MİLLİYET – 19 ŞUBAT 2016 CUMA  –  ALİCE

Türkiye’nin yıllardır görünürdeki tek düşmanı PKK’ydı. Terör örgütüyle Türkiye’nin savaşı düne kadar kırsaldaydı. Bu yöntemle iç barışı bozamayacağını ve ülkeyi bölemeyeceğini anlayan PKK, terörü şehre indirdi ama yine de amacına ulaşamadı.
Güvenlik güçleri Sur’un küçük bir kısmı dışında PKK’nın açtığı hendekleri, kurduğu barikatları, onları yapanlarla birlikte temizleyince terör örgütünün arkasındakiler taktik değiştirdi.
İçeride PKK’yla savaşan Türkiye’yi Suriye bataklığına çekip zayıflatmak isteyenler bu kez YPG’yi devreye soktu. Türk ordusu, “angajman kuralları” çerçevesinde YPG’nin saldırılarına misliyle karşılık verince, Türkiye’yi Irak ve Suriye gibi “terör ülkesi”ne çevirmek isteyenler bu kez Ankara’ya saldırdı.
Terörün dini, dili, ırkı olur mu?
Yapan kim olursa olsun, terör bir insanlık suçu.
Türkiye’nin birliğine, huzuruna yönelik bu insanlık suçunu kınamayan parti  olur mu?
Olmaz… Olmamalı, ama maalesef var.
Böyle bir günde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde  grubu bulunan partilere düşen görev ne?
Ortak bir bildiri yayımlayıp, siyasi görüşü ne olursa olsun bütün partilerin teröre karşı tek vücut olduğunu göstermek.
Üç partiyi kutluyorum 
Ankara’nın göbeğinde askeri servis aracına yapılan bombalı saldırı sonunda 28 masum insanın şehit edilmesi, 61 kişinin yaralanması üzerine partilerin hazırladığı metne HDP imza koymayınca, bu, Meclis Bildirisi olarak yayımlanmadı.
HDP Grup Başkanvekili İdris Balüken’in, “Burada saldırıyı kınamayla ilgili bütün topluma başsağlığı dilemeyle ve geçmiş olsun dileklerini iletmeyle ilgili bir sorun yok. Hazırlanmış olan metnin içeriğiyle ilgili bir uzlaşma ortaya çıkmamıştır” dediği, Ak Parti, CHP ve MHP’nin imza attığı metin de şu:
“Ülkemiz bugün vahim bir terör saldırısıyla daha karşı karşıya kalmıştır. Öncelikle bu menfur saldırıda hayatını kaybeden Türk Silahlı Kuvvetleri personelimize ve aziz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun.  
Bizler TBMM’de grubu bulunan siyasi partiler olarak, birlik ve bütünlüğümüze, huzur ve güvenliğimize yönelik insanlık dışı terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Terör ve şiddet, hiçbir zaman hedefine ve amacına ulaşamayacaktır.  
Aziz milletimizin teröre asla boyun eğmeyeceğini, Türkiye Cumhuriyeti’nin bu oyunu bozacak güç ve kudrete sahip olduğunu kararlılıkla ilan ediyoruz.”  

2
‘İçimizdeki İrlandalılar’ 
Yıllar önce Mustafa Denizli, İrlanda ile yapacağımız milli maçı İrlanda’nın kazanmasını isteyen Türkler için ne demişti?
“İçimizdeki İrlandalılar.”
Ankara’daki hain saldırıyı kınamak için TBMM’nin hazırladığı bildiriye imza atmayan HDP’liler “İçimizdeki İrlandalılar”dan da beter.
Çünkü bu kez giden puan değil, canlar…
Bu vesileyle Ankara’daki 28, Diyarbakır’daki 7 şehidimize rahmet, milletimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum.
Terörü lanetliyor, başta YPG ile Türkiye’yi aynı kefeye koyan “stratejik ortağımız” olmak üzere terör örgütlerine destek verenleri ve HDP’yi “Türkiyelileşti” diye bize sunanları da Allah’a havale ediyorum.

GÜNÜN SÖZÜ

Vatan sevgisi; ruhları, kirden kurtaran en kuvvetli rüzgârdır. (Mustafa Kemal Atatürk)