10 Eylül 2023 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

Oyuncu ve yönetmen olarak çok beğendiğim Clint Eastwood’la ilgili okuduğum bir haber çok şaşırttı beni.

Neden mi?

93 yaşındaki oyuncunun yaptığı eylemle Amerikan Yönetmenler Birliği’ni kızdırıp, Hollywood’da ‘Eastwood Kuralı’ uygulattığını bilmiyordum.

Sanatçı bunu nasıl mı başardı? ndyturk.com’daki habere göre şöyle:

Clint Eastwood, kovboy filmlerinde canlandırdığı karakterlerle kimliğini inşa ederek adını duyurdu. Yönetmen olarak benzersiz çekim tarzıyla ün ve ödül kazandı.

Tom Hanks’in yönetmenlik tarzını anlatırken, “Oyuncularına at gibi davranıyor” diyen Eastwood, Hollywood’un iç işleyişini önemli ölçüde değiştiren kişi aynı zamanda…

Yönetmeni kovdurdu

Filmin senaryosunu ve yönetmenliğini üstlenen Philip Kaufman, kitaba olabildiğince sadık kalmak istemişti. Yönetmen, Eastwood’un Wales’in tavırlarından kendine özgü diline kadar her şeyi benimsemesini bekliyordu. Ancak içeriğe sadık kalmak istese de yazarın siyasi görüşlerine karşıydı ve hatta onu ‘kaba bir faşist’ olarak nitelendiriyordu. Daha sonra kitabı ırkçı örgüt Ku Klux Klan’ın eski yöneticilerinden Asa Earl Carter’ın yazdığı da ortaya çıkmıştı.

Kaufman, kitabın politik tonlarını azaltmak ve diğer anlatı unsurlarına vurgu yapmak istedi ancak Eastwood, yönetmenin bu yaklaşımına karşı çıktı. Çekimler sırasında filmin yönetimi ve hikâye uyarlaması konusundaki görüş ayrılıkları nedeniyle kavgalar çıkmaya başladı.

Setteki kavgalarının ardından Eastwood, filmin yönetmenliğini de üstlenerek, yapımcı Bob Daley’den Philip Kaufman’ı kovmasını istedi.

60 bin dolar ceza

Philip Kaufman, zamanının önemli bir bölümünü bu filme ayırdığı için Amerika Yönetmenler Birliği (DGA), Kaufman’ın aniden ihraç edilmesine çok sinirlendi.

Warner Bros ve Clint Eastwood, kararlarından geri adım atmayı reddedince DGA onlara 60’ar bin dolar para cezası verdi.Bunun bir daha asla yaşanmamasını isteyen Amerika Yönetmenler Birliği, bir aktörün ya da yapımcının yönetmenini kovmasını ve onun pozisyonunu almasını yasaklayan ‘Eastwood Kuralı’nı da uygulamaya koydu.

Clint Eastwood daha sonra ‘Kanunsuz Josey Wales’in yönetmenliğini tamamlayıp, hem izleyici hem de eleştirmenlerden övgüler alsa da Philip Kaufman’la yaşadığı anlaşmazlık, Hollywood’u sonsuza dek değiştirdi.

Clint Eastwood beni niye şaşırttı

Termal sular her derde deva mı?

Hafta sonu termal kaplıca şehri Afyonkarahisar’daki NG Hotel Afyon’da ‘Termal Weekend’ etkinliği kapsamında ‘Prof. Dr. Zeki Karagülle ile termal suyun faydaları üzerine bilgilendirme sohbeti’ vardı.

İstanbul Üniversitesi’nde 1938 yılında Atatürk’ün talimatıyla kurulan Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı’nda yıllarca başkanlık yapan, 2020’de emekli olan Prof. Dr. Zeki Karagüllle, termal sular konusundaki 46 yıllık deneyim ve bilgisini anlattı.

Tıbbı Ekoloji ve Hidroklimatoloji uzmanı Karagülle, mesleğe başladığı yıllarda doktorlar olarak termal suların birçok hastalığa iyi geldiği iddiasına güldüklerini, ama zamanla bunun doğru olduğunu gördüklerini söyledi.

“Japonya’da yeni yapılan bir çalışmanın sonucu açıklandı. Bir yılda üç termo mineral su kürü yapan Japonlar’ın daha uzun yaşadığı ortaya çıktı. Her termo mineral suyun gençleştirme etkisi var ve her hastalığa iyi gelebilir. Termal suların kanıtlanmış etkilerinden biri de ağrıları azalttığıdır.”

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir hayvanı severseniz o da sizi sever… Eğer bir insanı severseniz, onu bilmiyorum işte ne yapacağı belli olmaz…” (T. S. Eliot)