MİLLİYET – 15 EYLÜL 2016 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

Türker İnanoğlu
Türker İnanoğlu

Aslı Öymen, bayram nedeniyle bir dizi söyleşi yaptı CNN Türk’te…Öymen’in söyleşi yaptıklarından biri ünlü film ve dizi yapımcısı Türker İnanoğlu’ydu.
Ömrünü sinemaya adayan 80 yaşındaki Türker İnanoğlu, 2017’de Erler Film’i çalışanlarına devredip, Maslak’taki TİM’e ağırlık vereceğini söyledi.
Yeşilçam’ın yaşayan efsanelerinden İnanoğlu’nun CNN Türk’te söylediklerinden anladığım o ki, Erler Film’i bırakma sebebi dizi sektörü.
Yeşilçam’ı Yeşilçam yapan oyuncuların para için değil, sinemaya duydukları aşknedeniyle bu işi yaptıklarını vurgulayan İnanoğlu, dizi sektöründe ise durumun farklı olduğunu söyledi.
İnanoğlu’nun özetle dediği şu:
“Hiç parası yokken birden haftada 50 – 60 bin lira kazananları, çok paranın değiştiriyor, insanlara kötü davranmaya başlıyorlar. İnsanlar, Yeşilçam’daki gibi işini aşk için değil, para için yapıyor.”
Şarkıcı Göksel de, HT Magazin’den Mehmet Çalışkan’a verdiği söyleşide, çok paranın yaratıcılığı nasıl etkilediğine dair şöyle bir laf etti:
“Ticaretle uğraşmayı hiç düşünmedim. Fazla konforun sanatçının yaratıcılığını öldürdüğünü düşünüyorum.”
Elbette ki her alanda olduğu gibi sanat dünyasında da istisnalar, çok paranın değiştirmediği insanlar var, ama azınlıkta bunlar…

BİR MEGASTAR: TARKAN 

fullsizerender-4Süheyl Atay, 16 yıl avukatlığını ve yol arkadaşlığını yaptığı Tarkan’lı yılları anlattı, ben yazdım. “Bir Megastar Tarkan” kitabımız, Mona Kitap etiketiyle artık satışta.
İki yıllık bir çalışmanın ürünü olan kitabı, Tarkan’ın “çok özeli”ne saygı göstererek hazırladık.
Tarkan’ın Türkçe şarkılarla yurtdışında elde ettiği başarıların hakkını teslim etmeye çalıştık.
Yıllar içinde Milliyet’te Tarkan hakkında gündem oluşturan birçok haber ve söyleşiye imza atan biri olarak şunu itiraf etmeliyim:
Tarkan hakkında bilmediğim birçok şeyi Süheyl Atay’ın kitap için anlattıkları sayesinde öğrendim.
Basılmadan önce kitabı ilk okuyan Tarkan oldu.
“Bir Megastar Tarkan”ı piyasaya çıktıktan sonra okuyup ilk haber yapan İpek İzci’nin Hürriyet Pazar’da attığı başlıklar; “Tarkan’ın şifrelerini kıran kitap”, “7 maddede bilinmeyen Tarkan”dı…
Çınar Oskay, İpek Özbey, İpek İzci ve “Bir Megastar Tarkan”ı çıkar çıkmaz alıp, okuduktan sonra sosyal medyadan teşekkürlerini ileten Tarkan hayranlarına şükranlarımı sunuyorum.
Müzikte Türkiye’nin bir numarası Tarkan hakkında kitap yazmak, bıçak sırtı bir konuydu. İlk sınavı kazasız – belasız atlattığımız için mutluyum.
Herkesi memnun etmenin olanaksız olduğu günümüzde “Bir Megastar Tarkan” için aldığımız bu olumlu reaksiyonlar, bayram sevincimizi daha da katladı.
Yüce Rabbim, hak eden herkese böyle mutluluklar yaşatsın.

GÜNÜN SÖZÜ

Sosyal medyada en iğrenç tip; kendi adını, kimliğini açıklamaktan korktuğu halde millete cesaret ve ahlak dersi vermeye kalkanlardır. (Ahmet Ümit)