21 AĞUSTOS 2018 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

TV sektöründe yıllardır şöyle bir kısır döngü vardı: Zaman  içinde rekabet yüzünden dizi maliyetleri katlandı, ama televizyonların tek gelir kaynağı olan reklam pastası, aynı ölçüde büyümedi. Yayınladığı diziyle gün birincisi olan kanallar bile, aldıkları reklamlarla maliyetlerini karşılayamaz hale geldi. Televizyonların, yayınladıkları dizilerin yurt dışı satışlarından elde edilen gelirler de bu açığı kapatmaya yetmedi.
Kanal D ve Star TV’nin yeni yöneticileri, bu gidişe “Dur” deyince, star oyuncuların ücretlerinde indirimler başladı. Bu krizin geçici olduğunu düşünüp, fiyat indirimine yanaşmayan oyuncularsa, bu sezon dizi yapmamaya karar verdi. Yaz başında tablo buydu, ama değişti. Çünkü bu yaz bizim için her açıdan sıcak geçti.
ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye’ye karşı başlattığı ekonomik operasyon yüzünden Türk Lirası, döviz karşısında ciddi değer kaybetti.
Bu da demektir ki, televizyon kanalları, yeni yayın döneminde, yaz başında planladıklarından daha sıkı bir para politikası uygulamak zorunda…  Dizilere bağımlı kalmak istemeyen kanallar, formatlara başvuracak.

Ancak yaz ekranının reytingleri gösterdi ki, diziler kadar hiçbir işi reytingle ödüllendirmiyor izleyici. İşte size son iki haftanın en çok izlenen yapımlarının listesi:
Pazartesi: ‘Ege’nin Hamsisi’  TRT1
Salı: ‘Erkenci Kuş’  Star TV
Çarşamba: ‘Nefes Nefese’  Star TV
Perşembe: ‘Meleklerin Aşkı’  Show TV
Cuma: ‘4N1K İlk Aşk’  FOX
Cumartesi: ‘Kalk Gidelim’  TRT 1
Pazar: ‘Elimi Bırakma’  TRT 1
Yaz boyunca format yapımlardan Kanal D’deki Çarkıfelek ve FOX’taki ‘Yaparsın Aşkım’dan başka, dizilerle yarışabilen çıkmadı.

GÜLBEN VE SEREN’İN PROVOKATÖRÜ AYNI

Alice’deki her ‘Günün Sözü’ gibi, geçtiğimiz pazar günü yazdığımı da Instagram’dan paylaştıktan sonra, sosyal medyanın, insanları provoke etmek için nasıl kullanıldığına bizzat tanık oldum. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in “İnsanların en fenası; birine ayrı, diğerine ayrı görünen iki yüzlülerdir” sözünü paylaştım. Bu sözün altına şov dünyasının iki ezeli düşmanı peş peşe yorum yaptı.
Yorumları, ‘Önce En Yeniler’ diye sıraladığımda ortaya çıkan tabloya göre kim, ne mi yazdı?
Gülben Ergen: “Ömrün sözü, günün değil.” Seren Serengil: “Yaşar İpek, tam da bizim konuştuğumuz konu.”
‘alis_gokhan’ adlı kullanıcı, Ergen’in yorumuna şunu yazdı:  “Abla, Seren Serengil, sana taş atmış, uyandırayım.
Şimdi sıkı durun. Aynı kişi Seren’e de şunu yazdı: “Abla, Gülben Ergen sana laf atmış, uyandırayım.”

BÖYLE YAPIN, CANIMIZI İSTEYİN

Aralık 2017’de konser için İstanbul’a gelen şarkıcı Carla Bruni, bu kez Fransa’nın eski cumhurbaşkanı olan eşi Nicolas Sarkozy ile Bodrum’da tatilde.

Şarkıcı, denize karşı ağaçlar altında Albert Camus okurken çekilmiş fotoğrafının altına “Sublime Turqie” (Muhteşem Türkiye) diye yazdı. Epeydir ülkemiz hakkındaki olumlu haberlere yer vermeyen Bild, internet sitesinde okurlarına, euro, Türk Lirası karşısında ciddi değer kazanmışken, gezmek, yemek, alışveriş ve tatil için Türkiye’de tatil yapmayı önerdi. Hah, şöyle! Bunlarla gelin bize…

EŞİNİ BİLE TEHDİT ETMİŞ!

Donald Trump’ın, hakkında “Köpek” diye tweet attığı Beyaz Saray eski siyasi ilişkiler yardımcısı Omarosa Manigault Newman, bir kitap yazmış ve Trump’ın gizli dünyasını açığa çıkarmış: “

First Lady Melania Trump, boşanmak için gün sayıyor. Ancak Trump, 2006’da ABD vatandaşı olan Slovenyalı eşini, boşanması halinde vizesini iptal edip, onu sınır dışı etmekle tehdit ediyor.”

Eşiyle aralarındaki sorun kameralara bile yansıyan, göçmen düşmanı Trump hakkındaki bu iddia şaşırttı mı? Hayır. Trump’ın işi gücü tehdit çünkü…

GÜNÜN SÖZÜ

“Kursak diye bir yer var; heveslerim, hayallerim, sevdiklerim, hepsi orada…” (Can Yücel)

KURBAN BAYRAMI’MIZ KUTLU OLSUN