MİLLİYET – 28 KASIM 2015 CUMARTESİ  –  ALİCE

Moskova’da beş yıldızlı otel zincirinin içinde Azeri bir işadamının açtığı bölgenin en gözde restoranında çalışan bir tanıdığım aradı.

Türkiye ile Rusya arasında kriz çıkana kadar her şeyin 10 numara olduğunu, birkaç günden bu yana işlerin tersine döndüğünü söyledi.

Türkiye’nin sınır ihlali yapan Rus uçağını vurmasından sonra Rus yetkililerin bize karşı tavırları belli.

Rusların, “Madem öyle, işte böyle” deyip uygulamaya koyduğu birçok şeyi haberlerden takip etmek mümkün.

Krizin sokağa etkisi de önemli bir mesele.

İki ülkedeki havayı yansıtmak için bir Moskova’dan bir de Antalya’dan örnek vermek istiyorum. Moskova’dan arayan restoran şefi, krizden sonra yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Çalıştığımız restoranın sahibi Azeri ama personelin hepsi Türk. Hepimizin çalışma izni var ama Moskova’dan gitmemiz için acayip baskı uyguluyorlar. Bir gün içinde birkaç defa ‘Kaçak çalışan Türk var mı?’ diye kontrole geliyorlar. Sağlık Bakanlığı’nın adamları çıkıyor, belediye ekipleri geliyor. Bu tacizler yetmiyormuş gibi ‘Çalışma izinlerinin olup olmamasını boş ver. Üç güne kadar bütün Türkleri gönder’ baskı ve tehditleri hepimizi korkutmaya başladı. Burada Türklerin can güvenliği diye bir şey kalmadı.”

Türkiye ile Rusya arasında kriz ilk kez olmuyor.

Bu seferki krizin sokağa bu denli yansımasının sebebi ne diye sorduğumda ise şunları söyledi:

“Rus gazetelerinde çıkan haberler, televizyonlardaki yorumlar ve bize aksettirilenlerden anladığımız şu:

Ruslar, savaş uçaklarının vurulmasından çok, Rus pilotun Türkmenler tarafından havada vurulmasına ve en çok da Türkmenlerin o pilotun kafasına basarak fotoğraf çektirmesine bozulmuşlar.”

Türkiye ile Rusya arasındaki krizin bizde sokağa nasıl yansıdığına çarpıcı bir örnek Antalya’dan.

Kafede okey oynayan genç bir grup, ülke ve dünya gündemini konuşmaya başladı.

Biri, “Ne zaman G20 toplansa arkasından savaş çıkar” deyince, diğeri itiraz etti:

“Savaş falan çıkmaz. Putin, Türkiye ile bütün köprüleri atar. Bu iş bize en az 100 milyar dolara patlar.”

POWER TÜRK’TEN RADİKAL KARAR! 
5302
Türkiye’nin eski ve etkili müzik kanalı Power Türk TV, artık Digitürk’te yok. Müzik kanalının sahibi Cem Hakko’yu arayıp, bunun sebebini sordum. Hakko, Power Türk’ü Digitürk’ten çıkarmasının sebeplerini şöyle açıkladı:“HD yayın için ciddi yatırımlar yaptık. Uydudan, Tivibu’dan ve D Smart’tan HD yayın yapıyoruz ama Digitürk’te bunu yapamadık. Çünkü HD yayın için yeterli kapasitelerinin olmadığını söyleyip, bizi sıraya soktular. Yabancı müzik kanallarını üste para verip platformuna alan Digitürk’ün bizden yılda 600 bin doların üstüne HD yayın için de ayda 60 bin dolar istemesi, hesap kitap yapmamızı gerektirdi. Zaten reklam bulmakta zorluk çeken müzik kanalları için yüksek bir bedel bu. Digitürk’ün ayrıca elindeki HD kanallarını kendi tematik televizyonlar için kullanıp, bizden esirgemesi de bu kararı vermemizi etkiledi. O yüzden Power Türk olarak çıktık Digitürk’ten. Diğer platformlarda HD yayın yapıp, Digitürk’te eski yayın yapmanın bir anlamı yoktu. O yüzden bir şey kaybetmiş sayılmayız.”GÜNÜN SÖZÜ
‘İnsan her zaman kahraman olamaz ama her zaman iyi bir insan olabilir.’ (Benjamin Franklin)