MİLLİYET CADDE – 25 HAZİRAN 2013 SALI  –  ALİCE

Lady Gaga gelene kadar müzik dünyasının en deli dolu, en marjinal, en farklı pop ikonu kimdi? Tabii ki  Madonna…
Pop müziğin kraliçesi, aynı zamanda dört çocuk annesi… Bunlardan ikisini kendi doğurdu, diğer  ikisini de evlat edindi…
54 yaşındaki şarkıcının nasıl bir anne olduğu konusunda fikriniz var mı? Benim yoktu ama Madonna’nın ‘Good Morning America’ programında söylediklerinden sonra oldu. Bir sanatçı olarak kendi özgürlük alanını olabildiğince geniş tutan Madonna, iş çocuklarının özgürlüğüne gelince nasıl da cimri…

article-0-1A7144FB000005DC-693_634x854-e1372115489851

Madonna, söyleşide iki evlatlığı için bir şey demedi ama doğurduğu kızı ve oğlu hakkında söyledikleri, bir anne olarak çocuklarının özgürlük alanlarını nasıl da daralttığının göstergesi. Televizyondaki söyleşisinde otoriter bir anne olduğunu itiraf eden Madonna, oğlu Rocco’ya (12) yaşı küçük olduğu için iPhone almadığını, daha önce akıllı telefon kullanmasına izin vermediği, 16 yaşındaki kızı Lourdes’e ise iPhone’u yeni aldığını ve iç çekerek kızının kendisiyle konuşmayı bırakıp, adeta telefonla yaşadığını anlattı.
article-0-1A70B9DC000005DC-670_634x361Çocuk yetiştirmenin zorluğuna dikkat çeken Madonna, “Lourdes’in bir yetişkin olması durumuna kendimi alıştırmaya çalışıyorum. Kızımı 16 yaşında görmek rahatsız edici. Benim küçük kızım aynı zamanda genç bir kadın oluyor” dedi.
Madonna’nın, 2012’de bir ara sahnede dans eden oğlu Rocco’yu dansçı kızların poposuna bakarken yakaladığını anlatırken başını sallayıp, “Bu korkunç” demesi ve oğlunun saçlarını uzatmasından yana dert yanması ilginç değil mi?
Madonna’nın kızı Lourdes’e verdiği işe bakar mısınız? “Lourdes kostüm departmanında çalıştı; hiç çekici olmayan bir iş, erkek dansçıları giydirip, soyundurmak. Dansçılar iğrenç, terli ve kabaydı ama Lourdes işini ciddiye aldı.”

“Silah öldürmez insan öldürür!”

134261862992249061Madonna, ‘Good Morning America’da, şiddet ve silahın ön planda olduğu sahne şovuyla ilgili eleştirilere de yanıt verdi. ‘Otoriter anne’ Madonna’nın eleştirilere yanıtı da aynı sertlikte oldu. İşte Madonna’nın “Sahne şovunda niye silah ve şiddet var?” sorusuna verdiği yanıt: “Silahlar insan öldürmez. İnsanlar insanı öldürür. Şovun ilk bölümü aksiyon filmi gibi ve ben de intikam almak isteyen hırçın bir kadını oynuyorum. Bu sahneyi çıkartmak bir şeyi değiştirmeyecek. Bu tartışma, kendi çocuğunu yetiştiremeyen ve etrafta neler olup bittiğine dikkat etmeyen insanların korku ve cehaletinden kaynaklanıyor.”

NİYE DURDUN?
SANA NE?
BEN POLİSİM
BANA NE?

Otomobilimle Kadıköy’e gidiyordum, Boğa Heykeli’nin olduğu Altıyol’un trafik lambalarında bize yeşil, yayalara kırmızı yanıyordu. Dikiz aynamdan arkaya baktım, bir otomobil var, o da epey arkada… Klakson çalıp, insanlara, “Görmüyor musunuz, kırmızı ışık yanıyor size” diye bağırmaktansa frene basıp, durmayı ve onların geçişine izin vermeyi tercih ettim.
Yayalar geçerken arkadaki araba geldi ve mecburen durdu sağımda. Geçmesine olanak yok zaten, onlarca insan vardı yolda.
Açık olan camından baktım işaret yapıyor bana… Ben de sağ camı açınca şöyle bir diyalog geçti aramızda:
– Hayrola? Niye durdun?
– Sana ne?
-Ben polisim.
– Bana ne? Polis devletlerinde sizin dediğiniz geçerlidir ama medeni ülkelerde yaya, yola adımı attığında bütün sürücüler durur ve yol verir onlara. Böyle deyip, kapattım camı… O yolda emaraler var ama Allah’a şükürler olsun ki henüz ‘polis devleti’ değil Türkiye…

GÜNÜN SÖZÜ
Paranın değerini öğrenmek isterseniz, borç almaya çalışın. (Franklin)