25 TEMMUZ 2021 PAZAR  –  MİLLİYET  –  ALİCE

İlk aşısını olanların sayısı 39 milyonu, ikinci dozu yaptıranların sayısı ise 22 milyonu aştı. Toplamda 65 milyon kişi aşılandı, ama günlük vak’a sayıları yine 11 binin üstüne çıktı. Tatil yörelerinden yansıyan maskesiz lebaleb görüntüler günlük vaka sayısının daha da artacağının işareti.

Sedef Avcı, bir plajda çekilen fotoğrafa, “Bu görüntüleri gördükçe eylülde yavrularımız nasıl okula gidecek diye düşünmeyen bir ebeveyn var mı acaba?” diye yazdı.

Avcı, haksız ya da yalnız mı?

Merve Boluğur ile  Sedef Avcı’nın farkı

Hayır. Çoğu insanda var, “Bu gidişle sonbaharda yine başlar pandemi yasakları” endişesi.

İnsanların çoğu bu ruh halindeyken Merve Boluğur, yine maskesiz görüntülendi. Hep maskesiz dolaştığı için daha önce idari para cezası kesildi, ama ceza caydırıcı olmayınca sonuç bu.

Avcı da ünlü, Boluğur da… Biri anne olduğu için bir sorumluluk sahibi, öteki “Benden hastalık değil, sağlık geçer” diyecek kadar aymaz bir bekar!

Aşı yaptırmamakta direnen, maske takmayan ve sosyal mesafeye özen göstermeyenler yüzünden olan kurallara uyanlara olacak!

GÖKBAKAR’DAN ‘AŞI OLUN’ ÇAĞRISI

Şahan Gökbakar, Sağlık Bakanlığı’nın insanları aşı olmaya davet eden videolarında kullandığı ünlülerden biri değil. Oyuncu, gerek İstanbul’da gerekse yazlığında ailesiyle aylarca izole yaşayabilecek ekonomik özgürlüğe sahip biri. Gökbakar, buna rağmen olan biteni içine sindiremeyip, insanları aşı olmaya davet eden bir dizi tweet attı. İşte Şahan Gökbakar’ın kamusal spotu diyebileceğim o tweetleri:

“Değerli arkadaşlarım, aşı olun! Bakın artıyor yine. Bu günler bitmeyecek, aşı olun, aşı. Zararı kanıtlanmış onlarca şey yaparsınız gelecek günleri düşünmeden, ama aşıya gelince 5-10 seneye ne olacak belli değil dersiniz. Zerdeçala, kelle paçaya devam ama aşı da olun mutlaka… Dünyada üç milyar insan aşı oldu. Bütün ileri ülkeler kendi halklarına bu aşıyı yaptı. Sizce en ufak tereddütleri olsa kendi milletlerine yaparlar mı? ABD, Almanya, Kanada, Fransa, İsrail, İngiltere… Ya bu ülkeler, kendi halkları için yaş tahtaya basar mı? Aşının sorumluluğunu üretici almıyor safsatası. Yahu Amerika’da ilaçlı MR çektireyim dedim zamanında, yine aynı kağıttan verdiler. Kendi rızamla ve riskleri bilerek alıyorum diye. MR aletine de güvenmiyorlar o zaman. Hukuksal bir prosedür bu. Yoksa malına güvenmediğinden değil.

Bir düşünün, Covid kapınca vücudunuzda nasıl bir araz bırakacak biliyor musunuz? Bu riski alıyor musunuz, covid olmaya razısınız ama güvenliği kanıtlanmış, milyarlarca insanın olduğu aşıya güvenmiyorsunuz. Covid olup, belki de ananıza, babanıza veya belki de tanımadığınız bir insana bulaştırıp ölümüne bile sebep olabilme riskini alıyorsunuz da; aşı olup bu musibetten kurtulmayı sorguluyorsunuz! Bu olacak iş mi yahu?”

YUSUF GÜNEY’İN TAKSİ MACERASI

Birkaç ay önce “Astral seyahatle uzaya gittim, geldim” açıklamasıyla şaşırtan Yusuf Güney, dün de taksi macerasıyla gündem oldu.

1.5 saat beklediği taksinin şoförü ‘trafik çok yoğun’ gerekçesiyle karşıya geçmeyi reddedince şarkıcı çareyi olayın videosunu çekmekte buldu.

Video sosyal medyada çokça paylaşılınca da Twitter’da TT oldu.

GÜNÜN SÖZÜ

“Hiç kimse değişime karşı değildir, yeter ki ucu kendisine dokunmasın.” (Ahmet Hamdi Tanpınar)