarını alkışlarken yönetmenin duygu aktarmadaki ustalığına da şapka çıkarmak lazım.
Sultan”, ikilinin pavyonda karşılaşmalarını, Erginci’nin “Huzurum Kalmadı”yı söylediği sahneleri öylesine çekti ki -taş kalpliler hariç- izlerken duygusallaşmamak olanaksız.
Mustafa Uğurlu da belediye başkanı ve karakol komutanına “yumuşak”, çalıştırdığı kızlara ise “sert” olan “pavyoncu” rolünde çok başarılı.
Filmin mantıkla uyuşmayan bölümleri var mı?
O da var. Çünkü filmde 9 yaşındaki bir çocuğun gözünden anlatılıyor olaylar.
O yüzden masal, hatta “Sultan” masalı tadında bir film “Uzaklarda Arama”… Masalın yıldızı da Yağmur Ünal...
Yönetmen koltuğunda Türk sinemasının Sultan’ı Türkan Şoray olunca filmde haliyle, onun rol aldığı filmler ve hayat verdiği karakterlerden de izler var.
Yağmur Ünal, sinemada ilk sınavını "Uzaklarda Arama" ile verdi...
Yağmur Ünal (solda), sinemada ilk sınavını “Uzaklarda Arama” ile verdi…
‘ARKA SOKAKLAR’IN REYTİNGİ DİYOR Kİ! 
Geçen hafta “Arka Sokaklar” dizisinin, 26 Haziran 2015’te “Final” yapıp veda ettiği Kanal D ekranına yeniden dönüşüyle ilgili geçen birkaç satır yazmıştım.
Çünkü Kanal D’nin bitirdiği dizi için o günlerde Erler Film, “Arka Sokaklar önümüzdeki sezonda başka bir TV kanalında devam edecek” açıklaması yapmıştı.
Bildiğim kadarıyla, Kanal D’deki “Final”in ardından yapımcı Türker İnanoğlu, iki yeni bölüm çektiği dizi için ATV ve Star TV ile görüştü ama taraflar anlaşamadı.
Kanal D’de cuma akşamı “Arka Sokaklar”dan doğan reyting kaybını yerine koyduğu yapımlarla dolduramayınca “Eldeki kuş daldaki kuştan iyidir” deyip İnanoğlu’yla anlaştı.
“Arka Sokaklar”ın geçen hafta Kanal D’ye getirdiği reyting iki tarafı da memnun etti.
Zira dizi “Tüm Seyirciler”de “Kiralık Aşk” (7.80), “Karagül”ün (7.38) ardından 6.01 reytingle gün üçüncüsü oldu.
Kanal D’nin cuma akşamları “Total”de yüzde 7 olan izlenme payı “Arka Sokaklar”ın ilk bölümüyle 11’e çıktı. Bu devirde bundan iyisi “Şam’da kayısı”… Yüksek maliyetli dizilerin bile bu izlenme paylarını zor gördüğü bir dönemde “Miadı doldu” denilen “Arka Sokaklar”ınki, yabana atılmayacak bir başarı.
GÜNÜN SÖZÜ
“Allah cahil egosu vermesin, gerisi hallolur.”