27 MAYIS 2018 PAZARTESİ  –  MİLLİYET  –  ALİCE

Cumhurbaşkanı adaylarından Muharrem İnce’nin şikayet ettiği konulardan biri televizyonların kendisine yeterince yer vermemesi. İnce’nin en kızdığı da TRT.
İnce’nin hangi mitingde ne kadar konuştuğunu, TRT’nin ona ne kadar yer verdiğine dair verileri inceledim.

4 – 24 Mayıs arasında TRT’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Muharrem İnceye ayırdığı süreler şöyle:

Erdoğan: 6 saat 2 dakika

İnce: 4 saat 42 dakika.

19 günde TRT’nin İnce için attığı tweet sayısı 54, internet sitesinde yaptığı haber sayısı 46.

Kendimi bildim bileli, muhalefet, “İktidara çalışıyor, sesimizi duyurmuyorlar” diye eleştirir TRT’yi…

Rahmetli Süleyman Demirel, muhalefetteyken TRT’ye “İktidarın borazanı” der, o iktidar olunca bu kez muhalefete düşenler dert yanardı.

Aradan onca yıl geçti, siyasetçileri geniş kitlelerle buluşturan yeni mecralar doğdu, İnce de Demirel gibi…

TV’nin seçmenin oy tercihinde çok da etkisi yok oysa…

Televizyonların seçmen üzerinde öyle büyük etkisi olsa, tartışmalara bile çağrılmayan Recep Tayyip Erdoğan değil, ekranı en çok kullanan Bedrettin Dalan, Zülfü Livaneli, Zekeriya Temizel veya İlhan Kesici, başkan olurdu İstanbul’a… Ama öyle olmadı. TV’lerin değil, seçmenin dediği oldu. Üstelik o zaman sosyal medya yoktu, şimdi var. O yüzden yeni söylemler, yeni taktikler lazım.

YILDIZLARIN GÖZYAŞLARI

Üç yıldır UEFA Şampiyonlar Ligi final maçının oynandığı ülkeler, şehirler ve finalistler değişiyor, ama sonuç değişmiyor. Şampiyon hep Real Madrid

2016’da Pepsi’nin davetlisi olarak 2016’da ilk gittiğim Şampiyonlar Ligi final maçı Milano’daydı. Real Madrid, Atletico Madrid’i yenip, şampiyon oldu. Geçen yılki final Cardiff’teydi. Real Madrid bu kez Juventus’la oynadı ve kazandı.

Bu yılki UEFA Şampiyonlar Ligi’nin final maçı Ukrayna’nın başkenti Kiev’deydi. Real Madrid’in karşısında Liverpool vardı. İspanyollar, İngilizleri yenip peş peşe üçüncü kez UEFA Şampiyonlar Ligi Kupasını müzelerine götürdü.

Şampiyonlar Ligi’nin final maçı seneye Madrid’de, 2020’de ise İstanbul’da yapılacak. Real Madrid, seneye de finalist olup Madrid’e gelmişken evinde şampiyon olursa hiç şaşırmam..

İkinci kez geldiğim Kiev’de şaşırdıklarım oldu ama…

Ne Ronaldo, ne Messi, Kiev’e maç için gelen futbol taraftarlarının tek gözdesi vardı; Liverpool’un genç yıldızı Mohammed Salah

Kiev sokaklarında sevdikleri takımların formalarıyla dolaşanların sırtında en çok onun ismi vardı. Futbolcuların isimleri anons edilirken en çok alkışı o aldı. Sakatlanıp, gözyaşı içinde sahayı terk ederken onu ayakta alkışlayan seyirciler arasında da ağlayanlar vardı.

Sakatlanan Daniel Carvajal de oyundan çıkarken ağladı. Kötü performansıyla kupayı adeta Real Madrid’e ikram eden Liverpool’un kalecisi Loris Karius da maçtan sonra uzun süre gözyaşı döktü.

GÜNÜN SÖZÜ

Ruhunuzu iyileştirmek için çocuklarla vakit geçirin. (Dostoyevski)