10 Ekim 2023 Salı  –  Milliyet  –  Alice

Doğu Karadeniz’in iki komşu ili Trabzon ile Rize arasında futbol yüzünden oluşan gerginlik ve kırgınlığa müzik çare olur mu?

Trabzonlu Onay Şahin ile Rizeli İsmail Türüt, bu amaçla bir araya geldi ve ‘Trabzon Rize’ adlı bir şarkı yaptı. Türüt ve Şahin, ‘Trabzon Rize’ şarkısına bir de klip çekti.

‘34 TRB 61’ plakalı otomobilinden inen Onay Şahin’le, otomobilinin plakası ‘34 RZE 53’ olan İsmail Türüt, birlikte kameralar karşısına geçip, sözleri İsmail Türüt’e, müziği Cemal Kadir Kaya’ya ait şarkıyı birlikte söylüyor. İkili, Trabzonspor formalı gençlerle Rizespor formalı gençlerin maçını izliyor.

Beş dakikalık uzun şarkının dikkat çeken mısralarından birkaçı ise şöyle:

Futbol için yaşadık bunca kırgınlıkları,

Kaldıralım aradan basit dargınlıkları,

Trabzonlu, Rizeli, kim demiş anlaşamaz,

Anzer balını kattık Tonya tereyağına,

Trabzon’dan bakanlar Rize’den başbakanlar,

Vatan, millet, din, devlet çizgimizdir çizgimiz,

Kur’an, bayrak, Atatürk, İstiklal Marşı bizim.

Sharon Stone: Her şeyimi kaybettim

Ne para, ne pul, ne makam, ne mevki; bu dünyada sağlıktan önemli hiçbir şey olmadığını öyle iyi anlatmış ki Hollywood’un efsane sarışın yıldızı…

Bugün 62 yaşında olan Sharon Stone, 22 yıl önce geçirdiği beyin kanaması ve felç sonrasında her şeyini kaybetti çünkü…

2001 yılında beyin kanaması geçirdiğinde oyuncunun hayatta kalma şansı yüzde 1’di… Ameliyattan sağ çıktı, iyileşmesi yedi yıl sürdü, ama bu süreçte iş ve özel hayatı büyük darbe aldı. Evliliği bitti, oğlunun velayetini kaybetti.

Sharon Stone’un People dergisine verdiği röportajın başlığı şu:

‘Her şeyimi kaybettim’

Geçirdiği beyin ameliyatından sonra kekemelik, düzgün görememe ve hafıza zayıflığı gibi sorunları atlatmak için yıllarca süren meşakkatli bir terapi süreci geçirdiğini anlatan oyuncu, röportajda ayrıca şunları söyledi:

“Bütün paramı kaybettim. Çocuğumun velayetini kaybettim. Kariyerimi kaybettim. Gerçek kimliğiniz ve hayatınız olduğunu düşündüğünüz her şeyi kaybettim. Bugüne kadar da çoğunu geri alamadım.
Yaşadığım ciddi sağlık sorunlarım iş hayatımı da sınırlandırdı.

İlaçlarımın işe yaraması ve nöbet geçirmemem için her gün sekiz saat kesintisiz uykuya ihtiyacım var. Yani ben engelli bir vakayım ve bu yüzden artık eskisi kadar sık randevu alamıyorum.”

Tamamen iyileşmesi yedi yıl süren, bu süreçte boşanma ve velayet savaşıyla mücadele etmek, evini yeniden ipotek ettirmek ve hatta yeniden çalışabilmek için bile mücadeleye devam etmek zorunda kalan oyuncu, “Yardım almamın sorun olmadığını ve engelli biri olarak yeterli olduğumu anlamam uzun zaman aldı” dedi.

2009 yılında evlat edindiği oğulları Laird Vonne ve Quinn Kelly ile yaşamını sürdüren Sharon Stone, Barrow Nöroloji Vakfı’nın yönetim kurulu üyesi olarak kendisi gibi sorun yaşayan hastalara destek oluyor. Oyuncu, boş zamanlarını ise resim yaparak değerlendiriyor.

Rekabeti bırakıp iş birliği yaptılar

Almanya’nın iki kamu yayıncısı ARD ve ZDF de düne kadar daha çok izleyici çekebilmek için kıyasıya rekabet içindeydi. ARD ve ZDF buna son verip, iş birliğine gitti. İki kanal, arşivlerindeki tüm içerikleri birbirlerinin kullanımına açtı. Böylece iki kamu yayıncısının kullanımındaki içerik birden zenginleşti. Yeni sistemi, ‘İki giriş kapısı olan bir ev’e benzeten ARD ve ZDF yetkilileri, kütüphanedeki filmler, diziler ve belgesellerin yanı sıra eski programları kendi kanallarında yayınlayacak. İki kanal da böylece prototip maliyetlerini düşürmüş olacak.

GÜNÜN SÖZÜ

“Şu gerçeğe hiç dikkat ettiniz mi?  Çocuklar hiçbir zaman iki yüzlü olmamıştır.” (Osho)