25 ARALIK 2021 CUMARTESİ   –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Bir öğretmenin 11 yaşındaki öğrencisini dövdüğü görüntülerin infial yarattığı gün, bir veli bir Türkçe öğretmeninin story’sini yolladı bana.
Story’sinde, “Anne ve babasının eğitemediği köpekleri bizim eğiticek halimiz yok” yazan ortaokul Türkçe öğretmeninin Instagram hesabına baktım, gönderi sayısı 0, takipçisi 239, takip ettiği kişi sayısı ise 281.
Gizli hesaba önce istek gönderdim, sonra da “Bu story sizin mi?” diye mesaj attım.
Birkaç saat sonra aynı veli, öğretmenin story’yi sildiğini söyledi.
Sabahleyin bana söylenen okulu aradım, müdür yardımcısıyla konuştum. Durumu anlattım, cep telefonumu verdim ve öğretmenin beni aramasını söyledim.
Öğretmen aramayınca öğlene doğru İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nü aradım. Konuştuğum İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Akhan’ın verdiği cep telefonuna öğretmenin Instagram hesabını ve yaptığı paylaşımı attım.
Aralarında yazışıp, çocukları için “Köpek” yazan öğretmene karşı haklarını arayan velilerin bana anlattıklarını aktardığım Mustafa Akhan, konuyu araştırması için bir müfettiş görevlendireceklerini söyledi.
Çok geçmeden telefonum çaldı, bu kez arayan o öğretmendi. “Eski okulumdan arayıp, ‘Beni arasın’ demişsiniz” deyince sebebini anlattım. Yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali konuşmaya üst perdeden başladı.
“Orası benim özel alanım ve gizli hesabım. O yüzden kimseyi ilgilendirmez ne yazdığım” deyince itiraz ettim.
Instagram hesabınız gizli olabilir, ama WhatsApp’taki gibi iki kişi arasında değil orada paylaşılanlar. Aralarında öğrencileriniz ve velilerinizin de olduğu 239 kişi gördü ve okudu ne yazdığınızı… Veliler, çocukları için “Köpekler” yazan öğretmenlerinden şikayetçi.
Bu sefer “Köpekler”den kastının çok sevdiği öğrencileri olmadığını, bazı yetişkin erkekler olduğunu söyledi.
“Bu savunmayla umarım İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün görevlendirdiği müfettişi inandırırsınız” deyip telefonu kapattım.

SALGINA RAĞMEN YILBAŞI EĞLENCESİ

Madison Square Garden’da düzenli olarak yılbaşı konserleri veren Phish grubu, ‘virüsün bulaşmasını hızlandırmaktan kaçınmak’ için başlangıçta yılbaşı gecesi için planlanan üç setlik bir performans da dahil olmak üzere tüm gösterilerini erteledi.
Phish grubunun Tarkan’ın Türkiye’de konser vermeme gerekçesini hatırlatan bu açıklamasından sonra Omicron varyantı nedeniyle Almanya tüm yılbaşı etkinliklerini iptal etti.
Yılbaşı nedeniyle konser, kutlama, parti vs. yapılamayacak.
Almanya, aşılı dahi olsalar 15 kişiden fazla insanın bir araya geleceği etkinliklere yasak getirdi.
Omicron nedeniyle sınır kapılarını kapatan, bir hafta kapanan ülkeler bile var. Bizdeki hava bambaşka…
Omicron varyantına karşı ekstra bir tedbir olmadığı gibi, koronavirüs salgını bitmişçesine konserler ve yılbaşı partileri tam gaz…

PROFESYONELLERLE ÖĞRENCİLER YARIŞTI

Kütahya Porselen’in İlham Dolu Sofralar Tasarım Yarışması’nın ödül töreni vardı Sakıp Sabancı Müzesi’nde…
Türk kahvesi fincanı, dekor ve rölyef kategorilerinde düzenlenen yarışmanın üç ana teması vardı; kültür, gezegen ve teknoloji.
Profesyoneller ve güzel sanatlar, mimarlık ile tasarım fakültelerinde lisans düzeyinde eğitim gören öğrenciler ayrı ayrı yarıştı. Güzel sanatlar mezunu olan Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, yarışmada dereceye giren öğrencilerin Kütahya Porselen Tasarım Merkezi’nde staj hakkı kazandığını söyledi.
Türk Kahvesi Fincan Tasarımı Profesyonel kategorisi birincisi Zehra Alan ile aynı dalda mansiyon kazanan Melek Demirci’nin tasarımlarını çok beğendim.

GÜNÜN SÖZÜ

“Özgürlük için gökyüzünü satın almanıza gerek yok. Ruhunuzu satmayın yeter.” (Nelson Mandela)