26 MAYIS 2018 PAZAR  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

İnsanların başarı öykülerini okumaktan ve yazmaktan acayip keyif alırım. Her öykünün de okuyana bir şeyler kattığına inanırım. Hazırladığı kıyafetlerle önce yaşadığı Manchester’da tanınan, sonra Londra ve İngiltere’de ‘Kırmızı Halı Tasarımcısı’ olarak ün yapan, ardından Türkiye’nin ünlü kadınlarını giydirmeye başlayan Zeynep Kartal’ın başarı öyküsünü kendisinden dinlemek istedim.

22 Mart’ta Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi’nde Züleyha Özgül’le ortaklaşa açtıkları ZZ’de buluştuğumuz Kartal, moda eğitiminin ardından 19 yıl Bursa’da global bir tekstil markasında tasarımcı olarak çalıştıktan sonra, eşinin işi nedeniyle çocuklarıyla İngiltere’ye gidince, kaderinin değiştiğini söyledi.

Nasıl mı? Kartal, İngiltere’de ‘Kırmızı Halı Tasarımcısı’ olarak markalaşma
serüvenini şöyle anlattı:

“Coğrafya değiştirdik. Ailece yerleştiğimiz Chester, Premier Lig futbolcularının yaşadığı yer. Tasarım bilgimi ve İngilizcemi ilerletmek için moda okuluna başladım. Okul bittikten sonra, iş aradım. İstediğim işi bulamayınca,  kendi işyerimi açtım. Hazırladığım ilk koleksiyondan, İngiltere’nin ünlü futbolcularından Wayne Rooney’nin eşi Coleen Rooney giyip bir davete katılınca, olay oldu. Onu diğer futbolcuların eşleri takip etti. BBC, merkezini Londra’dan Manchester’e taşıyınca, İngiliz devlet kanalının resmi Kırmızı Halı Tasarımcısı oldum.”

Yaşadığı Manchester’da showroom açan, Londra Moda Haftası’nda her sezon defile yapan, Lady Gaga, Cheryl Cole, Emma Miller, Tess Daly, Lisa Riley, Nadine Mulkerrin,  Jacqueline Boatswain, Anna Passey ve Michelle Keegan gibi ünlü kadınları giydiren Kartal’ın hedefi, dünya markası olmak.

Tasarımcı, Londra Moda Haftası’nda tanıttıkları Ajda Pekkan imzasını taşıyan
30 parçalık koleksiyonunu, 2018 Sonbahar/Kış sezonunda satışa sunacaklarını söyledi.

TÜRK VE İNGİLİZ ÜNLÜ KADINLAR MAÇ YAPACAK

İngiltere’den sonra Türkiye’de de aralarında siyasetçilerin de olduğu ünlü kadınları giydiren Zeynep Kartal’ın İstanbul ve Manchester’de hem showroom’u hem de atölyesi bulunurken, evi Birleşik Krallık’ta… Çifte pasaport sahibi, bir ayağı Türkiye’de, diğeri İngiltere’de olan modacı, Euro 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın Türkiye’ye verilmesi için kolları sıvayan, Türkiye Futbol Federasyonu’yla da iş birliği halinde… Bu anlamda gelecek ay Türkiye ve İngiltere’nin ünlü kadınları dostluk maçı yapacak. Kartal’ın tasarlayacağı formalarla Türkiye adına sahaya çıkacak Wilma Elles, Esra Erol, Ömür Sabuncuoğlu, Esra Bilgiç, Cansen Kut, Işıl Reçber, İvana Sert ve Oylum Talu gibi ünlüler, İngiltere’den gelecek futbolcu Wes Brown’un eşi Leanne Brown, ‘Hollyoaks’ ve ‘Coronation Street’ dizilerinin yıldızlarına karşı ter dökecek.

SHAKIRA İSTANBUL’A KİMLERLE GELECEK?

‘El Dorado’ adlı Dünya turnesi kapsamında dört kıtada 50 konser verecek olan Shakira, 11 Temmuz’da Vodafone Park’ta sahne alacak.

12 Grammy ödüllü şarkıcının biletleri satışa sunuldu. Shakira’yı saha içi ve tribünden izlemek isteyenler için bilet fiyatları, 162, 213, 315, 416 ve 572 TL. 11 yıl aradan sonra İstanbul’da konser verecek Shakira’yı VIP’ten ve saha önünden izlemek isteyenler ise, kişi başı 780 TL ödeyecek.

11 yıl aradan sonra İstanbul’da konser verecek Shakira, tek başına mı yoksa ailesiyle birlikte mi Türkiye’ye gelecek? Konseri organize eden BKM yetkililerinden aldığım bilgi şu:

Shakira’nın eşi Gerard Pique Bernabeu, 14 Haziran’da başlayacak Dünya Kupası’nda İspanya adına ter dökecek. Şayet, İspanya, Dünya Kupası’ndan elenirse, Shakira İstanbul’a eşi ve iki çocuğuyla gelecek.

GÜNÜN SÖZÜ

Akılsızlar, hırsızların en zararlılarıdır. Zamanınızı ve neşenizi çalarlar. (Goethe)