MİLLİYET – 25 KASIM 2015 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

17 Kasım’da başlayan “16. Uluslararası Antalya Piyano Festivali” 29 Kasım’da sona erecek. En son üç yıl önce Buika’nın konserini izlediğim Antalya Piyano Festivali’ne bu kez tam ortasında gittim ve müthiş bir konsere denk geldim. Şef Gürer Aykal’ın yönetimindeki Akdeniz Filarmoni Orkestrası, AKM’deki konserde ilk olarak Hasan Uçarsu’nun bestelediği “Yine Bir Şey Yapabildim Diyemem Hatırana – Çanakkale 1915” adlı eserini çaldı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in “Çanakkale Zaferi”nin 100. yılı için sipariş ettiği eser, dinleyici önünde ilk kez çalındı.

17 dakikalık eseri dinlerken dedelerimizin destan yazdığı Çanakkale Zaferi’nin siyah beyaz görüntüleri geldi gözlerimin önüne. Keşke dedim kendi kendime, Aykal yönetimindeki orkestra parçayı icra ederken, o görüntüler de yansısaydı AKM’nin perdesine… Çünkü 100 yıldır bu topraklar üstünde özgürce yaşıyorsak, bunu Mustafa Kemal Atatürk’e ve yedi düvele karşı savaşıp tüm dünyaya “Çanakkale Geçilmez”i ezberleten atalarımıza borçluyuz. Nur içinde yatsın hepsi…

Dinlerken tüylerimi diken diken eden bu müthiş eserin bestecisi Uçarsu’yu konserden sonra tebrik ettiğimde şöyle dedi:

“Çanakkale Destanı’ndaki ‘Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor / Bir hilal uğruna ya Rab, ne güneşler batıyor’ dizelerinden yola çıkarak Mehmet Akif Ersoy senfonisi yazmaya başladım ama henüz bitmedi. Bu eser onun bir parçası.”

Yaptığı bestenin prömiyerinde bize tarih kitaplarında okuyup, belgeseller ve filmlerde izlediğimiz Çanakkale Destanı’nı yaşıyormuşuz gibi hissettiren Uçarsu’nun bu eserini merakla beklediğimi belirtmeliyim.

MARTINA FILJAK BÜYÜLEDİ 

AKM’deki konserin ilerleyen dakikalarında Hırvat piyanist Martina Filjak çıktı sahneye… Müzikal geçmişinde birçok yarışmada birincilik, Beethoven Ödülü bulunan 36 yaşındaki piyanist, Akdeniz Filarmoni Orkestrası eşliğinde Rachmaninov’un “2. Numaralı Piyano Konçertosu”nu çaldı. Aykal’ın alnından öperek kutladığı sanatçı, yoğun istek üzerine iki kez bis yaptı. Filjak, önce sadece sol elle icra edilen “Scriabin Prelude op.9 no.1”i, ardından Bach’ın “Prelude” eserini çaldı.

Gürer Aykal’ın şefliğini yaptığı Akdeniz Filarmoni Orkestrası’nın konserde çaldığı son eser ise Ulvi Cemal Erkin’in “1. Senfonisi”ydi. Dinleyiciler ilk bölüm sonunda alkışlayınca şef Gürer Aykal, “Eser dört bölüm. Dördüncü bölümden sonra alkışlamanızı rica ediyorum” dedi. İkinci bölümünün sonunda salondan tek bir alkış dahi duyulmadı ama üçüncü bölümde dinleyicilerin alkışı kaldığı yerden devam etti.

Konser sonunda 16 yaşındaki piyanist Şerife Nur Özcan’la sahneye çıkan Menderes Türel, festivalin sanat yönetmeni Gürer Aykal’a çiçek verip, orkestrayı kutladı ve selfi çektirdi.

GÜNÜN SÖZÜ

“Öyle bir seveceksin ki görenler ‘Böyleleri kaldı mı?’ diyecek.”