MİLLİYET – 29 OCAK 2016 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

Olayın yaşandığı tarih 21 Aralık 2015, tanığı da Aylin Nazlıaka gibi bugüne kadar yaptıkları belli CHP’nin Ankara Milletvekili…

Nazlıaka’nın Aydınlık yazarı Sabahattin Önkibar’a, CHP’li bir vekilin, “Artık yeni şeyler söylemek lazım” diyerek duvardaki Atatürk resmini indirdiği haberini doğrulamasının üstünden de günler geçti.

Varsayalım ki CHP yönetimi, Önkibar’a Aydınlık yazarı diye itibar etmedi.

11 Ocak 2016’da CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, CNN Türk’te “Tarafsız Bölge”ye bağlanıp aynısını söyledi:

“Meclis’in arka sıralarında oturuyordum, yanımda da genel başkan yardımcısı bir arkadaşımız vardı. Aylin Hanım geldi. Bugün ilginç bir şey yaşadığını söyledi. Bir milletvekilinin Atatürk’ün resmini duvardan indirdiğini gördüğünü, bunun yanlış olacağını, tekrar kendisinin oraya astığını söyledi.”

CHP yönetiminin, ilk gün Nazlıaka’yla konuşup olayı sonuçlandırmak varken, Türkiye’nin önemli köşe yazarları bunu mesele yaptıktan sonra konuyu kurduğu üç kişilik bir komisyona havale etmesi, “ipe un sermek” demek!

Çünkü Nazlıaka gibi bir milletvekili ısrarla “Olay doğru” diyorsa, iki seçenek var ortada.

Ya Nazlıaka yalan söylüyor – ki bugüne kadar yaptıklarına bakıp doğru söylediğini düşünüyorum – ya da Atatürk’ün partisi ona ihanet içinde.

İkisi de birbirinden kötü.

Hele hele iddia edildiği gibi, Ata’nın resmini indirdiği bilindiği halde o milletvekili MYK’ya seçilmişse vay CHP’nin haline!

TÜRKLER, INSTAGRAM’DA EN ÇOK NELERİ PAYLAŞTI?
HTC Türkiye’nin, Ogilvy PR ve TickTock Boom’la yaptığı “Instagram Türkiye 2015” araştırmasının sonuçları ilgimi çekti. Çünkü 1 Ocak – 31 Aralık 2015 arasında Instagram’da paylaşılan 250 binden fazla içeriğin ortaya koyduğu sonuçlar ilginç:Instagram kullanıcılarının yüzde 60’ı erkek, yüzde 40’ı kadın.Kadınlar, özel günler ve aile konulu paylaşımlarda lider, erkekler ise spor ve tatil paylaşımlarında.

Batıda gezi – tatil, yeme – içme konuları daha çok paylaşılırken, doğuya gittikçe Türkiye’de aile ve arkadaşlar yüzde 32 ile ilk sırada. İkinci sırada yüzde 19 ile gezi – tatil temalı içerikler, üçüncü sırada yüzde 14 ile yeme – içme var.  Yüzde 12 ile dördüncü sırada, hesap sahiplerinin günaydın, iyi günler, iyi geceler vb. yazdığı selamlaşma kategorisi.

Aile ve arkadaşlar alanında anne bir numara. Kardeş ikinci, “baba” ise üçüncü sırada!

En çok beğeni alan paylaşımlar özlü sözler.

Paylaşımların yüzde 95’i fotoğraf, yüzde 5’i video. Videolarda da en gözde kediler. Sonrasında köpek ve kuşlar var.

Keşke iPhone Türkiye de böyle bir çalışma yapsa da Türklerin sadece Instagram halleri değil, Twitter röntgeni, Facebook MR’ı ortaya çıksa.

GÜNÜN SÖZÜ

Bir şeye sahip olmak değil,  layık olmak önemlidir. (Erich From)