23 AĞUSTOS 2018 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

20 Mart 2018 tarihinde yazmıştım, ‘Altın Ayı’ ödüllü ilk Türk filmi ‘Susuz Yaz’ın yapımcısı ve başrol oyuncusu Ulvi Doğan’ın bir süredir hastanede yaşam mücadelesi verdiğini… 1970’li yıllarda ayrıldığı Türkiye’ye geçen sene dönünce, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Yakacık’taki Sanatçı Yaşam Evi’ne yerleştirilen Doğan, hayatını kaybetti. Altı ay kadar yattığı Kayışdağı Darülaceze Tıp Merkezi’nde 22 kiloya kadar düşen sanatçı, Arefe Günü vefat etti ve sessiz  sedasız toprağa verildi.

‘YASAK ELMA’NIN İÇİNDEKİ KURTLAR

Kostüm asistanı Ö.Ç.’nin Talat Bulut hakkındaki taciz iddiasını araştıran Cumhuriyet Savcısı, ‘takipsizlik’ kararı verdi. Yapımcı Fatih Aksoy, FOX yönetimiyle konuşmadan, Talat Bulut’la devam edeceklerini açıkladı. Bunun üzerine bir grup set çalışanı, Aksoy ve FOX yönetimine, bu kararı gözden geçirmeleri çağrısı yaptı.

‘Yasak Elma’da Bulut’un rol arkadaşı Şevval Sam’ın yaptığı son açıklama önemli:

“Şu an yapabileceğimiz bir şey yok. Savcılık takipsizlik verdi ama olay bir üst mahkemeye gitti. Bu süreç tamamlanmış, tam olarak aklanmış değil. Bizim de sözleşmelerimiz olduğu için şimdilik devam etmek durumundayız. Böyle bir konuyla anılmak istemezdik. Bu konu haricinde, Eda Ece, Onur Tuna, Sevda Erginci ve yönetmenimiz Neslihan Yeşilyurt herkes çok iyi. Ama ekip olarak hiçbirimiz bu durumdan hoşnut değiliz.”

Fikir birliği yok

Bu sözlerden benim anladığım şu: Yargı süreci bitse ve Talat Bulut, hukuk önünde aklansa bile, Sam ve arkadaşlarına göre temize çıkmış olmayacak.

Özay Şendir’e, “İddiayı soruşturan savcı, tanıkları da dinleyip bu kararı verdi. Ben de mahkeme mi kursaydım?” diyerek “Talat Bulut’la devam” kararını savunan Aksoy’la, FOX yöneticileri hemfikir değil. Savcılık kararından çok önce Aksoy’la FOX yöneticilerinin yaptığı toplantıda Bulut’un gönderilmesi gündeme geldi. Yapımcı, “Soruşturma sonunda hakkında dava açılmazsa, o zaman oyuncu dava açar ve kazanır” dedi.

Bölüm başı 40 bin

Aksoy’un bu olay yüzünden sözleşmeyi feshetmesi halinde, diziden bölüm başı 40 bin TL alan Bulut’un 800 bin TL ile 1 milyon TL arasında bir tazminat talep etmesi ve kazanması söz konusu.

Yapımcı Aksoy, böyle bir riski göze almamak için olsa gerek, Cumhuriyet Savcısı ‘takipsizlik’ kararı verince, Bulut’la devam edeceğini açıkladı.

Bu konuda yazdıklarıma gelen yorumlardan biliyorum, oyuncuya iftira atıldığını düşünenlerin yanı sıra Şevval Sam’la aynı görüşte olanlar da var.

Görünen o ki, ‘Yasak Elma’ için artık hiçbir şey, eskisi gibi olmayacak. Setteki huzursuzluğun işin enerjisini düşürmesi, olan bitenin dizinin reytingini etkilemesi söz konusu…

BAHREYN, DOHA VE RİYAD’DA YEDİ CAMİ

Yıllarca İstanbul sosyetesinin uğrak mekanı Ulus 29’un sahipleri olan Zeynep-Metin Fadıllıoğlu çiftiyle karşılaştım Atatürk Havalimanı’nda… Metin Fadıllıoğlu, kasımda meslekte 50’nci yılını dolduracağını anlattı. Yıllar önce Karacaahmet’teki Şakirin Camisi’ni tasarlayarak farklı bir mecrada yolculuğa çıkan Zeynep Fadıllıoğlu ise, şunları söyledi:

“Cami işine devam ediyorum. 30 kişilik kreatif bir ekibimiz var. Katar Doha ve Bahreyn’de üçer, Riyad’da bir cami  tasarladık.

Yaptığımız işlerle International Designer ve Modern Designer’dan ödüller aldık.

Şakirin Camisi’yle Aga Khan Ödülleri’ne aday gösterildik.12 senedir ‘Andrew Martin Ödülleri’ kitabına giriyoruz. House and Garden ile Daily Telegraph Fuarı’na dört tasarımcıdan biri seçildik ama bunların hiçbiri Türkiye’de haber olmadı! Ayrıca Londra ve New York’ta da evler yapıyoruz.”

GÜNÜN SÖZÜ

Dürüst bir adam, ölümü göze alır gerçeği her açıklamaya kalkışında… (Bernard Shaw)