2 EYLÜL 2018 PAZAR  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Bu yıl 29 Eylül-5 Ekim arasında yapılacak ‘55’inci Uluslararası Antalya Film Festivali’nin basın toplantısı cuma günüydü. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’le, hem film festivali hem de Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar’a adrese teslim ihale edildiği söylenen Konyaaltı’nı konuşmak için Antalya’ya gittim.

Kahvaltıda bir araya geldiğimiz Türel’le film festivalini ve Konyaaltı’ndaki ‘Sahil Antalya’ projesini konuştuk.

Komedilerin ödüllendirilmediği bir film festivalinde, Cem Yılmaz’ın ‘Başarı Ödülü’ne layık görülmesi isabetli. Ancak sanatçıya bazı konularda ‘milli duruş’ sergilemediği için belli bir kesimden tepki var. Aynı tepki Antalya’ya geldiğinde olursa?

Türk sinemasının önemli yıldızlarını her zaman festival kapsamında başarı ödülleriyle onurlandırdık. Bundan da şeref duyuyoruz. Yılmaz da bugün çektiği filmlerle gişe rekorları kırıyor. Komedyenin oyunlarına ve filmlerine gittiğimizde her kesimden hayranı olduğunuzu görüyoruz. O yüzden bence sizin de söylediğiniz gibi çok hak edilmiş bir ödül. Sinemadaki 20’nci yılına denk gelmesi güzel bir tesadüf oldu. Aradım, tebrik ettim. Dediğim gibi biz Antalya’da sanatın evrensel boyutuyla ilgileniyoruz. Siyasetin, sanata müdahalelerini de benimsemiyoruz. Sanat, siyaset üstüdür ve evrenseldir. Ayrıca Cem Yılmaz, ilk dönemimde ben AK Partili Belediye Başkanıyken jüri üyeliğimizi yaptı.

O yıllarda toplum bu kadar kutuplaşmamış ve sosyal medya bu kadar güçlü değildi. Ödülü almaya geleceğine dair söz verdi mi?

Yılmaz’ın öyle bir nezaketsizlik göstereceğini zannetmiyorum. Çünkü gerçekten Türkiye’nin hak ederek o şerefe ulaşmış, çok önemli bir sanatçısı.

‘SAHİLİNİN DÜNYADA EŞİ YOK’

Gelelim şu Konyaaltı meselesine… Müthiş bir sahil yaptınız ama buranın işletmesini, ‘Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar’a adrese teslim ihaleyle verdiğiniz’ iddiası çok konuşuldu. Bu proje nasıl doğdu, ihalesi nasıl yapıldı?

Konyaaltı için düzenlediğimiz yarışmaya, 48 proje katıldı. Jürinin birinci seçtiği projeyi, 5.5 ay gibi kısa bir sürede tamamladık.

1milyon 100 bin metrekarelik bir projeden bahsediyoruz. İşletmeye verdiğimiz ticari alanın toplamı 8 bin metrekare. “Betonlaşacak” dedikleri Konyaaltı’na 6 bine yakın ağaç diktik. 6.1 km’lik Sahil Antalya’nın dünyada eşi yok. Siz de gördünüz, parkımız şimdiden Antalyalılar’ın buluşma noktası oldu.

Biz ihalemizi kameralar önünde şeffaf bir şekilde yaptık. Bu gibi haksız ithamlarla böyle önemli projeleri itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Bu benim başıma ilk defa gelmiyor. Bir kişi bu ihalede hakkım yendi diye düşünüyorsa, o gün bu görevi bırakırım. Bütün ihale kanunlarını yerine getirdik. “Adrese teslim ihale” diyenler açık söyleyeyim zihnini başka yere teslim etmiştir.

‘HOLLYWOOD’U PLATOYLA ANTALYA’YA GETİRECEĞİZ’

Antalya’da film platosu kurma projeniz vardı, hangi aşamada?

“Hollywood’u Antalya’ya getireceğiz” dedik ve ihale aşamasına geldik. Birkaç ay önce danışmanlık şirketi ihalesini yaptık, dünyanın en önemli danışmanlık firmalarından biri kazandı. Şirket; yap-işlet-devret yöntemiyle işi üstlenecek yatırımcılar arıyor. Konyaaltı’nda bir tarafı deniz, bir tarafı dağ ve içinden akarsu geçen doğal bir platomuz, eğlence merkezleri, film stüdyoları kostüm bankası ve hayvanat bahçesi gibi gerekli ortamlarla Los Angeles’taki örneklerinden daha güzel olacak.

GÜNÜN SÖZÜ

“İşine geleni yapana erkek, kafasına koyduğunu yapana kadın denir.”